Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fransız Basını: 'PKK'lıların Kapıları Şifreliydi'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kapıyı Kendileri Açmış Gibi Görünüyor

Kapıyı Kendileri Açmış Gibi Görünüyor

Paris'te PKK 'lılara yönelik suikast, Fransa ’nın önde gelen gazetelerinin internet sitelerinin yanı sıra birçok uluslararası yayın organında da geniş yer aldı. Fransız Liberation Gazetesi'nin internet sitesindeki haberde, bir polisin “Manzara insana bunun bir infaz olduğunu düşündürüyor ancak olayın tam olarak nasıl geliştiği soruşturmayla belli olacak” ifadelerine yer verdi. Haberde suikastın susturucularla işlendiği iddiası da yer aldı.

KAPIYI KENDİLERİ Mİ AÇTI?

Fransa’nın önde gelen gazetesi Le Monde, suikastta örgüt içi hesaplaşma olasılığını artıracak bir iddiaya yer verdi. Haberde Enstitü Direktörü Leon Edart’ın “Kurbanlar katillerine kapıyı açmış olmalılar” açıklamasına yer verildi.

Fransız Le Figaro gazetesinin internet sitesinde yer alan haberdeyse, İçişleri Bakanı’nın olayı “müsamaha gösterilemez” şeklinde nitelediği ayrıntısına yer verildi.

Paris'teki suikast, BBC'nin internet sitesinde de manşetten duyuruldu. Haberde, "Paris'teki Kürt Enstitüsü'nde başlarından vurulmuş üç kadın ölü olarak bulundu. Kadınlardan birinin PKK'nın kurucularından olduğu belirtildi" ifadesi kullanıldı.

AFP'nin "Üç Kürt kadın başından vurularak öldürüldü" başlığıyla geçtiği haberde ise ajansa konuşan bir polis kaynağının açıklamalarına yer verildi. Polis kaynağı, "Olay yeri infaz izlenimi veriyor. Ancak kesin durum incelemelerin ardından belirlenecek" dedi.

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu yaptığı açıklamada, suikast konusunda da kilit bir bilgi verdi: "Saldırganlar, olaydan sonra kapıyı kilitleyip çıkmışlar. Polis, kapıyı kırarak içeri girmek zorunda kalmış."

Fransız polisi incelemelerini sürdürüyor. Polis yetkilileri, öldürülen kadınların örgüt içi infaz kurbanı olabilecekleri ihtimali üzerinde durulduğunu bildirdi.

ÇELİK DE "İÇ HESAPLAŞMA" DEDİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Paris'te aralarında PKK terör örgütü nün kurucularının da bulunduğu 3 kadının öldürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, saldırının yapılış biçimine bakıldığında bunun daha çok PKK'nın kendi içindeki bir iç hesaplaşması gibi görüldüğünü söyledi.

Fransa'nın başkenti Paris'in 10. bölgesinde Rue Lafayette üzerinde bulunan "Kürdistan Enformasyon Bürosu"nda Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Söylemez isimli 3 kadın, başlarından ve enselerinden kurşunlanmış olarak bulundu.

Sakine Cansız, terör örgütü PKK'nın kurucu kadrosunda yer almıştı. Cansız 1980'li yıllarda Diyarbakır Cezaevi'nde ağır işkence gören isimler arasında yer aldı. Türkiye'de uzun yıllar cezaevinde kalan Sakine Cansız, daha sonra Fransa'ya gitmişti.

Haberin Tamamı İçin:

Fransız Basını: 'PKK'lıların Kapıları Şifreliydi'

Fransız basını, dün gece öldürülen PKK'lıların bulunduğu binanın şifreli sistemle açılabildiğini yazarak suikastlerin "örgüt içi infaz" olabileceğine dikkat çekti.

Fransa'nın başkenti Paris'te dün gece yarısı meydana gelen suikastlerle ilgili olarak çeşitli yorumlar yapılıyor. Fransız basını ise olayın farklı bir boyutuna dikkatleri çekiyor. Ülkenin önde gelen gazetlerinden La Repubblica gazetesi binanın şifreli olduğunu ve örgüt mensupları hariç kimsenin bunu açamayacağına dikkat çekti.

La Repubblica, şimdiye kadar elde edilen bilgiler ışığında Paris polisinin, olayın bir örgüt içi hesaplaşma olduğunun güçlü bir ihtimal olduğu yönünde bilgi aktardığını vurguladı.

Suikastın, Türkiye'nin İmralı'yla başlattığı barış görüşmelerinin akabinde gerçekleştiğine dikkat çeken gazete, başlarından vurulan Sakine Cansız ile Leyla Söylemez'in, öğleden sonra Fidan Doğan'la buluşmak üzere suikastın gerçekleştiği binanın birinci katına gittiklerini aktararak, "Yani, sadece girilen bir şifreyle ve dahili telefon sistemiyle erişilebilen kataö diye not düştü. Gazete bu nedenle, öldürülen kadınların, suikastçılarına kapıyı açmış olma ihtimalinin güçlendiğine dikkat çekti. Haberde ayrıca, binanın girişinde, Gare du Nord'da bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosu'na ait herhangi bir tabela da bulunmadığı da ifade edildi.

Dünya Bülteni

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiDiyarbakırFransaHüseyin ÇelikİmralıPolisTerörolay
Görüş Bildir