Fransa İçişleri Bakanı Göstericilere Seslendi: 'Polis Yorgun Düştü'

 > -

Fransa İçişleri Bakanı Cazeneuve, polisin ülkedeki çalışma yasa tasarısına karşı yapılan gösterilerde yorgun düştüğünü söyledi. Perşembe günü protesto gösterisi düzenlemek isteyen sendikalara sorumluluk çağrısı yaptı.

Anadolu Ajansı'ın haberine göre; BFM TV kanalına konuşan Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, "Benim önerim ortak çözüm bulunabileceği yönünde. Bütün talepler karşılıklı anlayış çerçevesinde dile getirilebilir. Herkesi sorumluluğa davet ediyorum. Zira güvenlik tehditleri konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Polisler bu gösteri yoğunluğu karşısında yorulmuş durumda" dedi.

Sendika temsilcileri, Paris Valiliği yetkilileriyle bir araya geldi

Öte yandan, CGT ve FO işçi sendikalarının temsilcileri, gösteriler öncesinde Paris Valiliği yetkilileriyle bir araya geldi. Valilik'ten pazartesi günü yapılan yazılı açıklamada, yeni çalışma yasa tasarısı protestoları kapsamında, perşembe günü Bastille Meydanı'ndan Nation Meydanı'na yürüyecek grubun, tek bir noktada toplanarak başka bir yere yürümemesi gerektiği belirtilmişti.

Fransa genelinde 14 Haziran'da düzenlenen son protestolarda, polis ve göstericiler çatışmış, 27'si polis 40 kişi yaralanmıştı

Tartışmalara neden olan yasa tasarısının onaylanması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.

Sendikalar ve işçi örgütleri, hükümetin tasarıyı çekmesini, aksi halde geri adım atmayacaklarını belirtiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir