Görüş Bildir
Haberler
Fındık Kalbin Yanında Beyni de Koruyor

Fındık Kalbin Yanında Beyni de Koruyor

Kadınon.com
30.08.2014 - 14:21 Son Güncelleme: 30.08.2014 - 14:25

Fındık Kalbin Yanında Beyini De Koruyor

Günde bir avucu geçmeyecek şekilde fındık tüketmenin, beyin sağlığını koruduğu ve halk arasında 'bunama' olarak bilinen hastalığı önlemeye de yardımcı olduğu ortaya çıkmış.

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr. Nezihi Küçükarslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların yaşam süreleri uzadıkça, 'demans' (bunama) olarak adlandırılan rahatsızlığın görülme sıklığının da arttığını belirterek, 'Alzheimer hastalığı demansa yol açan hastalıkların başında geliyor. Oran 60 yaşındaki kişilerde yüzde 1 iken, 90 yaşın üzerindeki bireylerde bu yüzde 50'nin üzerindedir' dedi.

Doymuş yağlardan uzak beslenmenin kardiyovasküer hastalıkların önlenmesinde önemli olduğunu vurgulayan Küçükarslan, şunları söyledi:

'Doymamış yağlar kalbi koruyor. Yapılan araştırmalar bize göstermiştir ki fındık doymuş yağlardan az doymamış yağlardan zengin bir besin, yani kalp koruması için ideal. Kesin veriler olmasa da fındığın kalbe faydasının doymamış yağdan zengin olması olarak belirtiliyor. Tansiyon, kalp krizlerini önlemesi ve damarları kuvvetlendirmesi de diğer yararlarından. İçindeki doymamış yağlar sayesinde total kolesterol ve kötü huylu kolesterol dediğimiz 'LDL' oranlarında bariz düşme yapıyor.'

Kalp yanında beyini de koruyor

Böylece fındığın kötü kolesterol seviyesini düşürürken kalbi koruduğu gibi beyni de koruduğunu belirten Nezihi Küçükarslan, 'Demir, bakır, selenyum, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko, gibi minerallerin doğal kaynağı olan fındık, kalbimizin yanı sıra beyin ve sinir sistemimizi de koruyor. Kalp hastalıklarından ve bunamadan korunmak istiyorsanız günde bir avuç fındığı ihmal etmeyin' dedi.

Kaynak: http://www.kadinon.com/saglik/findik-...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın