Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Özgürlük: 0 Barbarlık: 12'

 > -
Abone ol

Fransa basını katliamı nasıl gördü?

Paris'te Charlie Hebdo mizah dergisine yönelik terör saldırısı tüm Fransa’yı sarstı. 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırı nedeniyle Cumhurbaşkanı François Hollande‘ın ulusal yas ilan ettiği ülkede, gazeteler de bugünkü baskılarında saldırıyı en sert şekilde kınadı ve atılan manşetlerle, kaleme alınan yazılarla, kullanılan fotoğraf ve çizimlerle demokrasi, basın ve düşünce özgürlüğü savunuldu.

Saldırının duyulmasından bir süre sonra insanların sosyal medyada "Je suis Charlie" - "Ben Charlie’yim" şeklinde verdikleri destek mesajını bugün çoğu gazetenin baş sayfasında görmek mümkün. 

Neredeyse hepsinin ilk sayfası yasın rengi siyahı taşıyor. Bu gazetelerden Le Figaro ve L'Humanité’nin manşetinde ise "Özgürlük öldürüldü" ifadesi yer alıyor. Libération gazetesinin simsiyah çıkan ilk sayfasında ise tek bir cümle var: "Hepimiz Charlie’yiz".

L’Equipe: Özgürlük: 0 Barbarlık: 12

Yaşanan felakete ilişkin en anlamlı manşet ise bir spor gazetesinden geldi. L’Equipe manşetini 'Özgürlük: 0 Barbarlık: 12' diye attı.

Liberation: Hepimiz Charlie’yiz

Le Figaro: Özgürlük Katledildi

L’Humanité: Katledilen Özgürlük

La Croix: Fransa Öldürüldü

Le Monde baskısını yenilemedi

Ouest France: Özgürlüğe Karşı Bir Suç

Kaynaklar: Deutsche Welle ve Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hope

Ya pardon özgürlük katledildi demişsiniz de.. Yüzyıllar boyunca sömürge altında tuttuğunuz ülkelerde tam olarak neyi katletmiştiniz ?...

Görüş Bildir