Kriz Kahini Roubini Fitch Kararını Değerlendirdi

 > -

Fitch Notu 'Yatırım Yapılabilir'e Yükseltti

Fitch Notu 'Yatırım Yapılabilir'e Yükseltti

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Ve Türkiye Artık Yatırım Yapılabilir Ülke...

Ve Türkiye Artık Yatırım Yapılabilir Ülke...

Fitch'ten beklenen not artışı geldi. Kurum Türkiye'nin notunu BB+den BBB'ye yükseltti.

8 Kasım'da yapılacak olan not görünüm toplantısı öncesiden Uluslararsı Kredi Derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyeye çekti.

Fitch'ten bugün yapılan açıklamada Türkiye'nin BB+ olan kredi notunu BBB'ye çekerek yatırım yapılabilir seviyeye çekti.

Yabancı para cinsinden kısa vadeli para cinsinden kısa vadeli kredi notunu B'den F3'e çıkarttı.

Fitch Türkiye'nin ülke tavanı notunu BBB-'den BBB'ye çekti.

Not kararı sonrasında yapılan açıklamada Türkiye ekonomisinin yumuşak inişe geçtiğini belirtlirken, not artışında güçlenen kredi değerlerinin düşen kamu borcunun ve güçlü bankacılık sisteminin etkili olduğu belirtildi.

Olumlu orta vadeli büyüme görünümünün de not arttırımının desteklediği kaydeden uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Türk ekonomisinin yatırım yapılabilir not sahip benzerlerine göre daha oyak olmaya devam edeceği kaydedildi.

Türkiye'de kamunun kredibilitesinin şoklara saha esnek hale geldiği kaydedilirken notun ortalamasının kısa vadeli riskler de azalmayı yansıttığı belirttildi.

Fitch, Türk ekonomisinin 2012'de yüzde 3, 2013'de yüz de 3.8 ve 2014'te yüzde 4.5 büyüyeceğini tahmin etti. Fitch, güçlü ticaret performansının yardımı ile Türkiye'nin bir yeniden dengelenmeyiresesyonsun başarmakta olduğunu, işsizliğin 11 yılın en düşük seviyesine gerilediğini de belirtti.

Dış finansamnın Türkiye'nin kredi notu için esas zayıflık olmaya devam ettiğini belirten Fitch, daha düşük ve daha istikrarlı enflasyonun, cari işlemler açığındda kayda değer ve sağlam düşüşün Türkiye'nin notunda pozitif hareket yaratabileceğini vurguladı.

Fitch analisti Ed Parker Türkiye için cari açığın yüzde 10 olan tehlikeli alandan çıktığını ama hala yüksek olduğunu kaydetti. Parker açıklamasında Türkiye'nin borç rasyosunda ciddi azalma olduğunu kaydederken, bölge ülkelerde kaynaklanan jeopolitik risklerin devam ettiğini belirtti. Enflasyonun gerilemeyi sürdürdüğünü kaydeden Paker rakamların hala yüksek olduğu konusunda uyardı.

Fitch Türkiye analisti Ed Parker, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyeye çekilmesinin iki ana faktörün kombinasyonundan söz etti. "Öncelikle yumuşak iniş hikayesinin olumlu seyretmesi etkili oldu" diyen Parker, şöyle devam etti: "Borç rasoysu geriledi, bankalar iyi durumda. Olumlu bir görünüm sözkonusuydu. 12 ay önce ekonomi aşırı ısınma siryalleri gösterir ve makro ekonomik dengesizlikler ortadan kalktı. Ekonomik temelleri yeterli gördük.

Araştırmalar gerçekleştirdik ve tutarlı bir şeklide böyle bir tetikleme yaşandı. Görüşümüz oldukça şeffaf bu noktada."

Parker, Türk ekonomisinin volatil bir yapısı olduğunu ancak bu volatilitenin iyi yönetildiğini belirten Parker, "Ekonominin nispeten volatil olduğunu düşünsek dahi, daha dirençli bir hale geldiğini düşünüyoruz. Ekonomik esnekliği olduğunu gösterdi Türk ekonomisi" diye konuştu.

Bölge ülkelerden kaynaklanan jeopolitik risklerin devam ettiğini de belirten Parker, cari açık konusunda beklentilerinin birkaç yıl yüzde 7'lerde kalması yönünde olduğunu aktardı.

Öngörülebilir gelecekte Türkiye'nin şoklara karşı daha dirençli olduğunu belirten Ed Parker, enflasyon verilerinin de düşüşe işaret ettiğini, son rakamların Merkez Bankası'nın yılsonu beklentisine uyumlu olabileceğini vurguladı.

İMKB'nin ilk yarıyı bitirdiği saatlerde gelen karar sonrasında dolar TL 17843 seviyesinde euro TL. Karar sonrasında n belirgin hareket VOB tarafında gözleniyor. Endekste yüzde 2 üzerinde değer kazancı yaşanırken sabah 2.04 seviyesinde olan sepet kur 2.03'ün altına geriledi.

Haberin Tamamı İçin:

Uzmanlar Fitchin Kararını Yorumladı

Fitch Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye çekti. Sektör temsilcileri, uzmanlar ve ekonomistler Fitch'in tarihi kararını yorumladı.

İSTANBUL - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu kısa vadede azalan makro-finansal riskleri ve sürdürülebilir ekonomik büyümeye geri dönme yolunda olmasını gerekçe göstererek yatırım yapılabilir seviyeye yükseltti.

Kredi notunu BB+'dan BBB-'ye yükselten Fitch, görünümü "durağan" olarak açıkladı.

Uzmanlar ve ekonomistler Fitch kararını yorumladı.

"Fitch Türkiye'nin büyümesinde ciddi pozitif bir potansiyel görüyor"

Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci

Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci, Fitch'in aldığı kararın zamanlama olarak da dahil olmak üzere kendilerine şaşırtıcı geldiğini belirterek, "Zira daha önce raporunda yüzde 5 seviyelerinde sürdürülebilir büyüme, yüzde 5 seviyelerinde enflasyon ve yüzde 7 seviyelerinde cari açığın gayri safi yurt içi hasılaya oranı görüldüğünde Türkiye notunun yatırım yapılabilir seviyeye çekilebileceğini belirtmişti" dedi.

Halihazırda büyüme oranının Türkiye'de yüzde 5 sürdürülebilir seviyenin altında, enflasyonun ise yıllık yüzde 7,8 seviyesinde olduğunu anımsatan Ekinci, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Orta vadede önümüzdeki en az altı ayda Türkiye'de enflasyonun yüzde 5 seviyelerini görmeyeceği kesin. Cari açığın görünümünde göreli olarak düzelme var ama orta vadeli planda da belirtildiği gibi 2013 cari açığın gayri safi yurt içi hasılaya oranı yüzde 7'nin üzerinde olacak. Alınan karardan çıkarabileceğimiz sonuç; demek ki Fitch Türkiye'nin büyümesinde ciddi pozitif bir potansiyel görüyor. Alınan karar bunu daha da teşvik niteliğinde olacaktır.
Fitch'in aldığı bu karar muhakkak diğer kredi derecelendirme kuruluşlarını da harekete geçirecektir. Beklentimizden önce gerçekleşti. En azından 8 Kasım'daki toplantıda karar çıkabilir diye düşünüyorduk. Ancak karar özellikle Türkiye finansal sektörü açısından çok destekleyici olacaktır. Çünkü emeklilik fonları bundan faydalanacak ve daha fazla yabancı sermaye akışı, duyulan güven sayesinde artacaktır. Nitekim olumlu etkisi döviz piyasasında hemen görüldü ve TL dolar karşısında 1,78 seviyesine kuvvetlendi."

"MB, ROK'u yukarı zorlayabilir, zorunlu döviz karşılıklarını artırabilir"

Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu

Fon girişiyle birlikte dövizde aşağı yönlü bir yönelim olacağını, finansal piyasalarda beklenen kar satışlarının bir haftalık dönemde geleceğini beklemediğini ifade eden Trakya Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, şunları söyledi:
"Piyasa yukarı yönlü çekilebilir. Faizler biraz gevşer. Makroekonomik kısımda ise TL değer kazanacağından Türkiye'nin rekabet gücü azalabilir. İç piyasalarda tüketim artarsa ve tüketim banka kredileri ile desteklenirse, ekonomi toparlanır ama cari açık sorunu ile karşı karşıya kalınır.
Merkez Bankası (MB) bu durumda rezerv opsiyon katsayısını (ROK) bir miktar daha yukarı zorlayabilir ve zorunlu döviz karşılıklarını artırabilir. Fitch'in kararını piyasalar olumlu karşılayacaktır. Bundan sonra Standard & Poor's ve Moodys'den de bu doğrultuda bir hareket bekleyebiliriz."

ABank Başekonomisti Serdar Şenol

"TCMB makro ihtiyati araçlarla sıkılaştırmayı tercih edebilecek"

ABank Başekonomisti Serdar Şenol, Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu BB 'dan BBB-'ye yükselterek yatırım yapılabilir ülke derecesine yükselttiğini belirterek, "Fitch'in bu kararındaki temel etken güçlü kamu maliyesi göstergeleri oldu. Bütçe açığında son dönemde yükseliş görülmekle birlikte, riskli kategoriden oldukça uzak kalınıyor. Yüzde 2-2,5 bandındaki bütçe açığının GSYH oranı, gelişmiş ülkeler ve birçok gelişmekte olan ülkeye göre daha güçlü bir performans sergiliyor. Ayrıca, net borç stokunda yüzde 20'lere doğru gerileme olması da bu kapsamda ciddi bir olumlu gösterge durumunda" dedi.

Fitch'in kararı ardından aslında beklentilerde Merkez Bankası'nın (TCMB) hamlelerinin ön plana çıkacağını belirten Şenol, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Merkez Bankası, daha önceki raporlarında bu yönde bir gelişme olması halinde, sermaye girişlerinin etkilerini dengelemek için gerekli önlemleri alacağını belirtmişti. TCMB daha önceki yorumlarında küresel parasal genişlemenin güçlü olması ve sermaye hareketlerindeki artışla kredi genişlemesi ve yerli para üzerindeki oluşabilecek değerlenme baskılarında tepki vereceğini dile getirmişti. TCMB bu durumda, kısa vadeli faizleri düşük tutarken, zorunlu karşılıklar gibi makro ihtiyati araçlarla sıkılaştırmayı tercih edebilecek.
TCMB'nin bu değerlendirmelerini de dikkate alarak, faiz koridorunun alt bandında yüzde 5'ten yüzde 3'lere doğru bir indirim gelebileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, faiz koridorunun yüzde 9,5'ten yüzde 9'a indirilmesi beklentimiz de böylece perçinlenmiş oldu."

Açıklama ardından sepet kurun 2,045'ten 2,03'a kadar inerken, dolar kurunun da 1,7800'lere doğru geri çekildiğini belirten Şenol, şunları kaydetti:
"Kurda gerileme beklentimiz devam etmekle birlikte, finansal istikrara dair yaratabileceği riskler nedeniyle bu yöndeki hareketin kademeli olacağını düşünüyoruz. Kredi notunun yükselmesinin tüketim eğiliminde artan güvenle yaratabileceği destek de iç talep tarafında güçlenmeyi getirecektir. Son birkaç haftada başlayan tüketici kredisi artışının gelecek haftalarda daha da güçlenmesi mümkün olabilecek. Bu durumda, 2013 yılının özellikle ikinci çeyreğine kadar devam edebilecek bir iç talep artışı ve büyüme ivmesi elde edilebilir.
Cari açık tarafındaysa, not artırımının genelde artırıcı etkileri oluşsa da ekonomi politikasının finansal istikrarı desteklemesi nedeniyle bu yöndeki riskleri daha düşük görmekteyiz."

Haberin Tamamı İçin:

Not Artışı Kimleri, Nasıl Etkileyecek?

Türkiye’nin 18 yıl sonra notunun yatırım yapılabilir ülke seviyesine yükselmesi ekonomi aktörlerini de etkileyecek

Yükselen not ve harcama-lardaki artış bir süreliğine de olsa vatandaşın vergi yükünün daha fazla artmasına engel olabilecek.

Şirketler İnşaatçısından otomotivcisine, perakendecisinden finansçısına not artışının her kesim için önemli olduğunu belirtmek gerekiyor. Not artışıyla faizlerdeki düşüş potansiyeli yabancı fon musluklarının açılmasına neden olacak. Bu da doğrudan yatırımların artmasını sağlayacak. Uzun zamandır rafta bekleyen yatırım projeleri hayata geçebilir. Bir süredir durma noktasına gelen yabancı şirketlerle ortaklıklar da tekrar ivme kazanabilir. Ancak TL’nin değer kazanması ihracatçıları üzebilir.

Vatandaş Hükümet son dönemde Avrupa’daki krizin de etkisiyle ekonomiyi soğutmaya çabalıyordu. Özel sektörün satışlarının azalması vergi gelirlerinin de düşmesine neden oldu. Bu yüzden başta ÖTV olmak üzere bir çok alanda vergi artışı yapıldı. Vergi artışlarının faturası her zamanki gibi vatandaşa çıkıyor. Not artışı kaynak girişini artıracağı ve ticareti büyüteceği için vatandaşın üzerindeki vergi yükünün daha fazla artmasına engel olabilir. Ayrıca yeni yatırımlarla istihdama da olumlu etki sağlanabilir.

Hazine Fitch not artışına gerekçe olarak kamu maliyesindeki iyileşmeyi gösterdi. Notun artmasıyla yabancı birçok fonun önündeki yasal sınırlama da kalkıyor. Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke seviyesinde olması Hazine ihalelerine talebin artmasına neden olacak. Bu hem içeride hem de dışarıda Hazine’nin daha ucuza borçlanmasına neden olabilir. Son dönemde özellikle Sukuk piyasasında yaşanan başarılı borçlanmaların devam etme şansı arttı.

Borsadan not rekoru Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notunu, piyasanın genel beklentisine sürpriz oluşturacak şekilde yatırım yapılabilir seviyeye çıkarması borsada sert yükseliş yarattı. Günü yüzde 1.84’lük yükselişle 72 bin 737 puandan tamamlayan İMKB 100 Endeksi, böylece TL bazında kapanış rekorunu da yeniledi. Karar sonrası TL güçlenirken, faizlerde de düşüş yaşandı. Güne 1.79 TL seviyesinin üzerinde başlayan dolar, gün sonunda 1.7820 seviyesine geldi. Gecelik faiz de yüzde 6.94’e geriledi. Uzmanlar, kararın ardından borsada 80 bin puana kadar bir ralli yaşanabileceğini ancak bu seviyelerde kâr satışlarına karşı dikkatli olunması uyarısında bulunuyor. Oyak Yatırım Araştırma biriminden Alper Erginol, “Daha çok kişi not görünümünde artış bekliyordu. Artışı sonrası İMKB’nin 73 bin gibi önemli direnç seviyelerini test etmesi normal. İMKB’nin yeni zirveler görmesi ve 80 bin puana hareketlenmesi de muhtemel. Kısa vadede hareketli seanslar yaşanacaktır. Ancak bu o seviyelerde kar satışı için dikkatli olunması gerekiyor. Yatırımcı, bu noktada eğer pozisyonunu bozmadıysa bekleyebilir ancak yeni pozisyon açılmasında dikkatli olunması gerekir” dedi.

Hükümet Türkiye’nin yaklaşık 18 yıl sonra yatırım yapılabilir seviyeye gelmesi iktidar partisi için önümüzdeki seçimlerde önemli bir koz olacak. Ayrıca durma noktasına gelen özelleştirmeler de hem yerli hem de yabancı yatırımcılar açısından ilginin tekrar bu alana kaymasına neden olabilir. Ancak, politik ve ekonomik şoklarla notun özellikle seçimlere kadar tekrar gerilemesi ise iktidar partisine dezavantaj olarak yansıyabilir.

Bakanlar memnun Gecikmiş ama yerinde karar Ali Babacan - Fitch tarafından alınan bu karar yerinde olmakla birlikte gecikmiş bir karar. Türkiye’nin uluslararası piyasalardaki güven göstergeleri, daha da yüksek kredi notlarına işaret ediyor. Notun yeni bir dönemin başlangıcı olmasını bekliyoruz. Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının da benzer kararlarını gecikmeden almalarını ümit ediyoruz.

Büyümeyi destekler Mehmet Şimşek - Kredi notundaki bu revizyonun risk algısına olumlu yönde yansıyacağını, yüksek notun faiz oranlarının düşmesine de yardımcı olacağını düşünüyorum. Kredi notumuzun yatırım yapılabilir seviyeye çıkması, ayrıca ülkemize giren küresel sermayeyi de artıracaktır. Not artırımının gerçekleştiği ülkelerde iki yıllık süreçte portföy ve doğrudan yabancı yatırımlar ortalama milli gelirin yüzde 4’ü kadar artıyor.

Daha fazlasını hak ediyoruz Zafer Çağlayan

  • Fitch’in ’in Türkiye’nin notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye yükseltmesi geç kalmış hakkın teslimi ve tescilidir. Türkiye, çevresindeki risklere rağmen istikrarlı ve güvenli bir ekonomiye sahip. Fakat bu not da bizim için yeterli değil. Bulgaristan, Letonya, İzlanda da bu not seviyesinde. Türkiye sadece bu ülkelerden değil, A kademesindeki ülkelerden de iyi durumda.

Psikolojik eşik aşıldı Nihat Ergün - Faizlerin düşmesi ve doğrudan yabancı yatırımların artması sağlanacak. Biz kredi notumuz artsın veya artmasın, yolumuza aynı şekilde devam edeceğiz. Ekonominin doğrularını uygulayacak ve Orta Vadeli Programımıza uygun hareket edecek, mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Popülist yaklaşımlara hiçbir zaman tevessül etmeden Türkiye’yi bugün olduğundan çok daha güçlü bir ekonomi haline dönüştüreceğiz.

İŞ DÜNYASI NE DEDİ? TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Malumu ilan ettiler - Türk iş dünyası olarak bu kararı çok geç kalmış bir karar olarak değerlendiriyoruz. Kredi derecelendirme kuruluşlarının da artık ‘malumu ilan etmesi’ son derece olumlu. Diğer kuruluşlardan da Türkiye’nin ve Türk özel sektörünün hakkını teslim etmelerini bekliyoruz.

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner Cesaretlendirecek - Not artışı yeni bir olumlu ayrışma süreci için vesile olacak. Ülkemiz ekonomisine ilişkin dış kaynaklı yatırım kararlarında temel eşik noktalarının aşılmasını ve büyük ölçekli doğrudan yatırımların cesaretlendirilmesini sağlayacak olumlu bir karar.

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak Pozitif olmalı

  • Geç kalmış ancak olumlu bir karar. Bundan sonra beklentimiz Türkiye’nin kredi notunun durağandan pozitife çevrilmesi yönünde. Türkiye ekonomisinin hak ettiği yer de aslında.

Sabancı Başkanı Güler Sabancı Yatırıma katkısı olur - Türkiye’nin son yıllarda gösterdiği ekonomik performans böyle bir not artırımının da yolda olduğunun habercisiydi. Türkiye’de, önümüzdeki dönemde yapılacak yatırımlara bu not artırımının önemli bir katkısı olacağını düşünüyorum.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş: Arkası gelmeli

  • Genellikle dünyada bu işin net kabul görebilmesi ve getirilerinin toplanabilmesi için bir teyidi gerekiyor. Bu da üç büyük değerlendirme kurumundan birinin daha Fitch’in peşinden gelmesini gerektirir. Fitch’in gördüğünü diğer kurumlar görmezden gelemez.”

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım İnşaata para gelir - Not artışı, bu alanda yatırım yapmak isteyenlerin kafalarındaki soru işaretlerinin ortadan kalkmasına, rafta bekleyen yatırımların gerçekleşmesine neden olabilir. Kredi notunun artırılması gayrimenkul sektörüne en az 20-30 milyar liralık bir devinim kazandıracaktır.

Hyundai Assan Başkanı Ali Kibar Oto ithalatı artar - Ülke için son derece olumlu. TL kuvvetlenecek. Döviz kurlarının düşmesi otomotiv ithalatının artmasını sağlayacaktır. Tüketici açısından ise durum olumlu olacak. Yatırım ise kapasitelere bağlı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Gecikmiş bir karar Türkiye’nin hak ettiği kredi notuna kavuşmasını çok olumlu buluyoruz. Fakat bu kararı geç kalmış bir karar olarak görüyoruz. Kredi notunun yatırım yapılabilir ülke seviyesine çıkarılması çok önemli. Daha fazla doğrudan yabancı yatırım çekeceğiz.

Haberin Tamamı İçin:

'Türkiye'nin İlginç Durumunu Bir Yıl İzledik'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Kriz Kahini Roubini Fitch Kararını Değerlendirdi

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmesine kriz kahini Nouriel Roubini'den yorum geldi. Roubini 'Türkiye için işlem tamam demek için henüz erken' dedi.

Roubini'ye göre en olası gözüken kısa vadeli senaryoya göre Türkiye kırılganlıkla mücadelede başarısız olacak ve potansiyelinin altında büyüyecek. Roubini geçen cuma 'not artırımı beklentileri yersiz. Türkiye'nin notu az değil, aksine fazla gibi duruyor.' diye yazmıştı.

Roubini Global Economics Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Direktörü Rachel Ziemba da not artırımı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, Fitch'in kararının Türkiye'nin 90'lı yılların ortasından bu yana gösterdiği direnç artışını yansıttığını söyledi. Ziemba 'Bir kredi derecelendirme kuruluşunun not artımında finansal kriz olasılığını kabullendiğini görmek garip' diye yazdı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ali BabacanDövizİMKBİstanbulMehmet ŞimşekMerkez BankasıRifat HisarcıklıoğluTOBBTercihZafer Çağlayanvergi
Görüş Bildir