17 PKK'lı Yakalandı, Biri Kayıp

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Firar Eden PKK'lılardan 17'si Yakalandı

Firar Eden PKK'lılardan 17'si Yakalandı

Bingöl Cezaevi'nden dün firar eden 18 PKK'lıdan 17'si Bingöl merkez Ortaçanak Köyü kırsalında yakalandı.

Haberin Tamamı İçin:

Firari PKK'lılardan 17'si Yakalandı

Bakan Muammer Güler, kaçan 18 PKK'lıdan 17'sinin yakalandığını açıkladı.

Bingöl M Tipi Cezaevinden kaçan 18 PKK'lıdan 17'si Bingöl Merkez Ortaçanakk Köyü kırsalında yakalandı.

Bakan Muammer Güler bir PKK'lının yakalanması için de operasyonların sürdüğünü bildirdi.

https://twitter.com/BakanGuler/statuses/383121569012137984

https://twitter.com/BakanGuler/statuses/383121606324654081

Haberin Tamamı İçin:

Firari PKK'lılar Yakalandı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bingöl Cezaevi'nden Tünel Kazıp Kaçan PKK'lılar Yakalandı

Bingöl M Tipi Cezaevi’nde tünel kazarak kaçarak firar eden 14’ü hükümlü 18 PKK’lı bu sabah saatlerinde güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta PKK sığınaklarının bulunduğu Karacehennem Ormanları’nda silahsız olarak yakalandı. 18 PKK'lının da yakalandığı iddia edildi ama İçişleri Bakanı Güler, Hürriyet'e yaptığı açıklamada bir PKK'lının kayıp olduğunu, isminin de Ekrem Taş olduğunu söyledi.

Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’nden tünel kazan PKK’lılar Baran Günana, Selami Kızıl, Diren Yaşa, Veli Taşkıran, Şeref Gülen, Ahmet Oyunlu, Ramazan Benice, Rıdvan İpek, Ali Nergis, Devrim Kavak, Diyar Kaydu, Ekrem Taş, Hüseyin Barsak, İbrahim Engin, Emrah Ubiç, Cemil Doster, Osman Kılıç ve Ozan Alpkaya dün firar etti.

İHA’LAR TAKİP ETTİ

Firarın ortaya çıkması ardından kaçan PKK’lıları yakalamak için geniş kapsamlı operasyon başlatıldı.

Kaçan PKK’lıların kırsal alanlarda daha önce nerelerde faaliyet gösterdikleri detaylı incelenerek, iyi bildikleri bu bölgelere gidebilecekleri değerlendirildi. Jandarma ekipleri, PKK’lıların daha önce kırsal alanda barındıkları yerlerı tek tek tespit edince, İnsansız Hava Aracı (İHA) devreye sokuldu. İHA’lar firari PKK’lıların izlerini sürerken, Kobra tipi taarruz helikopterleri gözetleme uçuşu gerçekleştirdi.

Belirlenen alanlara Sikorsky helikopterlerle Jandarma Özel Harekat Timleri indirildi. Timler, firari PKK’lıların izini saatlerce sürdü. İHA’lar PKK’lıları izine kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Mergimir Dağı’nda bulunan Ortaçanak Köyü yakınlarındaki Karacehennem Ormanları’nda tespit etti. PKK’lıların bulunduğu alanların çevresi gece yarısı devreye sokulan Süper Kobra helikopterler tarafından bombalayarak, hareket alanları kısıtlandı.

1 KAYIP PKK'LI MUAMMASI

Sık ormanlık alana sahip bölgede Jandarma Özel Harekat Timleri sürdürdüğü operasyonda bugün saat 09.30 sıralarında düzenlediği operasyonda Ozan Alpkaya dışındaki 17 PKK’lıyı yakaladı. Üzerlerinde silah bulunmayan ve güvenlik güçlerine karşı koyamadıkları belirtilen 17 PKK’lı etkisiz hale getirildi. Jandarma timleri kaçan diğer PKK'lıyı da bölgede yaklaşık 1 saat süren bir operasyon sonunda yakaladı. Yakalanan PKK’lılar Bingöl İl Jandarma Komutanlığı’na getirildi. Bir firarinin bir saat sonra yakalandığı belirtildi ama İçişleri Bakanı Muammer Güler, kayıp PKK'lının arandığını açıkladı.

Bingöl’de kaçan PKK’lıların izi kırsal alanda sürdüğü sırada kent merkezinde de gece boyunca çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Kentin giriş ve çıkışları tutularak, tüm araçlar didik didik arandı.

PKK’NIN BARINMA ALANLARI BULUNUYOR

Bingöl M Tipi Cezaevi’nden firar eden 18 PKK’lının yürüyerek, Karacahennem Ormanları bölgesine gittikleri belirtildi. Firarilerin gittikleri Karacehennem Ormanları’nda PKK’lıların sığınakları bulunduğu sık ağaçlıktan oluştuğu belirtildi.

''TEK FİRARİ EKREM TAŞ''

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Bingöl M tipi Kapalı İnfaz Kurumu’ndan kaçan PKK’lılarla ilgili Hürriyet’e konuştu. Güler, saat 12.00 itibariyle kaçanlardan 17’sinin yakalandığını, Erzurum’da PKK eylemlerinden tutuklu Ekrem Taş’ın ise halen firarda olduğunu açıkladı. Güler, PKK’lıların Karacehennem kırsalında yakalandıklarını söyledi.

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BingölErzurumMuammer Güler
Görüş Bildir