Savunma Bakanı: 'Patriotlar Taarruz Silahı Değil'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

G.Antep'teki Patriotlar Devreye Girdi

G.Antep'teki Patriotlar Devreye Girdi

Alabacak, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı General Ataman Kışlası'nda patriot hava savunma sistemleriyle ilgili olarak düzenlenen basın bilgilendirme etkinliğinde, Türkiye'nin NATO'dan savunma amacıyla talep ettiği patriot sistemlerinin, Adana ve Kahramanmaraş'ın ardından Gaziantep'te konuşlandırıldığını ifade etti.

Gaziantep'teki ünitelerin bugün saat 10.00 itibarıyla, içerisinde Türk yetkililerin de bulunduğu NATO komuta kontrol yapısına girerek görev yapmaya başladığını aktaran Alabacak, ''Patriotların talebimiz üzerine ülkemize konuşlandırılması, NATO'nun ülkemiz ile içerisinde bulunduğu dayanışmanın çok güzel bir örneğidir'' dedi.

Hava savunma faaliyetlerinin geniş çerçeve ve yelpazede çok farklı platformlarla icra edilen bir harekat türü olduğunu vurgulayan Alabacak, ''Bugün buradaki bahse konu patriot sistemleri bu geniş yelpazede belirli bir alanda çok özgün bir takviye maksadıyla ülkemizde bulunmaktadır'' diye konuştu.

NATO Sözcüsü Yarbay Dariusz Kacpercyzk ise, 6 rampadan oluşan bataryanın tamamen Türkiye'nin sınırları içerisine yapılacak tehdit için planlandığını dile getirdi. Kacpercyzk, tehdit algınlandığı anda Almanya'daki NATO üssünden gelecek talimatlar doğrultusunda sistemin harekete geçeceğini aktardı.

10. Hava ve Füze Savunma Komutanı Steve Richmond da, Türkiye'nin istediği bölgeleri savunmak için Gaziantep'te bulunduklarını söyledi.

-''Emirler NATO'dan gelecek-''

Bir gazetecinin ''Olası bir harekete geçme anında düğmeye kim basacak, emri kim verecek?'' sorusu üzerine Richmond, ''Emirler NATO'dan gelecek'' diye konuştu.

Binbaşı Alabacak da aynı soruya, ''Dolayısıyla NATO demek...İçerisinde Türk yetkililerin de bulunduğu bir hiyerarşi içerisinde bu karar verilecektir'' dedi.

''Türkiye'deki patriotlar kaç kilometrelik bir alanı koruyacak?'' şeklindeki soru üzerine ise Alabacak, şunları kaydetti:

''Yapılan bütün değerlendirmede üç noktada konuşlandırılan patriotlarla toplam 3,5 milyon civarındaki nüfusun kapsanması planlanıyor. Dolayısıyla alandan ziyade 3,5 milyonluk nüfusun kapsanması öngörülmüştür. Bütün elde edilen veriler NATO'nun ilgili birimleriyle paylaşılacak, bu ilgili birimlerin ortak kararıyla, müdahale gerekirse yapılacaktır. Patriotlar sadece ama sadece savunma maksatlı olarak ülkemize konuşlandırılmıştır. Bu çok açık ve net olarak görev talimatında belirtilmiştir. Uçuşa yasak bölge uygulaması maksatlı olarak kullanılması kesinlikle söz konusu olmayacaktır.''

Basın bilgilendirme etkinliğine, ABD Türkiye Patriot Güçleri Komutanı Albay John Wanat ve Batarya Komutanı Yarbay Charles Branson da katıldı.

Haberin Tamamı İçin:

İsmet Yılmaz: Patriotların Komutası Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığında

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ''Patriotlar taarruz silahı değildir. Münhasıran savunma sistemi olduğu gözönüne alınarak, ateşleme yetkisinin meşru müdafaayı en etkin şekilde yapabilecek mevkide olması gerekmektedir. Bu bakımdan Patriotların komutası Avrupa Müttefik Kuvvetler komutanlığında olacaktır'' dedi.

İsmet Yılmaz, patriotların özelliklerini de anlattı, ''Patriotlar hem uçaklara hem de balistik füzelere karşı kullanılabilmektedir. Bunların menzilleri tiplerine göre... Füzelere karşı 20 kilometre, uçaklara karşı 120 kilometredir. Bir diğer teknik ise füzelere karşı 36 kilometre, uçaklara karşı 65 kilometredir'' ifadelerini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

'Patriotlar Taarruz Silahı Değil'

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, "Patriotlar taarruz silahı değildir. Patriotların komutası Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığında olacaktır" dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'ye NATO tarafından Patriot hava ve füze sistemlerinin konuşlandırılması hakkında TBMM Genel Kurulu'na bilgi verdi.

Yılmaz, Almanya ve Hollanda'ya ait Patriot bataryalarının harekat yeteneğine ulaştığını, ABD'ye ait bataryaların ise bu hafta içinde tam harekat yeteneğine ulaşmasının beklendiğini kaydetti.

''Savaş uçaklarına, balistik füzelere, gemilerden fırlatılan füzelere...''

Patriot sistemlerinin, Suriye'nin de sahip olduğu bilinen kısa menzilli balistik füzeleri önlemek üzere geliştirildiğini ifade eden Yılmaz, ''Sözkonusu sistem füze tehditlerini tespit ederek hedefine ulaşmadan havada imha etme yeteneğine sahiptir. Savaş uçaklarına, orta ve uzun menzilli balistik füzelere, gemilerden fırlatılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı etkin savunma sağlamaktadır'' diye konuştu.

Bakan Yılmaz, Patriot bataryalarının çalışma sistemini anlattı. Radar tarafından algılanan füzenin özelliklerinin belirlendiğini ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

''Bazı arkadaşlarımız, 'bunların konuşlandırılmasının amacı, İran'dan atılacak füzelerin İsrail'i korumasına yöneliktir' şeklinde, gerçekle hiç bağdaşmayan iddialarda bulunmuştur. Hedefi 36 kilometre olan bir füzenin, İran'dan İsrail'e atılan bir füzeyi Türkiye'de bulunduğu mevzilerde yok edebilmesi teknik olarak mümkün değildir.''

Yılmaz, füze sisteminin radarının tehdidi tespit mesafesinin azami 150 kilometre olduğuna işaret ederek, Patriot sisteminin 80 kilometreden itibaren hedefe kilitlendiğini söyledi. İsmet Yılmaz, ''Patriotlar taarruz silahı değildir. Münhasıran savunma sistemi olduğu gözönüne alınarak, ateşleme yetkisinin meşru müdafaayı en etkin şekilde yapabilecek mevkide olması gerekmektedir. Bu bakımdan Patriotların komutası Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı'nda olacaktır'' dedi.

ANKARA / AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraİranİsrailKahramanmaraşNATOSavaşSuriyeTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir