Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fiziksel Talebe Rağmen Altın Düşüyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Fiziksel Talebe Rağmen Altın Düşüyor

Asya'dan gelen fiziksel talebe rağmen altının fiyatı yeniden düşüşe geçti. Gümüş, platin ve paladyumun da fiyatları geriliyor.

Bugün öğleden altının ons fiyatı günlük bazda yüzde 1.11'lik düşüşle 1,583.30 dolardan, gümüş ise yüzde 0.1'lik düşüşle 27.950 dolardan işlem görüyor.

Yatırımcıların Güney Kıbrıs ve İtalya'daki sorunlar nedeniyle Euro Bölgesi'nin maruz kaldığı belirsizlik ortamında güvenli liman arayışı içerisine girmesi ise altının Asya'da 1,600 doların altında fiziksel talep

görmesine neden oldu. Altına olan güvenli liman talebi ABD'nin imalat verisinin beklenenden daha fazla düşmesi ardından da artış gösterdi. ABD'de dün açıklanan ISM imalat endeksi Mart ayında 51.3'e geriledi. Şubat ayında bu veri 54.2 idi. Bu veri de global ekonomik iyileşme üzerinde bir gölge yaparak yatırımcıların yeniden sarı metale koşmasına neden oldu. Güvenli liman talebine rağmen altın 1,600 doların altında kalmaya devam ediyor.

Fakat Commerzbank'ın da işaret ettiği gibi altında büyük yükselişler altın borsa yatırım fonlarından devam eden sermaye çıkışlarınca engelleniyor. Diğer bankalar da sarı metalin teknik olarak zayıf olduğunu kabul ediyor.

RBC Sermaye Piyasaları ise yaptığı açıklamada altının 1,610 veya 1,620 doların üzerini görebileceğini bu seviyelerin görülmesi durumunda piyasaya yeni alıcıların girebileceğini kaydetti.

Gümüşte de uzun pozisyonlar azalmaya devam ederken bu metalin ons başına fiyatı 28 doların atlına gerilemiş oldu. Gümüş ile ilgili yorumunda Commerzbank, "Geçen son iki haftada gümüş değerli metalden çok normal bir metal gibi işlem gördü. Negatif gelen ABD imalat rakamlarının da bunda etkisi var." dedi.

İspanya ve İtalya'dan gelen zayıf imalat verileri de bu kötümser havaya katkı yaparak sanayi alanında kullanılan platin ve paladyumun düşmesine neden oldu. Platinin ons başına fiyatı şu sıralar yüzde 0.3'lük düşüşle 1,587.50 dolardan, paladyumun fiyatı ise yüzde 0.4'lük düşüşle 773.80 dolardan işlem görüyor.

Laura Clarke - wsj.com.tr

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriBorsaİspanyaİtalya
Görüş Bildir