'Fukuşima İnsan Hatası'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Doğal afet değil insan yapımı felaket

Doğal afet değil insan yapımı felaket

Japonya parlamentosu soruşturma komisyonu, aylar süren incelemelerin ardından, 2011 yılının Mart ayında meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından yaşanan nükleer felaketle ilgili raporunu yayımladı. Raporda felaketin sadece tsunami kaynaklı olmadığı belirtilerek resmi açıklamalar eleştirildi.

Fukuşima Nükleer Kazası Bağımsız Soruşturma Komisyonu’nun raporunda, “Hükümet, denetleme kuruluşları ve TEPCO, insanların hayatlarını ve toplumu koruma sorumluluğuna sahip değildir. Ulusumuzun nükleer kazalardan korunma hakkını ihlal etmişlerdir. Dolayısıyla kazanın ‘insan yapımı’ olduğu sonucuna varıyoruz” denildi.

Japonya’da Mart 2011’de yaşanan 9.0 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan tsunami, reaktörlerin soğutma sistemlerinin yıkılmasına neden olmuş ve çekirdek erimeleriyle radyasyon yayılımına neden olmuştu.

Raporda, “Komisyonumuzun çalışmalarına göre, 11 Mart’ta deprem olduğu sırada Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali depremlere ve tsunamilere dayanması garanti olmayan bir haldeydi” denildi. Japon hükümetinden ve TEPCO’dan yetkililer, yaptıkları açıklamalarda reaktörlerin sadece depremle yıkılabileceği ihtimalini kabul etmemişti.

HEM TEPCO HEM HÜKÜMET SUÇLU

TEPCO’nun daha önce yayımladığı bir raporda, depremin ve tsunaminin beklenmedik derecede büyük olduğu ifade edilerek şirketin sorumluluğu olmadığı öne sürülmüştü.

Ancak komisyonun raporunda, “Önlem almak için ellerinde bir sürü fırsat olmasına rağmen denetleme kuruluşları ve TEPCO yöneticileri bu yönde kararlar almayı kasıtlı olarak erteledi, eyleme geçmedi ya da kendi işlerine gelen kararları aldı” denildi.

Komisyon ayrıca TEPCO’nun kararına kalsa santral çalışanlarının boşaltılacağını ve felaketin boyutlarının daha da büyük olacağını ifade etti.

Raporda, 9.0 büyüklüğündeki depremin etkilerinin derinlemesine incelenmesi için de çağrı yapıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DepremJaponyaTsunamideprem
Görüş Bildir