Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Frida Kahlo'nun 50 Yıldır Kapalı Olan Gardırobundan Çıkmış 11 Nadide Parça

-
Abone ol

Frida Kahlo.

Uçmak isteyip de uçamayan, sevgisi yüzünden akıl almaz manevi acılara maruz kalmış ve bu acılar içinde yaşamış; yitip gitmiş bir kadın.

Acılar içerisinde geçmiş bir hayat, acıyı kanıksayan bir kadın..

"Acılarımı boğmak için içtim; ama lanet olasıca acı yüzmeyi öğrendi..."

diyen, sevdiği erkek yüzünden pek çok kez hayal kırıklıkları yaşamış bir kadın.

Geçirdiği trafik kazasından sonra başına gelmedik kalmayan Frida Kahlo, hayatındaki bir diğer kazanın da kendisi gibi ressam olan Diego'yu sevmek olduğunu söyler.

"Beni anlamadın demeyeceğim. 

Beni anladın. 

Zaten en dayanılmaz acı da buydu. 

Sen beni anladın. 

Anladığın halde canımı yaktın."

demiş Frida, Diego'ya.

Ve, şunları da eklemiş Frida, Diego'ya yolladığı mektubunda...

Bu yüce sevgiden neden vazgeçtiğini anlatmış çok sevdiğine...

Kaynak: http://dangerousminds.net/comments/frida...

#1

"Seni sevmeye başlayalı çok uzun zaman oldu. Küçük bir kız çocuğu idim, seni sevmeye başladığımda. Şimdi ise bedeni çürümeye başlayan yaşlı bir kadınım. Bütün bedenler çürüyor aslında Diegom. Eskiyor bütün bedenler."

#2

"Ama acı çeken yüreği var ise bir bedenin, daha hızlı çürüyor o beden.
Benim acı çeken bir yüreğim var Diego. Seni sevmeye başladığım o günden beri, acı çeken bir yüreğim var."

#3

"Beni anlamadın demeyeceğim. Beni anladın. Zaten en dayanılmaz acı buydu. Sen beni anladın. Anladığın halde canımı yaktın Diego."

#4

"Ben de seni anlamak istedim. Tüm hayatımı, hayatımın her bir zerresini seni anlamaya adadım. Sen nereye gittiysen, ben de gittim. Sen neye güldüysen ona güldüm. Sen kimi sevdiysen onu sevdim. Hangi kadınla seviştiysen o kadınla seviştim. Bende bulamadığın ve başka kadınlarda aradığın şeyi keşfetmek için, senin öptüğün kadınları öptüm. Dokunduğun kadınlara dokundum."

#5

"Senin sevmediklerini de sevdim ben Diego. Neden sevmediğini anlamak için, onları sevdim... Ya da sevmeye çalıştım. İçimdeki, sana dair olan öfkeyi dindirmek için yaptım belki. Öfkem dinmedi Diego."

#6

"Seninle Amerika’ya gelmemi istediğinde, benim olduğunu sandım. En büyük yanılgım oldu bu belki de. Sen ne benim ne de başka bir kadının olamazdın. Kimseye ait olamazdın sen. Ruhun buna izin vermezdi. Oysa ki ben, sana ait oldum hep. Yattığım tüm adamlar ile sana ait olarak yattım Diego. Acı çekerek seviştim onlarla."

#7

"Bir tek senin çocuğunu doğurmak istedim. Ah Diegom, bu paramparça rahmimden nefret ettim, bebeğimizi tutamayınca. Söküp atmak istedim rahmimi. Sana çocuk doğurmayı beceremeyen bir organı taşımak yük oldu bana."

#8

"Kanlar içinde kaldığımda beyaz çarşaflar üzerinde, bana nasıl acıyarak baktığını gördüm. Nasıl korktuğunu, ölmemden. Sırf bundan ölmedim ben Diegom. Sen acı çekme diye. Ve beni terk ettiğinde, o kanlar içinde kaldığım günkü acı dolu bakışlarına sığınarak, acılı mektuplar yazdım sana. Çaresizlik kokan, kadınlık onurumu ayaklar altına aldığım mektuplar yazdım. Bana acı ve geri dön istedim. Buna bile razıydım sevgilim".

#9

"Senin çirkin olduğunu söyleyen annemden nefret ettim. Sana benim gibi bakamayan herkesten. Senin güzelliğini görememelerini anlayamadım hiç."

#10

"Kurbağa sevgilim, Diegom… Bana Dünyanın en büyük acısını yaşattın sen. Gün be gün öldüm seni sevmeye başladığım ilk andan itibaren."

#11

"Ama sevgilim, bir daha gelseydim Dünyaya yine seni severdim. Canlı canlı çürüyeceğimi bilerek!"

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gulcin-akhan

en güzel Frida Kahlo sözleri

piscolata

Kim la bu sıçtığımın Diego'su.

muge-baskan

çok sevıldıgını hıc anlamamış bır isterik

corpse-bride

aşk degıl bu takıntı bana gore

busra-kus3

Çünkü aşk özgündür !

runafes

"Oh Diego, o adamların hepsiyle seni sevdiğim için yattım. Neden anlamak istemiyorsun? Ben senin başka adamlarla yatabilme ihtimalini sevdim. Sırf sen onlarla yatmazsın, acaba yatsan ne olurdu diye yaşanmamış duygularını yaşamak için valla bak, yine seni sevdiğimden yani."

Görüş Bildir