Ford Belçika Fabrikasını Kapatacağını Doğruladı

-

Ford Belçika Fabrikasını Kapatacağını Doğruladı

Ford Belçika Fabrikasını Kapatacağını Doğruladı

ABD otomobil devi Ford, Belçika'nın Genk kentindeki fabrikasını kapatma konusunda görüşmelere başladığını açıkladı. Giderlerin azaltılması amacıyla alınan önlemler çerçevesinde bu fabrikanın kapatılması, 4300 kişinin işini kaybetmesi anlamına geliyor.

Mondeo ve S-MAX modellerinin üretildiği Ford fabrikasının 2014'de kapatılması planlanıyor. Genk'teki fabrikada gelecek yılın Ekim'inde yeni Mondeo modelinin üretilmesi planlanıyordu.

Sendikalar bugün şirket yönetimiyle görüşmeye oturdu.

Bu yıl Avrupa'daki faaliyetlerinde 1 milyar dolar kayıp vereceğini açıklayan Ford, otomobil piyasasındaki talebin azalması yüzünden Avrupa'daki fabrikalarından işçi çıkartacağını açıklamıştı.

Ford Avrupa'nın yönetim ve icra kurulu başkanı Stephen Odell, "Avrupa'daki üretim faaliyetlerimizin yeniden yapılandırılmasına ilişkin planlar, Ford'un Avrupa'da güçlendirilmesi ve yeniden kâra geçerek büyümesi, hedeflerimizin bir parçasıdır." dedi.

Ford'un, Belçika'nın yanı sıra Almanya, İspanya ve İngiltere'de de fabrikaları var.

2012'nin ilk yarısında Ford satışları, yaklaşık yüzde 10 düşerek son 17 yılın en düşük düzeyine indi.

Ford, Avrupa'da işçilik giderlerini azaltıp fabrika kapasitesini geliştirmek istiyor. Avrupa, Ford satışlarının yüzde 25'ini oluşturuyor. Ancak Avrupa'daki tesislerinde kapasitesinin yüzde 65'inden azını kullanıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBelçikaİngiltereİspanya
Görüş Bildir