Fransa'da 1998'den Bu Yana En Büyük İşsizlik

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Fransa'da 1998'Den Bu Yana En Büyük İşsizlik

Fransa'da 1998'Den Bu Yana En Büyük İşsizlik

Avrupa Birliği'nin ikinci büyük ekonomisi Fransa'da resmî tahminlere göre işsizlik, yılın ilk çeyreğinde, 1998 yılından bu yana en yüksek seviye olan yüzde 10,8 oranına ulaştı.

Fransa istatistik kurumu Insee'nin açıkladığı rakamlara göre, 2012'nin son çeyreğinde işsizlik oranı yüzde 10,5 seviyesindeydi.

Bu yılın Ocak-Mart aylarını kapsayan üç aylık dönemde, gayrisafi hasılası yüzde 0,2 düşen Fransa yeniden resesyona girdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, ekonomiyi ve istihdamı güçlendirme sözü verdiyse de, Euro Bölgesi'nde devam eden kriz ekonomik büyümeyi engelledi.

Daha farklı bir ölçüm sistemi kullanan Avrupa Birliği İstatistik Kurumu Eurostat'a göre ise Fransa'da işsizlik oranı yüzde 11'e ulaştı.

Fransa'daki işsizlik rakamları, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranlarıyla ilgili yapacağı toplantı öncesinde açıklandı.

Avrupa Merkez Bankası'nın, faiz oranlarında bir değişiklik yapmayıp yüzde 0,5 oranında tutması bekleniyor.

Euro Bölgesi'nde, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde borçlanmayı canlandırmak amacıyla Avrupa Merkez Bankası'nın bir dizi plan açıklayacağı konusunda çeşitli spekülasyonlar yapılıyor.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, Euro Bölgesi'ndeki istihdamın üçte birini sağlıyor.

Uluslararası Para Fonu IMF, bu hafta başında Fransa'yı yeni ekonomik reformlar hazırlaması gerektiği aksi takdirde diğer bazı komşularının gerisine düşme riskiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunmuştu.

IMF, büyüme ve rekabeti canlandırmak için Fransa'nın işgücü maliyetlerini düşürmesi ve vergi artışlarını ertelemesi gerektiğini belirtmişti.

Yıllık değerlendirme raporunda Fransa ekonomisinin daha önceki tahminlerden biraz daha fazla daralacağı öngörüsüne yer veren IMF 2014 yılı için de yüzde 0,8'lik bir büyüme tahmininde bulunuyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiFransaIMFİşsizlikMerkez Bankasıdizivergi
Görüş Bildir