Hollande: 'Niyetimiz Mali'de Kalmak Değil'

 > -

Fransız Ordusu Timbuktu'da

Fransız Ordusu Timbuktu'da

Mali’de radikal İslamcılar Fransa öncülüğündeki askerler karşısında gerilemeye devam ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, ‘Mali’de kalmak niyetinde olmadıklarını’ söyledi.

Mali’de radikal İslamcılar, Fransız askerlerinin öncülüğündeki askerî birlikler karşısında gerilemeye devam ediyor. Geri çekilen militanlar, aralarında 13’üncü yüzyıla ait bir kütüphanenin de bulunduğu tarihî binaları ateşe verdi.

Timbuktu, camileri ve olağanüstü mimarî yapısıyla Sufî İslam'ın Afrika'daki merkezi kabul ediliyor. 13’üncü yıla bir kütüphane de radikal militanlar tarafından yakıldı.

Direnişle karşılaşmıyorlar

Fransız askerlerinin öncülük ettiği askerî birlikler Mali'nin tarihî kenti Timbuktu'ya büyük bir direnişle karşılaşmadan girdi. Fransa Savunma Bakanı Thierry Burkhard da durumun ciddiyetini koruduğunu söyledi. Burkhard, “Yerel halkla yakın işbirliği kurmaya çalışıyoruz. Böylece terör ya da intihar saldırılarının önüne geçmeye çalışıyoruz.”

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da ülkesinin Mali’deki konumuna açıklık getirdi. Hollande, “Niyetimiz Mali’de kalmak değil. Teröristlerin takibi ve Mali’de istikrarın sağlanması, Afrikalı birliklerin görevi” diye konuştu.

Uzmanlara göre Mali’de kalıcı istikrar ve radikal İslamcılara karşı mücadele veren yönetimin başarısı için askerî önlemlerin yanı sıra lojistik ve mali desteğin sağlanması da şart.

**© Deutsche Welle Türkçe

DW/UB/NH/MÇ**

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FransaİntiharTerör
Görüş Bildir