Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

First Lady İlk Kez Ev Sahibi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

First Lady İlk Kez Ev Sahibi

First Lady İlk Kez Ev Sahibi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, önceki yıllarda Genelkurmay Başkanlığı tarafından verilen ve türban nedeniyle davet edilmediği 30 Ağustos resepsiyonuna bu kez ev sahipliği yapacak

Zafer Bayramı resepsiyonu, bu yıl ilk kez Çankaya Köşkü’nde düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eşi Hayrünnisa Gül’ün ev sahipliğini yaptığı resepsiyonun davetiyeleri gönderilmeye başlandı. Davetiyelerde, davet eden bölümünde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Bayan Gül” ifadesi yer aldı. Hayrünnisa Gül, daha önce Genelkurmay Başkanı tarafından verilen 30 Ağustos resepsiyonlarına, türban hassasiyeti nedeniyle davet edilmiyordu. Böylece Hayrünnisa Gül, 2003’ten bu yana davet edilmediği 30 Ağustos resepsiyonunun ilk kez bu yıl ev sahipliğini yapacak.

Yönetmelik değişmişti

30 Ağustos’ta Başbakan’ın Genelkurmay karargâhında tebrik için sırada beklemesinin eleştiri konusu yapılması üzerine, 2011’de ilk olarak törenin tebrik bölümünde değişikliğe gidildi. 2011’de 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle tebrikleri, Genelkurmay karargâhında Cumhurbaşkanı Gül, Başkomutan sıfatıyla kabul etti. Ulusal bayramlarla ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda olduğu gibi 2012’den itibaren ev sahibi Cumhurbaşkanı oldu.

Yıllarca davet edilmedi

Önceki yıllarda 30 Ağustos resepsiyonları Genelkurmay Başkanı tarafından veriliyordu. Askerin türban hassasiyeti nedeniyle Hayrünnisa Gül; eşinin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olduğu 2003 ile 2007 arasında hiçbir resepsiyona davet edilmedi. Hayrünnisa Gül, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçildiği 2007’den sonra Gazi veya Merkez Orduevi’nde Genelkurmay Başkanı tarafından verilen 30 Ağustos resepsiyonlarına da davet edilmedi. 2011’de dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, terör saldırılarında şehit düşen askerlerin neden olduğu yas atmosferi nedeniyle 30 Ağustos resepsiyonunu iptal etmişti. Geçen yıl ise Gül’ün ilk kez vereceği resepsiyon iç kulak rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavisi sürdüğü için iptal edilmişti.

Kadınlara uzun etek şartı

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülBaşbakanBaşbakan YardımcısıCumhuriyet BayramıGenelkurmay BaşkanıŞehitTerör
Görüş Bildir