Altın Portakal'da Prezervatif Şoku

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Flaş! Altın Portakal'da Prezervatif Şoku |

Flaş! Altın Portakal'da Prezervatif Şoku |

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni düzenleyen Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın 3 yöneticisine aldıkları prezervatifi vakfa fatura ettikleri gerekçesiyle ağır cezada dava açıldı.

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni düzenleyen Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) yöneticileri Göksel Kumsal, Hüseyin Şanlı ve Birol Kaya hakkında, festival için gittikleri İstanbul’da konakladıkları otelde, birlikte oldukları Türk ve Ukraynalı kadınların otel, içki ve yemek ile kadınlarla ilişki esnasında kullandıkları prezervatif (kondom) paralarını AKSAV’a fatura ettikleri iddiasıyla Antalya 2′nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Savcı Osman Şanal’ın hazırladığı iddianamede, sanıkların 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

Olay, kendisini ‘partili bir vatandaş’ olarak tanıtan Kemal A.B.’nin Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Akaydın’a hitaben yazdığı, birer nüshasını da İçişleri Bakanlığı ile Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği ihbar mektubuyla ortaya çıktı. İhbar mektubunda, Başkan Akaydın ve ekibinin çalışmalarını başarılı bulduğu, Başkan Akaydın’ın AKSAV ile ilgili olarak kamuoyunda konuşulanlara kulak tıkamaması gerektiği belirtilerek, AKSAV’da yolsuzluk ve usulsüzlükler yapıldığının herkes tarafından konuşulduğunu iddiası yer aldı.

SEVGİLİLERİNİN ANNELERİ DE KONAKLAMIŞ

Kemal A.B.’nin ihbar mektubunda, AKSAV Genel Müdür Vekili Göksel K., Genel Müdür Yardımcısı Birol K. ile AKSAV İcra Kurulu üyesi Hüseyin Ş.’nin, görevli olarak gittikleri İstanbul’da konakladıkları otelde makul seviyeden çok daha fazla miktarda harcama yaptıkları, hatta otel odasında kondom satın alıp, bunu da AKSAV’a fatura ettikleri, AKSAV’ın parasını kendi zevkleri için harcadıkları öne sürerek, Başkan Akaydın’dan bu rezalete ‘dur’ demesinin beklendiği yazıldı. İhbarda, bu görevlilerin otel konaklamalarına sevgilileri ve sevgililerinin annelerinin de dahil olduğu ve bunların parasının da AKSAV tarafından ödendiği ileri sürüldü.

BAŞKAN’IN GÖREVLENDİRDİĞİ KİŞİYİ ‘YEMLEMİŞLER’

İhbar mektubunu gönderen Kemal A.B., bu iddiaları araştırmak üzere Başkan Mustafa Akaydın tarafından AKSAV’a gönderilen bir kişinin de ‘yemlenip, hovardalık ettirilip, sonra da tehdit edildiğini’ öne sürerek, bu sayede olayın üstünün kapatıldığını iddia etti. Bir dönem AKSAV’da çalışan muhasebe müdürü D.B.’nin faturalardan bilgisi olduğunu, ancak bu kişinin de tehditle susturulduğunu ihbar mektubunda ileri sürüldü.

SAVCILIK İNCELEME BAŞLATTI

Başkan Akaydın’a gönderilen ihbar mektubunun bir suretinin cumhuriyet savcılığına ulaşması üzerine, örgütlü suçlarla mücadeleden sorumlu Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal’ın talimatıyla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü aracılığıyla AKSAV’dan Birol K., Hüseyin Ş. ve Göksel K.’nın hangi tarihlerde il dışına görevli gönderildikleri ve bu kişilere ilişkin harcama faturalarının dökümü istendi. Savcılık, iddialarda adı geçen otellerden de bu kişilerin konaklama bilgilerini talep etti.

PREZERVATİF DE FATURA EDİLMİŞ

Otellerden ve AKSAV’dan gelen bilgiler derlendikten sonra hazırlanan iddianamede, Göksel K., Hüseyin Ş. ve Birol K.’nın geçen yıl festival çalışmaları için gittikleri İstanbul’da konakladıkları otelde beraber oldukları Rus, Ukraynalı ve Türk kadınlarla aynı odada kaldıkları, içtikleri içki, mini bar ve diğer ekstra giderlerinin AKSAV tarafından karşılandığı, hatta bu kişilerin kadınlarla cinsel birliktelikleri sırasında kullandıkları prezervatiflerin bile vakıf tarafından ödendiği kaydedildi.

2 GECE İÇİN 24 BİN LİRALIK FATURA

İddianamede Ukrayna uyruklu T.M., S.A., S.I., Rus uyruklu I.L. ile Türk kadınları G.Ş. ve S.P’nin farklı zamanlardaki tüm konaklama ve ekstralarının Vakıf tarafından karşılandığı, bu rakamın toplamda 24 bin 56 lirayı bulduğunun belirlendiği kaydedildi.

Savcılığın, yazılı olarak detay istemesi üzerine otel yönetimi, geçen yıl yapılan film festivali tanıtım toplantısı için 18- 19 Ocak 2011′de İstanbul’a gelen AKSAV yöneticilerinden Hüseyin Ş.’nın 501 numaralı odada Ukrayna uyruklu T.M. ile birlikte kaldığı, Birol K.’nın ise 435 numaralı odada Ukrayna uyruklu S.I. ile kaldığını, Göksel K.’nın ise Rus uyruklu I.L. ile kaldığını bildirdi. Gelen harcama dökümünde, bu kişilerin odalarındaki mini bardan kullandıkları içkiler ve ile yemek bedellerinin yanı sıra, ilişki sırasında cinsel hastalıklardan ve hamilelikten korunmak için kullanılan prezervatifin ücretinin de fatura edildiği ortaya çıktı.

OTEL ŞİŞİRİLEN FATURADA İNDİRİM YAPMIŞ

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal, bir dönem AKSAV Muhasebe ve Personel İşleri Departmanı’nda çalışan D.B.’nin ifadesine başvurdu. D.B., otelden alınan faturaların şişirildiğini anladığını belirterek, “Otel faturayı gönderince, harcamaların şişirildiğini anlayarak yönetimle görüşüp İstanbul’a gittim. Otel yöneticileriyle görüşmem neticesinde, fazladan kesilen ve şişirilmiş olduğu anlaşılan 8 bin lirayı vakıf borcundan mahsup ettirdim” dedi.

MUHASEBECİ UYARINCA PARAYI İADE ETMİŞLER

Muhasebeci D.B., 2012′de genel bir denetim yapılacağını bildiğini, bu nedenle tüm faturaları incelediğini, incelemeleri esnasında, Vakıf tarafından ödenmemesi gerekirken Vakıf kasasından ödenen giderler bulunduğunu tespit ettiğini, Genel Müdür Vekili Göksel K.’ya durumu aktararak, “Denetimde ortaya çıkar ve bu kişilerden faiziyle birlikte tahsil edilir. Denetime gerek kalmadan bu kişilerle görüşülerek, fazladan ödenen giderleri ödemelerini isteyelim” dediğini aktardı. Muhasebeci B., bu talebinin Göksel K. tarafından kabul edildiğini ve Hüseyin Ş.’nin 10 bin 940, Birol K.’nın da 4 bin 50 lirayı nakden ödediğini anlattı.

Tespit ettiği usulsüz ödemeleri ortaya çıkardığında Hüseyin Ş.’nin otelin faturaları şişirdiğini, yanında ikinci ve hatta üçüncü kişinin konaklamış gibi gösterildiğini söylediğini belirten muhasebeci D.B., “Gerçekten yanında konaklayan bayanın arkadaşları olup olmadığını bilmiyorum. Bayan olduğum için bana söylemekten çekinmiş olabilirler” dedi.

SAVCI 5- 12 YIL HAPİS İSTEDİ

Hakkında 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istenen AKSAV İcra Kurulu üyesi Hüseyin Ş. savcılıkta verdiği ifadede suçlamaları kabul etmeyerek, “1994 yılından bu yana Antalya Altın Portakal Film festivali organizasyonlarının başındayım. Suçlamaların tümünü reddediyorum. İhbar mektubunu gönderen Kemal A.B. ile yüzleşmek istiyorum” dedi.

Hüseyin Ş., İstanbul’da sanat çevrelerine yakın olan otelde yaptıkları konaklama sırasında kendisine ait özel harcamaların otel tarafından sehven AKSAV’a kesildiğini, bunun anlaşılması üzerine 10 bin 940 lirayı AKSAV’a ödediğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAltın PortakalAntalyaCumhuriyet Halk PartisiFestivalİstanbulUkraynaolay
Görüş Bildir