Firefox 15 Hakkında Bir İnceleme

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Firefox 15 Çıktı, İndirin!

Firefox 15 Çıktı, İndirin!

İnternet tarayıcıları sektörünün en büyük isimlerinin başında şüphesiz Firefox geliyor. Mozilla ekibi tarafından geliştirilen ve bilgisayar kullanıcıları arasında hayli popüler olan yazılım, Chrome ve Internet Explorer ile pazarı paylaşan popüler üç markadan birisi.

Yıllardır Microsoft'un hükmünü sürdüğü liderlik koltuğunu ilk zorlayan yazılım olma ünvanına sahip olan ateş tilkisi, yakaladığı artan ivme ile her geçen gün rakibine bir adım daha yaklaşmayı başardı. Birçok kullanıcı eklenti seçenekleri, sunulan ilave fonksiyonlar ve altyapı desteği yüzünden Firefox'u tercih ederken Google tarafından yayınlanan Chrome tüm planları alt üst etti.

Firefox'un yakaladığı başarıyı daha kısa zaman diliminde elde eden uygulamanın en büyük artısı, düşük miktardaki kaynak tüketim oranı ve bu yüzden ortalamanın üzerinde olan çalışma hızı.

Chrome'un gelmesiyle adeta işleri bozulan Mozilla ekibi istenmeyen düşüşü engelleyemeyerek birçok bölgede kullanıcı tercihlerinde bir adım geride kaldı. Bu yüzden çalışmalarını titizlikle devam ettiren mühendisler neredeyse belirli bir düzene oturtulan güncelleme serileriyle karşımıza çıkmaya devam ediyolar.

Firefox 15 ile görücüye çıkacak yazılım aslında resmi olarak yarın duyurulacak. Fakat firma sunucularında yapılan ufak bir gezinti sonrası ilgili uygulamanın çoktan hazır olduğunu görüyoruz.

Genel itibariyle alıştığımız şekilde altyapı iyileştirme çalışmalarını bu sürümde de devam attiren ekip *pdf dosyaları için özel destek yapısı, SPDY ağ protokol desteği ve daha iyi görüntüleme için WebGL iyileştirilmesi gibi yeniliklere imza attı.

En Önemli Değişim Güncelleme Sisteminde

Ateş tilkisinin Firefox 15 ile gelen en önemli yeniliği güncelleme mekanizmasındaki farklılık oldu. Uygulama kullanıcılarının da hatırlayacağı gibi, Firefox güncelleme uyarılarını açılan pencere ile bildirerek kurulum sonrası zorunlu olarak sistemi yeniden başlatıyordu.

Yeni sürüm ile güncellemeleri arkaplana taşıyan Mozilla, artık bunları otomatik olarak kurup kabul ediyor ve Firefox'u tekrar açtığınızda da uygulamış oluyor. Bir kısım çevreler ilgili sistemi Chrome'un halihazırda kullandığını ve firmanın buradan esinlenmiş olabileceğini düşünüyor.

Windows, Linux ve Mac için çıkarılan Firefox 15'in dilediğiniz versiyonunu buradan indirebilirsiniz: ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/15.0/

: Hangi internet tarayıcısını kullanıyorsunuz? Neden?

Haberin Tamamı İçin:

Firefox 15 Yayınlandı [İnceleme]

Firefox 15 Yayınlandı [İnceleme]

Daha önce 29 Ağustos'da piyasaya sürüleceği belirtilen Firefox'un yeni sürümü yayınlandı. Firefox 15'in yeni sürümü Windows, Mac ve Linux için an itibariyle indirilebilir durumda.

Mozilla meşhur tarayıcısı Firefox'un yeni sürümünde çok belirgin değişikliklere gitmedi.Verimlilik ve performans arttırımının esas alındığı yeni sürümde Firefox'un güncelleme sisteminin de yenilendiğini görüyoruz.Bu yenileme ile birlikte tarayıcıların en büyük sıkıntılarından biri olan kullanım sırasında gelen güncelleme istekleri de tarih olmuş oluyor.Böylece kullanım sırasında Firefox arkaplanda güncellemeleri yükleyecek ve karşınıza güncelleme isteklerini çıkarmayacak.Bu anlamda internet kullanıcılarının önemli bir dertten kurtulduğunu söylememiz mümkün.Google Chrome'un sahip olduğu güncellemelerin arkaplanda çalışma özelliği artık Firefox'da da yer alacak.

Firefox 15 ile birlikte gelen iyileştirmeler bunlarla sınırlı değil.Yeni sürümde tarayıcının açılış hızının önemli ölçüde arttırıldığını ve fotoğraf yükleme gibi kimi özelliklerin geliştirildiğini görüyoruz.Öte yandan platforma Hazırlayıcı native PDF desteği, SPDY networking protokol desteği ve WebGL özellikleri eklenmiş ve daha rahat bir kullanım hedeflenmiş.

Mozilla'nın yeni sürümü Firefox 15'i test ettikçe yorumlarımızı sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.Siz de test tecrübelerinizi ve görüşlerinizi bizlerle paylaşabilir ve yazımızı güncel tutma konusunda bizlere destek olabilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleChromeDeepMindFirefoxLinuxMicrosoftTercihWindows 8
Görüş Bildir