Görüş Bildir

Ford Otosan'ın Eskişehir Fabrikasında İş Bırakma Eylemi Başladı

Anasayfa > Gündem

Ford Otosan firmasının Eskişehir’in İnönü ilçesindeki fabrikasında çalışan işçiler, iş bırakma eylemi başlattı. Ford Otosan ise direnişi sürdüren işçilere; 'Mazereti olmadan işbaşı yapmayanlarla yollarımız ayrılacak' açıklamasını yaptı.

Bursa'da bulunan Renault fabrikasında 12 gündür devam eden iş bırakma eylemlerine bugün bir fabrika daha katıldı. Ford Otosan firmasının Eskişehir'in İnönü ilçesindeki fabrikasında çalışan işçiler, iş bırakma eylemi başlattı.

Kamyon ve çekici üretim tesislerinde çalışan işçiler, sabah işbaşı yaptıktan yaklaşık 3 saat sonra fabrika bahçesinde toplandı.

Ford Otosan İnönü Fabrikası'nda 08.00-18.00 vardiyasında çalışan 600 kadar işçi bugün saat 11.00 sırasında fabrika bahçesinde toplandı. İşi bırakma eylemi yaparak üretimi durduran işçiler, alkış temposu tuttu ve çeşitli sloganlar attı. Fabrika yetkilileri ile görüşen işçiler ücretlerde iyileştirmeye gidilmesini istedi.

Eylem nedeniyle fabrikanın tüm bölümlerinde üretim durdu. İşçilerin fabrika bahçesindeki eylemi sürüyor.

İşçilerin ayrıca Türk Metal Sendikasına da tepki gösterdikleri belirtildi. İşçilerin eylemi sürerken, fabrika içerisine basın mensuplarının girmesine izin verilmedi.

Ford Otosan'dan 'Yollarımız ayrılacak' açıklaması

Ford Otosan'dan 'Yollarımız ayrılacak' açıklaması

Ford Otosan yönetimi bir duyuru yayınlayarak, eylemlerin şirketin geleceğine, itibarına ve birliktelik ruhuna, markaya, Türkiye'nin uluslararası rekabet gücüne, ihracata ve çalışanlara zarar verecek seviyeye geldiği belirtildi. Makul bir mazeret bildirmeden halen işbaşı yapmayanların da işlerinin başına dönmesini, aksi takdirde İş Kanunu gereği iş akitlerinin feshi konusunda prosedür başlatılacağını bildirdi.

İş bırakan işçiler bekleyişlerini sürdürürken, bugün öğlenden sonra Ford işvereni bir duyuru yayınladı.'Değerli çalışma arkadaşlarım' diye başlayan ve gelen talep üzerine görüşme yapıldığı belirtilerek bulunulan öneriler şöyle sıralandı:

- Üretimin başında olacak ve işine sahip çıkmayı sürdürecek hiç bir çalışanımızın işine son verilmeyeceği,

- Çalışma barışının sürmesi yönünde iyi niyet göstergesi olarak toplu sözleşme hükümleri değiştirilmeksizin destek çalışması kapsamında Mayıs ayı sonunda çalışanlarımıza net 1.000 TL tutarında destek yapılacağını,

- Yürürlükte olan toplu sözleşme hükümleri değiştirilmeksizin toplam geliri iyileştirmek adına sağlayabileceğimiz et katkı için de çalışma yapıp en geç bir ay içinde önerimizi ileteceğimizi,

- Bu sürecin başladığı Bursa ilimizde dahi yaygın bir mutabakatın sağlandığı bir ortamda bu taleplerin kabul edilmesinin mümkün olmadığını kendilerine ilettik.Kanunen geçerli Toplu İş Sözleşmesi sürecinin tamamlanmasından aylar sonra başlatılan ve yasa dışı bir şekilde sürdürülen eylemler şirketimizin geleceğine, itibarına ve birliktelik ruhuna, markamıza, Türkiye'nin uluslararası rekabet gücüne, ihracatımıza ve her şeyden önce siz değerli çalışanlarımıza zarar verecek bir seviyeye gelmiştir.Çalışanlarımızın pek çoğu işbaşı yapmışken bugün itibarıyla hala mazeret bildirmeden işbaşı yapmamış bir kısım çalışanımız bulunmaktadır. Üzülerek ve son çare olarak belirtmek isterim ki, söz konusu durum İş Kanunu uyarınca iş akdini feshini gerektirdiğinden yasal prosedür başlatılarak, makul bir mazereti olmaksızın işbaşı yapmamış olan çalışanlarımız ile yollarımızın ayrılması zaruretinde kalınacaktır. Baskı altında işbaşı yapamayan çalışanlarımızın bugünden itibaren ilk vardiyalarında işbaşı yapmaları halinde mazeretleri değerlendirmeye alınacaktır.' 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?