Füle Gezi Parkı'ndan Tweet Attı: 'Diyalog Fırsatı Kaçtı'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Füle ile Bağış Arasında Gezi Parkı Atışması

Stefan Füle ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış arasında Twitter üzerinden bir "Gezi Parkı" atışması yaşandı.

Konuşmasında, "Bu konferansın konusu olan ortak geleceğimizden bahsetmeden önce şu anı gözardı edemeyiz. Burada toplantı yerinden sadece birkaç yüz metre ileride bir haftadan fazladır devam eden olayların adını anmamak çok güç" diyen Füle, oturumdan birkaç saat sonra resmi Twitter hesabından bir mesaj yazdı.

Haberin Tamamı İçin:

Füle ile Bağış Arasında Gezi Parkı Atışması

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile Avrupa Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikası'ndan Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Twitter'da Gezi Parkı'nı tartıştı.

Füle, "Küresel Sorunlar Karşısında Türkiye ve Avrupa Birliği İçin Ortak Gelecek" konulu konferansın ardından Twitter hesabından, "İstanbul'daki konferansta, saygı ve kapsayıcı diyalog isteyenlere el uzatma fırsatının kaçmış olmasından dolayı hayal kırıklığına uğradım #geziparkı" şeklinde yazdı.

Haberin Tamamı İçin:

Füle Gezi Parkı'ndan Tweet Attı: 'Diyalog Fırsatı Kaçtı'

AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, konferansta Başbakan'ın yaptığı konuşmayı attığı tweet'le eleştirdi: "Konferansta, saygı ve kapsayıcı diyalog isteyenlere el uzatma fırsatı kaçtı, hayal kırıklığına uğradım #geziparkı."

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, konferanstaki konuşmasında Gezi Parkı protestosuna gönderme yaparak, şunları söyledi:

“Burada, toplantı yerinden sadece birkaç yüz metre ileride, bir haftadan fazladır devam eden olayların adını anmamak çok güç. Avrupa Birliği üyelerinin de üye olmak isteyen ülkelerinin de görevinin, mümkün olan en yüksek demokratik standartlara ve pratiklere ulaşmayı arzulamaktır. Fikrini ifade özgürlüğü, barışçı bir şekilde toplanma özgürlüğü ve medyanın olanları olduğu gibi bildirme özgürlüğü bunları kapsıyor. Türkiye’de tartışmaların son derece açık ve tutkulu oluşuna hep hayranlık duydum. Bunun korunmasını arzu ediyorum. Ama uyumlu ve etkin kararlara da dönüşmesini arzu ediyorum. Hak ve özgürlüklere saygı gösterilmeli. Parlamentodaki çoğunluk tarafından temsil edilmediğine inanan kesimlere polisin aşırı güç kullanmasına yer yoktur. Bunu hükümetin bile kabul etmesinden memnuniyet duyuyorum. Şeffaf bir inceleme değil sorumluların hesap vermesi de gerekiyor. Demokrasi için tartışma, istişare ve uzlaşma gerekir.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBaşbakanEgemen BağışGezi ParkıİstanbulTwitter
Görüş Bildir