Futbolun Magna Cartası Sergide

 > -

Futbolun Magna Cartası Sergide

Futbolun Magna Cartası Sergide

İngiliz Futbol Federasyonu’nun 1863 tarihli karar defteri Londra’daki İngiliz Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Günümüzde 200’ün üzerinde ülkede milyonlarca oyuncu, taraftar ve muazzam bir mali varlığın katılımıyla oynanan futbol oyununu başlatan kitap olarak anılan Futbol Federasyonu Karar Defteri, İngiliz futbol Federasyonu’nun kuruluşunun 150’nci yılı nedeniyle ünlü siyasi sözleşme “Magna Carta”nın yanı başında sergileniyor.

İngiliz Kütüphanesi’nin Sir John Ritblat Hazineleri Salonu’nda düzenlenen serginin küratörlüğünü yapan sosyal bilimler bölümü başkanı Jude England, “İkonik bir parça bu. Futbolun kurallarının bütün dünyaya yayılmadan önce başladığı nokta. Kitabı tarihi ve sosyal önemine vurgu yapmak üzere Magna Carta ve Jane Austen’ın yazı masasının yanında sergilemeyi uygun gördük,” dedi.

Ebenezer Cobb Morley’in elyazısıyla yazdığı kitapta futbolun ilk 13 temel kuralıyla birlikte 1863 Ekim ayında Londra’daki Masonlar Lokali’nde kurulan Futbol Federasyonu’nun toplantı tutanakları yer alıyor.

Federasyon Kupası’nın (FA Cup) ilk organizasyonuna ilişkin kayıtların da yer aldığı kitaba 2,5 milyon pound (yaklaşık 8 milyon TL) değer biçiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereKitapfutbol
Görüş Bildir