Fransa'da Eşcinsel Evliliklerine İzin

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Fransa'da Eşcinsel Evliliklerine İzin

Fransa'da Eşcinsel Evliliklerine İzin

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, eşcinseller arasındaki evliliklere ve bu çiftlerin evlat edinebilmesine izin veren yasa tasarısını imzaladı.

Böylece Fransa, eşcinsel evliliklerini yasallaştıran Avrupa'da dokuzuncu, dünyada 14. ülke oldu.

Fransa Parlamentosu yüz binlerce kişinin katıldığı protesto gösterilerinin arından yasa tasarısını geçen ay onaylamıştı. Ancak eski sağcı Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi UMP, Anayasa Konseyi'ne itiraz başvurusu yaptı.

İsveç, Norveç, Danimarka, Hollanda, Belçika, İzlanda, İspanya, Portekiz, Fransa, Güney Afrika, Arjantin, Uruguay, Kanada, Yeni Zelanda.

Eşcinsel evliliklerine bazı eyaletlerde izin verilen ülkeler

ABD, Brezilya.

Mahkemenin bu kararından sonra Hollande'ın imzasıyla düzenleme yasalaştı. Hollande, "Kararı aldım. Şimdi Cumhuriyet'in yasalarına saygı gösterme zamanı" dedi.

Tasarı, sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande'ın vadettiği başlıca sosyal reformlardan biriydi.

Kamuoyu yoklamaları, Fransızlar arasında eşcinsel evliliklere destek verenlerin oranının yüzde 55-60 civarında olduğuna işaret ediyor.

Aynı anketlere göre eşcinsel çiftlerin evlat edinebilmesine verilen destek de yüzde 50 civarında.

Anayasa Konseyi kararında, yasal düzenlemenin anayasanın ilkelerine ters düşmediği ve temel haklar ve özgürlüklerle ulusal egemenliği ihlal etmediği belirtildi.

Kararda, bu yasal düzenlemenin eşcinsel çiftlerin evlat edinebilmesine otomatik olarak izin vermediği vurgulanarak her davada çocukların gönencinin gözetileceği kaydedildi.

Yasaya karşı muhalefetin bayraktarlığını yapan komedyen Frigide Barjot, düzenlemeyi "kışkırtma" olarak niteledi ve protestolara devam edilmesi çağrısında bulundu.

Bu evliliklere karşı çıkan ve Katolik Kilisesi tarafından desteklenen gruplar yasanın toplumun temellerini sarsacağını savunuyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Fransa'dan Eşcinsel Evliliğe İzin

Fransa'da muhalefetin yürürlüğe girmesini engellemek için aylardır protesto gösterileri düzenlediği eşcinsel evlilikler artık yasal. Yasa Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın imzalamasıyla yürürlüğe girdi.

Fransa'da aylardır tartışmalara ve protesto gösterilerine neden olan eşcinsel evlilikleri artık yasal. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande bu sabah söz konusu yasayı imzaladı. Fransa Anayasa Konseyi dün akşam muhalefetin yasaya karşı yaptığı itiraz başvurusunu reddetmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın en önemli seçim vaatlerinden biri olan yasa, eşcinsel çiftlerin evlenmesini mümkün hale getirmesinin yanı sıra eşcinsel çiftlere evlat edinme hakkını da tanıyor. Bu yasanın, eski Cumhurbaşkanı François Mitterand'ın 1981 yılında ölüm cezasını kaldırmasından bu yana Fransa'daki en önemli reform olduğu yorumları yapılıyor.

Yasanın bugün yürürlüğe girmesinin ardından protesto gösterilerinin yeniden başlaması bekleniyor. Muhalefet yarından itibaren ülkede yasayı protesto için yeni bir gösteri dalgasının başlayacağını duyurdu. Yapılan kamuoyu anketleri Fransızların yarısından fazlasının yasaya destek verdiğine işaret ediyor.

Fransa eşcinsel evlilikleri yasal bir çerçeveye oturtan 14. ülke. Eşcinsel evliliklere Almanya, Kanada, Danimarka, İsveç, Uruguay ve Yeni Zelanda'nın da aralarında bulunduğu ülkeler izin veriyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriArjantinBelçikaBrezilyaEşcinselFransaİspanyaİsveçNorveçPortekiz
Görüş Bildir