Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Freud Testi: Benliğini Zorlayacak Bu Sorulara Göre EQ'nu Ölçüyoruz!

84bPAYLAŞIM

Bilinçsiz olan beyin "alt beyin", yani Freud'un "ID" dediği bölge; EQ nun yani duygusal zekanın olduğu bölgedir.

Yaşam denilen süreçte bizlerin yara almadan ilerleyebilmesi, üst basamaklara tırmanabilmesi için mutlak suretle eğitmemiz gereken, törpülememiz gereken bir zeka türü.

Derler ki hatta, 

IQ sizi okuldan mezun eder, EQ ise hayattan.

Bakalım benliğinize yöneltilen bu sorulara verdiğiniz cevaplara göre, sizin EQ puanınız kaç?

Not: Test, şuradan esinlenilerek hazırlanmıştır.

1. Önem verdiğin bir dersten AA ile geçmeyi düşünüyordun fakat DD geldi yıl sonunda. Nasıl tepki verirdin?

Hocamla konuşurum, not isterim.
Daha yüksek notlar aldığım dersleri düşünerek, kendimi teselli ederim.
Notumu yükseltmek için plan yaparım ve sıkı sıkıya sadık kalırım.
Plan yapmam ama fazlasıyla hırslanırım.

2. Şu an telefonun çalıyor varsayalım ve arayan da en yakın arkadaşın. Evinde yangın çıktığını, panik içinde olduğunu söylüyor. Ne önerirsin ona?

Eğer mümkünse camdan atlamasını söylerim.
Söndürmeyi denemesini söylerim.
Evin şartelini indirmesini söylerim.
Paniğe kapılmamasını, hemen camı açmasını söylerim.

3. Yakın arkadaşlarının çocuklarını parka götürdüğünü düşün, birden içlerinden biri onunla oynamadıkları için ağlamaya başladı. Ne yaparsın?

Onlardan uzak durmasını, kendi kendine oynamasını öğütlerim.
Diğer çocuklarla kaynaşmasını söyler, yardımcı olurum.
Çocuğun ilgisini başka yöne çekerek, ağlamamasını sağlarım.
Ağlamamasını söyler ve ona kızarım.

4. Önemli bir şirketin müşteri hizmetlerinde çalıştığını ve önündeki dosyaya göre araman gereken 40 kişi daha olduğunu düşün. Bu işten gerçekten çok sıkıldığını farz edelim. Ne yapardın?

Başarılarımı düşünür, yaptığım işten zevk almaya çalışırım.
Benden bu kadar! Devamı yarına.
İş değişikliğini düşünmeye başlasam iyi olacak.
Bir sonraki görüşmede yeni taktikler denerim.

5. Sevgilinle büyük bir tartışmaya girdiğini, tartışmanın en alevli yerinde ikinizin de aslında söylemek istemediğiniz çok büyük sözler söylediğinizi varsayalım. Bu durumu nasıl idare edersin?

Üzgün olduğumu söylerim ve gerekirse özür dilerim.
Bir an duraksayıp, söylemem gerekenleri düşünür ve aynı hararetle tartışmayı sürdürürüm.
Biraz ara verip sonra sakince tartışmayı sürdürürüm.
Susarım ve sevgilim ne derse desin tartışmaya girmem.

6. Irkçı ve etnik ayrımcılığa karşı kamuoyu oluşturmak için yapılan bir organizasyonda yöneticisin ve çalışanlardan birinin ırkçı şakasına kulak misafiri oldun. Ne yaparsın?

İşine derhal son veririm.
O kişiyi odama çağırır, azarlarım.
O kişiyle hemen orada konuşur, yaptığının hoş olmadığını söylerim.
Şaka olduğunu düşünür, duymamazlıktan gelirim.

7. Trafikte giderken birden önüne araba çıktığını ve şoför koltuğundaki arkadaşının da çok sinirlendiğini farz edelim. Onu nasıl sakinleştirirsin?

Onu hemen şoför koltuğundan indirerek, büyütmemesini söylerim.
Önünüze çıkan arabanın içinde bir hasta olabileceğini söyler, olayı duygusal tarafa çekerim.
En sevdiği müziği açarak dikkatini başka yöne çekerim.
Trafikte böyle şeylerin olabileceğini söyler, yatıştırmaya çalışırım.

8. Biraz ürkek, yeni insanlarla tanışmakta, yeni yerler keşfetmekte çekingen davranan, içine kapanık 5 yaşında bir oğlun olduğunu varsayalım. Nasıl bir yol izlersin?

Onu başa çıkabileceği küçük engellerle meşgul eder, birazcık zorlarım.
Psikolojik terapi almasını sağlarım.
Onu sürekli yeni çocuklarla aynı ortama sokar, korkusunu yenmesini beklerim.
Onu öyle kabul eder ve onu üzecek şeylerden uzak tutarım.

9. Uçuş esnasında bir anda uçağın türbülansa girdiğini ve ciddi anlamda sallandığını farz edelim. Tepkin ne olurdu?

Biraz telaşlanırım açıkçası. Acil durum kartına uzanırım hemen.
Umurumda olmazdı herhalde.
Başta telaşlansam da sonrasında yapmam gerekenleri bilirim.
Çok fazla etkilenmem, yaptığım şeye devam ederim.

10. Bir anda gençken çaldığın ama uzun ara verdiğin müzik aletini yeniden çalmaya karar verdin. Her şey hazır, eskisinden daha iyi çalmak istiyorsun, yeniden çalışmalara başlayacaksın. Nasıl çalışırsın?

Zor parçaları seçer, mutlaka çalmaya çalışır ve yeteneklerimi zorlarım.
Her gün daha sıkı çalışırım.
İlham geldikçe çalarım.
Kendimi biraz zorlayarak yeni şeyler çalmaya çalışırım.

11. Çalıştığın yerde şirket içi durumu oldukça kötü etkileyen bir problemle karşılaştığını ve bir lider olarak ekibini topladığını düşünelim. İlk olarak ne yaparsın?

Gündemi belirleyip, sorunları ele almaya başlarız.
Sorun gündemdeyken tüm fikirleri dinlemeyi tercih ederim.
Fikirleri ne olursa olsun herkesi dinler, beyin fırtınası yaparım.
Ekibin birbiriyle daha iyi çalışması için arabuluculuk ederim.

Enteresan savlar insanı!

Sen, upuzun törpülenme süreçleri sonunda duygusal dahi haline gelmiş, nihayet kafasını bambaşka konulara yorabilme yetisi elde etmiş nadir insanlardan birisin. Yaşadığın deneyimlerle birlikte EQ'nu üst seviyeye taşımışsın, ve bu duygusal zeka anlamında yaşadığın yükselme de senin duygusallığını azaltmış. Bu durum da sana hislerini yönlendiren algıların yönetimini ele geçirme, serbest duygulanmalar yaşamaktan uzak durma yetisini kazandırmış. Her daim egemen olan bir kendini bilme hali, çevrende olup biten şeylere karşı çok farklı pencerelerden bakabilme fırsatını sunmuş adeta. Kısacası sen EQ'sunu en üst seviyeye çıkaran, istemsiz bir analiz-çıkarım döngüsü içinde duygulardan arınmış enteresan savlar insanısın!

EQ puanın ise 140!

Keskin tespitler insanı!

Sen, kendini tanıma, kontrol etme ve motive etmeyi başarmanın yanı sıra, kendini başka insanların yerine koyma ve amaca yönelik sosyalleşmeyi başarabilmiş insanlardan birisin. Anlayış ve ikna yeteneği ön planda olan, duygusal açıdan önsezide bulunabilen, yönetme ve yönetilme becerisine de ayrıca sahipsin. Müzik, felsefe, sosyoloji gibi kavramlarla yakından ilgilendiğin için de, bu kavramlara karşı ilgisiz olan kişilere göre de çok daha güçlü bir duygusal zekaya sahipsin. Çevrende olup bitenleri son derece doğru bir şekilde analiz ediyor, keskin tespitler yapabiliyorsun.

Senin EQ puanın 120!

Hastalıklı duyguların doktoru!

Sen, duygularını bilen ve arzu ettiğin yaşam şekli ile ilgili karar verirken bu duyguları kullanabilen, duygusal yaşamını, duygularının esiri olmadan kontrol edebilen insanlardan birisin. Hastalıklı duygular olan kaygı, endişe ya da kızgınlık tarafından paralize olmadan dimdik durabilen, aksilikler ve kötüye giden durumlarda sebat eden ve hedeflere ulaşabilmek için negatif duyguları pozitife dönüştürebilme yetisine de sahipsin. Tüm bunların da ötesinde sen, başka insanların duygularını onların hissettikleri şekilde algılayabiliyor, insanlarla uyum ve beceri içinde yaşam serüveninde ilerliyorsun. Pek çok insanda bulunmayan, bir grup içinde sözle belirtilmeyen ama hissedilen havayı, eğimi algılayabilmek ve uyum sağlama becerisine de sahipsin!

Senin EQ puanın 100!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
demirthink

Enteresan savlar insanı! Enteresan savlar insanı! Sen, upuzun törpülenme süreçleri sonunda duygusal dahi haline gelmiş, nihayet kafasını bambaşka konulara yorabilme yetisi elde etmiş nadir insanlardan birisin. Yaşadığın deneyimlerle birlikte EQ'nu üst seviyeye taşımışsın, ve bu duygusal zeka anlamında yaşadığın yükselme de senin duygusallığını azaltmış. Bu durum da sana hislerini yönlendiren algıların yönetimini ele geçirme, serbest duygulanmalar yaşamaktan uzak durma yetisini kazandırmış. Her daim egemen olan bir kendini bilme hali, çevrende olup biten şeylere karşı çok farklı pencerelerden bakabilme fırsatını sunmuş adeta. Kısacası sen EQ'sunu en üst seviyeye çıkaran, istemsiz bir analiz-çıkarım döngüsü içinde duygulardan arınmış enteresan savlar insanısın! EQ puanın ise 140!

aria-foy

EQ puanın 140! Ayrıca bir yerde "Sen, upuzun törpülenme süreçleri sonunda duygusal dahi haline gelmiş, nihayet kafasını bambaşka konulara yorabilme yetisi elde etmiş nadir insanlardan birisin." böyle yazıyor. Abi madem nadir insanlardanım neden herkese 140 çıkmış o zaman?

kayipjoker__

Sen, kendini tanıma, kontrol etme ve motive etmeyi başarmanın yanı sıra, kendini başka insanların yerine koyma ve amaca yönelik sosyalleşmeyi başarabilmiş insanlardan birisin. Anlayış ve ikna yeteneği ön planda olan, duygusal açıdan önsezide bulunabilen, yönetme ve yönetilme becerisine de ayrıca sahipsin. Müzik, felsefe, sosyoloji gibi kavramlarla yakından ilgilendiğin için de, bu kavramlara karşı ilgisiz olan kişilere göre de çok daha güçlü bir duygusal zekaya sahipsin. Çevrende olup bitenleri son derece doğru bir şekilde analiz ediyor, keskin tespitler yapabiliyorsun.

jackbuba

Yani gerçekten herkesi bu şekilde click bait yaparak bu şekilde kandırmaya hakkınızı olduğunuzu mu düşünüyorsunuz test herkese aynı çıkıp oooooo kendimi iyi hisettim yalandan müthiş bir insan imajı hissettirme çabası valla helal olsun .. ! Oğuzhan iyi ki sizle yollarını ayırmış yalancılar sizi !

icimdekidert

140 çünkü site sizi mutlu ederek para kazanmak istiyor ve bizde yiyoruz, burayı denemek bile salak olduğumuzu ispatlamak için yeterli

Görüş Bildir