Görüş Bildir

Fransa'daki Uçak Kazasının Nedeni Hâlâ Belirlenemedi

Anasayfa > Gündem

Fransa’nın güneyinde düşen Airbus A320 yolcu uçağına ait karakutunun incelendiği ancak kazanın nedeninin henüz saptanamadığı bildirildi.

144 yolcu ve 6 mürettebatıyla Barcelona-Düsseldorf seferi sırasında Fransa’nın güneydoğusunda düşen Germanwings’e ait yolcu uçağının enkazının çevresindeki çalışmalar devam ediyor.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Lufthansa'ya ait Germanwings havayolu şirketinin Airbus A320 tipi uçağının Seyne-les-Alpes kasabası yakınlarındaki enkaz arama çalışmalarının yürütüldüğü bölgede bir basın toplantısı düzenlediler.

Merkel, Hollande ve Rajoy kaza bölgesinde

Merkel, Hollande ve Rajoy kaza bölgesinde

Hollande, düşen Airbus A320 tipi uçağın ikinci karakutusunun bulunduğu haberini yalanladı. Hollande, ikinci karakutunun kılıfının ele geçtiğini ancak tüm bölümlerinin henüz bulunamadığını, bulunanların, ikinci kara kutunun önemli kısımları olmadığını söyledi.

Fransa'nın kaza nedeninin ortaya çıkarılması için bütün imkanlarını seferber edeceğini belirten Hollande, 'Fransız yetkililer, cenazelerin en kısa zamanda ailelere teslim edilmesi için ellerinden gelen çabayı gösterecek' dedi.

Almanya Başbakanı Merkel ve İspanya Başkanı Rahoy ise yaptıkları konuşmalarda çabalarından dolayı Fransa'ya teşekkür ettiler.

Karakutu doğrulandı

Karakutu doğrulandı

Fransa Havacılık Kurumu'na bağlı Kazaları Soruşturma Bürosu Başkanı (BEA) Remy Jouty, inceleme yapılan karakutudaki bilgilerin, Germanwings hava yolu şirketine ait Barselona-Düsseldorf seferini yapan uçağa ait olduğunu doğruladıklarını bildirdi. 

Remy Jouty, 'Hasarlara rağmen, söz konusu sefere ait kayıtları içeren ses dosyasına ulaşmayı başardık' dedi. Jouty, ses dosyalarının karakutudan alındığını ancak henüz incelenmesinin tamamlanmadığını kaydetti.

Jouty, kaydın içeriğine ilişkin bilgi vermedi.

Uçağın kokpit kayıtlarını içeren ilk karakutusu daha önce bulunarak Fransa Havacılık Kurumu'na bağlı Kazaları Soruşturma Bürosu tarafından incelemeye alınmıştı.

Basınç düşmesi, havada infilak yok

Fransa Havacılık Kurumu'na bağlı Kazaları Soruşturma Bürosu (BEA), Airbus А320 uçağının düşme senaryosunun, dekompresyon (basınç düşmesi) ile ilgili tahminlere uymadığını açıkladı.

'Uçak havada infilak etmedi'

'Uçak havada infilak etmedi'

BEA Başkanı Jouty, düzenlediği basın toplantısında, 'uçak havada infilak etmedi. Yere düşene kadar bütün halindeydi' dedi.

İspanya'nın Barselona kentinden dün TSİ ile 09.55 itibarıyla Almanya'nın Düsseldorf kentine gitmek için havalanan, Alman Lufthansa Havayollarına ait GermanWings havayolu şirketinin, Airbus A320 tipi uçağı 6 mürettebat ve 144 yolcu taşıyordu.

Uçak, TSİ 11.50 sularında radardan kaybolmuş ve Fransa'nın güneyindeki İtalya sınırına yakın Seyne-les-Alpes kasabası yakınlarındaki dağlık alana düşmüştü.

Bazı yolcuların milliyetleri açıklandı

Bazı yolcuların milliyetleri açıklandı

Germanwings şirketinin üst yöneticisi (CEO) Thomas Winkelmann, uçakta 72 Alman ve 35 İspanyol vatandaşının bulunduğunu bildirdi.

Winkelmann, bunun yanı sıra Avustralya, Arjantin, İran, Venezuela ve ABD'den 2'şer, İngiltere, Hollanda, Kolombiya, Meksika, Japonya, Danimarka, Belçika ve İsrail’den de 1’er yolcu bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi. Winkelmann, bazı yolcuların çifte vatandaşlıkları bulunduğu için uyruklarını kesin olarak belirleyemediklerini, bu konuda Almanya Dışişleri Bakanlığı ile çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Uçaktaki 27 kişinin kimlik bilgilerinin ellerinde olduğunu ancak henüz ailelerine ulaşmadıklarını belirten Winkelmann, Almanya'nın büyükelçilikleri vasıtasıyla bu yolcuların ailelerine ulaşmaya çalıştıklarını ifade etti.

Alman öğrenciler uçağa kura ile binmiş

Alman öğrenciler uçağa kura ile binmiş

Almanya'nın Gelsenkirchen kenti yakınlarındaki Haltern kasabasında bulunan Joseph-König-Gymnasium Lisesi'nden İspanya'ya giden ve düşen uçakta olduğu öğrenilen 16 öğrencinin, okulda kura çekimiyle belirlendiği öğrenildi.

İspanya-Almanya arasında yapılan öğrenci değişim programına, söz konusu okuldan 40 öğrencinin gitmek istemesiyle, 16 ile sınırlı olan grup için kura çekimi yapıldığı ve isimleri açıklanmayan bu 16 öğrenciye, iki de öğretmenin eşlik ettiği açıklandı.

‘Kurbanlardan geriye kalanların toplanması zaman alacak’

‘Kurbanlardan geriye kalanların toplanması zaman alacak’

Enkaz çevresinde devam eden operasyonun başındaki pilot Xavier Roy, “Kaza bölgesine gittiğimizde uçağın gövdesinin bir bölümünü bulabileceğimizi umuyorduk. Ama orada hiçbir şey göremedik” dedi.

Roy, 2000 metrelik bir alanda çalışmalarını devam ettirdiklerini açıkladı.

Xavier Roy, kurbanlardan geriye kalanların toplanmasının en az iki hafta süreceğini de belirtti.

Sputnik News, DHA  ve AA  | Fotoğraflar: Reuters

Kaynak: http://tr.sputniknews.com/avrupa/2015...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?