Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fransa Başbakanı: 'Teröristler Kimyasal ve Biyolojik Silah Kullanabilir'

 > -
Abone ol

Fransa Parlamentosu’nun alt kanadında konuşan Fransa Başbakanı Manuel Valls, "Teröristler kimyasal ve biyolojik silah kullanabilir" uyarısında bulundu.

Fransa Parlamentosu'nun alt kanadı olan Ulusal Meclis bugün ülkede Paris saldırıları sonrası ilan edilen olağanüstü halin 3 ay daha uzatılmasını tartışıyor.

Ulusal Meclis'in gündeminde ayrıca kamu düzeni için tehdit oluşturduğuna inanılan herkesin ev hapsine alınabilmesi, yine kamu düzeninin tehdit altında olduğunun düşünülmesi halinde polise mahkeme izni gerekmeksizin arama yapma yetkisi verilmesi var.

Gözaltındaki "Terör zanlılarının" birbirleriyle iletişim kurmalarının önlenmesi de gündemde.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, Ulusal Meclis'teki oturumda milletvekillerinden olağanüstü halin uzatılmasına destek vermelerini talep etti.

Kimyasal ve biyolojik silah uyarısı

Manuel Valls, "Teröristler kimyasal ve biyolojik silah kullanabilir" uyarısında bulundu. 

Ulusal Meclis'in onayı halinde, ülkede olağanüstü halin 3 ay uzatılması yarın da Fransa Parlamentosu'nun üst kanadı Senato'da tartışılacak. 

BBC Paris muhabiri Kevin Connolly, Fransız hükümetinin böylesi bir kriz döneminde, tercihini özgürlükten önce kamu güvenliğinden yana kullandığını söylüyor.

Ebayud'un akıbeti belirsiz

Paris'te Cuma günü düzenlenen ve 129 kişinin öldüğü saldırıların mimarı olduğu düşünülen Abdülhamit Ebayud'un operasyonda ölüp ölmediği bilinmiyor.

Savcı: Terör hücresi çökertildi

Paris savcısı François Molins, şehrin banliyölerinden Saint Denis'te gerçekleştirilen operasyonda bölgedeki "terör hücresinin" çökertildiğini söylemiş, operasyonun gerçekleştiği binada molozların altında henüz kimliği tespit edilmemiş ceset parçaları olduğunu belirtmişti.

Mollins, Fransız güvenlik güçlerinin çatışmalarda 5 bin civarında mermi kullandığını da açıklamıştı.

Amerikan Washington Post gazetesi Abaaoud'un dünkü operasyonda öldürüldüğünü iddia ederken, Amerikan Associated Press haber ajansına konuşan Amerikalı yetkililer de onun Amerikan istihbarat servislerinin aylardır takip ettiği bir IŞİD hücresinin üyesi olduğunu söyledi.

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir