Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Finler'in Aslında Türk Olduğunun İspatı 11 Şey

Anasayfa > Gündem

Uzun bir süredir dillendirilen, Finler'in aslında Türk olduğu gerçeğine son noktayı koyalım istedik. Bu konuda aksi görüşler savunulsa da birçok tarihçinin görüşü; Orta Asya'da Türklerle beraber yaşayan Finler'in, Ural dağlarının ardından İskandinav topraklarına göçmüş olduğudur. Şimdi beraber değerlendirip karar verelim. Finler Türk mü yoksa değil mi?

1. Einen kardeşim einen

1. Einen kardeşim einen

Son yıllarda dilbilimciler Ural-Altay dil grubunu Ural ve Altay olarak ayrı ayrı kollarda değerlendirmeye başlasa da bu dil grupları arasındaki akrabalık göz ardı edilemez. İki dil de sondan eklemeli olması bakımından benzerlik göstermekte. Fince, Ural Grubu Fin-Ugor alt kolunun Fin dilleri grubuna aitken Türkçe, Altay grubunun Türki diller kolunun Oğuz alt grubuna dahil. Ural grubu Kuzey Sibirya kökenli Altay grubu ise Güney Sibirya kökenlidir. Tabii ki bu gruplar aynı köklere sahip.

2. Ceddin deden neslin baban

2. Ceddin deden neslin baban

İki toplum da savaşçı olmasıyla bilinir. Türkler, tarih boyunca destanlar yazıp bunları en son Çanakkale Zaferi ve Kurtuluş Savaşı'yla taçlandırırken Finler de 2. Dünya Savaşı'nda Stalin'in ordularına karşı harika bir savaş vermiş Sovyetler'e kök söktürmüştü. Bizle ilgili olanları zaten biliyoruz. Finler, Kış Savaşı olarak isimlendirilen bu savaşta Sovyetler'in 1 milyon kişilik ordusuna karşı 345000 kişilik bir orduyla savunma yapmış, savaş sonunda verdiği 25000 kayıpla Sovyetler'e 125000 kişilik kayıp verdirmiş ayrıca 3500 tank ve 500 civarı uçağını da yok etmişti.

3. Tokat'tan mı geliyon gız sen Almuslu musun?

İki toplumun da hamam merakı malum. Bizimkiler şöyle göbek taşına uzanıp kendini saatlerce keseletirken, Finler iş toplantılarını bile saunada yapıyor. Tabii arada küçük farklar var. Biz peştemal giyip hamama girerken Finler bu organizasyonu çıplak gerçekleştiriyor.

4. At

4. At

At Türk toplumunun olmazsa olmazı olduğu gibi Finler için de aynıdır. İlk çağlardan itibaren ata önem veren Finler, at eti yemeye de bayılırlar. Her ne kadar bugün Türkiye'de biz at eti tüketmiyor olsak bile Orta Asya'daki akrabalarımız için at eti vazgeçilmezdir. Deyim yerindeyse at etsiz yemek pişmez.

5. Avrat

En çok ortaklaştığımız değer de bu herhalde. Kadınlara çok önem veriyoruz. Finlandiya'da kadına karşı şiddet %46. Türkiye'de ise %38. Tabii ki Finlandiya'da her vakanın raporlandığını, Türkiye'de ise en az bir o kadarının raporlanamadığını göz ardı etmemek lazım.

6. Silah

6. Silah

Dedik ya iki toplum da savaşçı toplum diye. Dolayısıyla iki toplumun da silaha meraklı olması kaçınılmaz son. Ruhsatlı ve kayıt dışı tahminler göz önüne alındığında Türkiye'de bireysel silahlanma %30 civarındayken Finlandiya'da bu sayı %35.

7. Tık tık tık. -Kim o? Öcü.

7. Tık tık tık. -Kim o? Öcü.

Gelelim üç kere tahtaya vurma adetine. Nazar değmesin diye yaptığımız bu hareket Finler'de de var. Bugün bize şaman kültüründen miras kalan bu batıl inanç Finler'e de şaman kültüründen geçmiş.

8. Yere tükürmek

8. Yere tükürmek

Bunu yapmayanımız yoktur. En az bir kere yere tükürmüşüzdür. Finler'de de durum aynı. Yolda yürürken bir bakmışsınız ki o güzelim sarı saçlı mavi gözlü kızlar yerlere tükürüyor. Şaşırmayın; sadece ayakkabınızın tükürük içinden kalmaması için dikkatli olun.

9. Referansınız var mı?

9. Referansınız var mı?

Bu sorunun anlamı aslında 'torpiliniz var mı?'dır. Türkiye'de torpilsiz işe girme ne kadar zorsa Finlandiya'da da aynı şekildedir. Eğer tanıdığınız varsa işi olmuş bilin. Ertesi gün gidip başlayabilirsiniz.

10. Yere yalın ayak basma üşütürsün

10. Yere yalın ayak basma üşütürsün

Başka bir benzeyen özelliğimiz ise eve kesinlikle ayakkabıyla girmemek. Eve girerken ayakkabılarını çıkaran Finler'e misafir olduğunuz zaman anında önünüze terlik getirirler.

11. Şap şap yıkayıverdim

11. Şap şap yıkayıverdim

Taharet musluğu kültürü bir bizde var, bir Japonlar'da bir de tabii ki Finler'de. Eğer Finlandiya'ya giderseniz gönlünüzü ferah tutun. Rahat rahat taharetlenebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
261
167
87
73
27
23
18
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Emre Ünal

Belki de Türkler,Finlidir

nedir bu her milleti Türk yapmak . Okuyorum. Macarlardan Finlere , Sibiryalılardan Kızılderililere herkes Moğollardan Hunlara herkesi Türk yapmışız .

Kerem Acar

davranışlar benziyor ya ;) editör biraz dalgın heralde :)

Zübeyde Ertaş

ASLA İNANMAYIN KAFASINDAN BİŞEYLER UYDURUP SİZİ KEKLİYO FİNLANDİYE EN GELİŞMİŞ EN FERAH EN MEDENİ AVRUPA TOPLUMUDUR YERE TĞKÜRME TORPİL CART CURT SAÇMALIKLAR... Devamını Gör

Emre Turk

onlar saçmalayamaz mı?