Fransa'nın Mali İşgali 4 Ay Önce Başladı

 > Afrika-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Fransa'nın Mali İşgali 4 Ay Önce Başladı

Fransa'nın Mali İşgali 4 Ay Önce Başladı

Fransa'nın Mali'ye askeri operasyonunun çok önceden başladığı ortaya çıktı. Fransız özel kuvvetleri 'Forces Speciales' (RHFS) 2012 Sonbaharı'ndan bu yana Mali'de operasyonda. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 'radikal İslami grupları durdurmak' bahanesiyle Mali'de askeri operasyon düzenlediklerini 12 Ocak'ta dünya kamuoyuna duyurmuştu. Hollande'ın açıklamasından tam 4 ay önce Fransız özel kuvvetlerinin (Forces Speciales) Mali'ye giderek burada operasyonlara katıldıkları ortaya çıktı.

GÖLGE SAVAŞI YÜRÜTÜLDÜ

Mali'de 'gölge savaş' yürüten Fransa 100'den fazla özel kuvvet askerini çok gizli bir operasyonla Nijer üzerinden bu ülkeye gönderdi. Yüksek teknolojiyle donatılan askerler, Mali'deki İslami gruplar hakkında istihbarat topladı ve Mali ordusuna operasyonlarda gizlice yardım etti. Mali'de İslami grupların hızla başkent Bamako'ya doğru ilerlemesi üzerine Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, BM'nin de desteğini arkasına alarak 12 Ocak'ta havadan askeri operasyon düzenledi.

400 AVRUPALI ÖZEL BİRLİK

İslami grupların stratejik noktalarını havadan bombalayan Fransa, daha önceden bu ülkeye giden özel kuvvetler öncülüğünde kara harekatı başlattı. 2012 yılının Kasım ayında İngiliz Telegraph gazetesinde ise Avrupa ülkelerinin Mali'ye toplam 400 'özel birlik' göndererek burada yükselişe geçen İslami örgütlere karşı önlem alacağı yer alıyordu.

Başlıca neden uranyum

Fransa'nın Mali'ye askeri operasyon düzenlemesinin asıl nedeninin, bu ülkedeki uranyum kaynakları olduğu ileri sürülüyor. Bazı gözlemcilere göre, Fransız şirketi Areva, Nijer'deki uranyum kaynaklarının işletme haklarını 40 yıldır elinde bulunduruyordu. Ancak Nijer hükümeti son zamanlarda önemli bir adım atarak uranyum madenlerini işletme hakkını Çin, Hindistan, İngiltere, Güney Afrika, ABD, Kanada ve Avustralya şirketlerine de verdi. Nijer'de uranyum işletme hakkını diğer ülkelerle paylaşmak zorunda kalan Fransa, Mali'de de aynı akıbetle karşılaşmamak için hemen harekete geçti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerÇinFransaHindistanİngiltereSavaş
Görüş Bildir