Fransız Bakandan Tepki Çeken Açıklama: '5 Yaşında Örtülü Kız Görmeyi Tahammül Edilmez Buluyorum'

4.5bPAYLAŞIM

Fransa'da Vatandaş İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Schiappa, ülkede kamuya açık alanlarda 18 yaşından küçük kızların başörtü takmasının yasaklanması girişimine destek vererek, "5 yaşında örtülü kız görmeyi tahammül edilmez buluyorum" dedi.

Fransa'da Vatandaş İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Marlene Schiappa, Fransa'da iktidar partisi Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM) milletvekili Aurore Berge ve Jean-Baptiste Moreau'nun, 'İslamcı ayrılıkçı' olarak bilinen yasa tasarısına 18 yaşından küçük kızlara kamuya açık alanlarda başörtüsü takmayı yasaklayan madde eklemelerine ilişkin LCI televizyonunda açıklamalarda bulundu.

"2 yaşındaki örtülü bir kıza rastlamayı tahammül edilmez buluyorum"

Milletvekillerini desteklediğini belirten Schiappa, "5 yaşında örtülü kız görmeyi, bebek arabasında 2 yaşındaki örtülü bir kıza rastlamayı tahammül edilmez buluyorum" dedi.

Schiappa, söz konusu başörtüsü yasağının Ulusal Mecliste toplanan özel komite tarafından reddedilmesine ilişkin ise komisyonda dinlenen Müslüman temsilcilerin de küçük kızların başörtü takmalarını onaylamadığını iddia etti.

Çocuklarının örtünmesini normal karşılayanların da olduğunu bildiğinden bahseden Schiappa, konunun gelecek günlerde Fransa'da tartışılan gündemler arasında yer alacağını söyledi.

Macron'un partisinin 'başörtü yasağı' girişimi reddedildi

Fransa'da iktidar partisi milletvekillerinden Berge ile Moreau, 16 Ocak'ta hükümetin çoğunluğunun karşı çıkmasına rağmen 'İslamcı ayrılıkçı' olarak bilinen ve ismi "Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren" olarak değiştirilen yasa tasarına, 18 yaşından küçük kızlara kamuya açık alanlarda başörtüsü takmayı ve 'erkeklerin kadınlardan üstün olduğunu gösteren giysiler giymeyi' yasaklayan 2 madde eklediklerini açıklamıştı.

Ancak Ulusal Mecliste toplanan özel komite söz konusu maddeleri 'aşırıcı' bularak tasarıya eklenmelerini reddetmişti.

Diğer yandan bugünden itibaren 'Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren' yasa tasarısı Ulusal Mecliste görüşülmeye başlanacak.

Schiappa bu açıklamalarının ardından farklı tepkilere maruz kaldı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sayin_ananiz15

O yaşta birisi DİNEN kapanamaz, yasaktır, günahtır.

patavatsizmelek

Hayır yani 5 yaşındaki çocuğu "kapatma" girişimi ile yobaz pezevenklerden korumak zorunda kalmaktan utanmıyorsunuz da, kadının haklı olarak söylediklerine mi takılıyorsunuz.. İslam dininin baş kapamayla hiçbir alakası yok. Hele hele hiçbir din 5 yaşındaki çocuğu kapat demez! Aksine 5 olsun, 10 olsun 15 olsun "hiçbir çocuğa şehvetle bakma, elini dahi sürme" der. Bende tahammül edemiyorum! Özellikle dinde zorlama yokken, bu konuda kendi kararlarını verecek yaşta olmayan bir çocuğa, karar aşılamanıza tahammül edemiyorum...

scheisse

Gayet haklı, küçük çocuğun reşit olmadan rızası dışında sünnet olması çocuk istismarı olduğu gibi küçücük bir kızın türbana sokulması da yine etik değildir büyüdüğünde kendisi bu kararı vermelidir.

gozdepercin

Kesinlikle katılıyorum! 5 yaşındaki cocuk neresini kapatacak ya? 5 yasindaki cocugun sacindan da tahrik oluyosaniz siz kendi vicdanınızı sorgulayin! Ahlaksizliktir sapikliktir ! Çocuklar kendini kimden neden koruyor korumak zorunda bırakılıyor? Sadece Allahin emri deyip mi kapatiyonuz? Yoksa kendiniz pislik nefislerinize mi guvenmiyorsunuz!

lieblich

Sonuna kadar ne dibine kadar haklı, bende tahammül edemiyorum!!!

Görüş Bildir