Fin Polisi Putin'i Kara Listeye Almış

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Finlandiya Putin'i Kriminal Kara Listeye Aldı

Fin MTV3 kanalı, Finlandiya polisinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i kriminal suçluların yer aldığı gizli kara listeye aldığını duyurdu.

Kanal, Putin'in Finlandiya'da bir suç işlememesine rağmen "Gece Kurtları" isimli Rus motosiklet çetesi ile irtibata geçtiği için kara listeye alındığını bildirdi. Haberde, bunun Fin polisine teorik olarak Putin'i sınırda tutuklama yetkisi verdiği belirtildi.

Finlandiya Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Robin Lardot yaptığı açıklamada haberi doğruladı ancak bunun bir yanlışlık sonucu gerçekleştiğini ve ismin derhal listeden çıkarıldığını söyledi. Lardot, "Emniyet Müdürlüğü'nce yapılan soruşturma sonucunda listeye yanlışlıkla giriş yapıldığı tespit edildi. İsmin kaldırılması talimatı verdik, konuyu daha detaylı şekilde araştırıyoruz" dedi.

Finlandiya İçişleri Bakanı Paivi Rasanen ise, yanlışlıktan dolayı Putin'e "en samimi özürlerini" iletti. Rasanen ayrıca, sözkonusu işlemin emniyet teşkilatı içinden birileri tarafından yapılma ihtimalini büyük bir endişeyle karşıladıklarını ifade etti.

Emniyet Genel Müdürü Mikko Paatero da yanlışlıktan dolayı özür dileyerek, "Bu tür olaylar çok nadiren yaşanmaktadır. Elbette hiçbir şekilde kabul edilemez bir durum" değerlendirmesinde bulundu.

Emniyet teşkilatından yapılan bir diğer açıklamada, sözkonusu listenin gizli olmadığı, ülke genelinde görev yapan tüm polisler tarafından görülen kişisel verilerin yer aldığı bir kayıt olduğu belirtildi. Açıklamada, listede mahkumiyetle cezalandırılabilecek suçları işleyen veya suçluya yardım eden yahut uyuşturucu kullanımı gibi adi suçlarla ilgili zanlıların yer aldığı ifade edildi.

MTV3 kanalı ise, listeye kayıt yetkisinin sadece üst düzey birkaç yetkilide olduğunu belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

Fin Polisi Putin'i Kara Listeye Almış!

Finlandiya yönetimi, polis tarafından Gece Kurtları’ isimli Rus motosiklet kulübü ile irtibatı olduğu gerekçesiyle Rusya Devlet Başkanı Putin'in kara listeye alınmasından dolayı özür diledi.

Güçlü komşusuyla ilişkilerini bozmak istemeyen Finlandiya'nın Putin'in adını olay duyulmadan arananlar listesinden çıkarmak istediği, fakat olayın Finlandiya basınına sızdığı açıklandı.

Finlandiya polisi, Putin'in adının kara listeye alındığını doğrularken, olayın yanlışlıkla meydana geldiğini iddia ederek ismin listeden çıkarıldığını söyledi.

Finlandiya İçişleri Bakanı Paivi Rasan, yanlışlıktan dolayı Putin'den özür diledi. Yapılan açıklamada olayın nasıl meydana geldiğinin bilinmediği ve soruşturulacağı belirtildi.

Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov ise konu ile ilgili Kommersant FM’e yaptığı değerlendirmede, Finlandiya yönetiminin hatalarını kabul ettiğini ve Rus liderden özür dilediklerini söyledi. Peskov, “Buna bir karşılık vermek gerekmiyor. Finlandiya makamları hatalarını fark etti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Bu durumda ek başka bir önlem alınması gerektiğini düşünmüyorum.” dedi.

Rus basınında yer alan iddialara göre, kara listede olduğu gerekçesi ile Finlandiya girişinde Putin’in göz altına alınması ihtimali vardı.

Finlandiya, çarlık rejiminin yıkılmasının ardından Rusya'dan ayrılarak bağımsız oldu. Finlandiya ile Rusya 1940 yılında savaştı. O günden beri iki ülke arasında sıcak ilişkiler sürüyor. Finlandiya Rusya'yı ürkütmemek için NATO'ya bile üye olamıyor.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

NATOPolisRusyaUyuşturucuVladimir Putinolay
Görüş Bildir