Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Futbol, Kadın, Panel, Film ve Anma

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Futbol, Kadın, Panel, Film ve Anma

Futbol, Kadın, Panel, Film ve Anma

Toplumdaki sorunlarla Türkiyemspor kulübü uzun zamandan beri ilgileniyor. Kulüp geçmişte aile içi şiddete karşı etkinliklere hem katıldı hem de gerçekleştirdi. 2004 yılında Türkiyemspor kadın ve genç kadınlara futbol oynama imkanı verdikten sonra günlük antrenmanlarda kadın ve genç kadınların sorunlarını daha çok dinleme fırsatını yakaladı. Doğal olarak kadın ve genç kızların hayat şartları kulübün çalışmalarını da etkiledi. Giovanna Krüger, Türkiyemspor´un kadın ve genç kadınların futbol bölüm koordinatörü, çalışmaları söyle yorumluyor: “ Toplumda ki kadının rolüne medya, siyaset veya bilim dünyası ya etnisiye ve din ya da sınıfsal çerçevede yaklaşıyor. Bu üç yaklaşımın etkilerini biz güncel çalışmalarımızda da fark ediyoruz ve bu konuda yaşanan hassasiyetlerin de farkındayız. Bu konuda biz son senelerde biriktirdiğimiz bilgiyi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.”

Yapılacak turnuvaya katılımın yoğun bir şekilde gerçekleşmesi bekleniyor. 26 Ocakta düzenlenecek olan “Hatun Sürücü Kupa” isimli salon futbol turnuvasına Kreuzberg semtinde bulunan bütün kadın futbol takımların katılması bekleniyor. Kupalar Berlin Futbol Federasyonu (BFV) tarafından alındı ve takımlara bağışlanacak. 4 Şubat’ta gerçekleşecek panele de ilginin yüksek olması bekleniyor. Moderatörlüğünü BFV’den Breschkai Ferhad’ın yapacağı “Ben izinli değilim ...” ismi altındaki panelde kadın sorunları tartışılacak ve Sanat, Siyaset, Din ve Sosyal alandan gelen uzmanlar bu konuları ele alacak.

Etkinliklerin son gününde Türkiyemspor Berlin, 7 Şubat´ta ‘’Hatun Sürücü’’ anma etkinliklerine de katılacak. Berlin Eyaleti, Uyum, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı, Dilek Kolat, Türkiyemspor´un çalışmalarını söyle değerlendiriyor:” Türkiyemspor´un kadınlar bölümünün desteğiyle ‘’Hatun Sürücü’nün anısını gündemde tutması beni memnun ediyor. Bu şekilde cesaretli ve bağımsız kendi yolunu bulmak isteyen genç kadınlara destek oluyor. Bizim şehrimizde düşüncü, din ve hayat tarzına bakılmaksızın Kadınlara karşı şiddete yer yok. Maalesef kültürel alışkanlıklar ne olursa olsun ya da ailenin kökü nereden gelirse gelsin bu her zaman Berlin´in sosyal hayatında reel bir gerçek olarak görülüyor. “

**Cumartesi 26 Ocak 2013, Saat 14, Yer: Blücherstrasse 46-47, 10961 Berlin – Hatun Sürücü Kupası– Katılan takımlar: DFC Kreuzberg, SV Seitenwechsel, Berliner Amateure, Kickerinhas, Hansa 07, Al-Dersimspor ve Türkiyemspor Berlin. Pazartesi 4 Şubat 2013: Film gösterisi ve Panel- Yer: Südblock, Admiralstrasse 1-2, 10999 Berlin. Saat 18: Film gösterisi:“Verlorene Ehre – Der Irrweg der Familie Sürücü”

Saat 19:Panel: “Ben izinli değilim ...”

Moderatör: Breschkai Ferhad

Katılımcılar: Idil Baydar (Oyuncu), Mathhias Deiss ( Yazar-Yönetmen), Rabeya Müller (Liberal-Islamischer Bund), Kazım Erdoğan (Aufbruch Neukölln), HEROES, BIG – Berliner Initiative gegen Gewalt gegen Frauen ve Türkischer-Deutscher Frauenverein adlı sivil toplum kuruluşlarından katılımcılarda yer alacak.**

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bilimfutbolkadınlar
Görüş Bildir