Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Finansal İstikrar Araştırması

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Finansal İstikrar Araştırması

Finansal İstikrar Araştırması

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından hazırlatılan Türkiye'de finansal istikrar ve kurumsal sorumluluğu etkileyen unsurlarla ilgili araştırmada, ''Türkiye'de yaşanan süreç bir kriz değil dış talepteki daralmaya ve uluslararası finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı bir küçülme – durgunluktur. Önemli olan dış kaynaklı olan bu krizi en az zararla atlatabilmektir.'' görüşüne yer verildi.

TBB, Türkiye'de finansal istikrar ve kurumsal sorumluluğu etkileyen unsurlarla ilgili akademisyenlere yaptırdığı araştırmayı internet sayfasında yayınladı.

Yrd. Doç. Dr. Burak Darıcı tarafından hazırlanan Finansal İstikrar ve Finansal İstikrara Yönelik Kamusal Sorumluluk Çerçevesinde Para Politikası: Türkiye Analizi başlıklı araştırmada, finansal istikrarın sadece belli başlı otoritelerce değil aynı zamanda para ve maliye politikası yapıcıları açısından da önemli bir konu haline geldiği kaydedildi.

Finansal istikrar kavramının tanımlanmasında tam bir görüş birliği bulunmadığına işaret edilen çalışmada, finansal istikrarsızlığın karakteristik üç temel özelliğinin bulunduğu ve bunların piyasada ağırlığı bulunan finansal varlıkların fiyatlarının temel değerlerinden keskin bir şekilde sapmaları, yani trendde sert bir kırılmanın olması, piyasanın fonksiyonelliği ve krediye ulaşabilme imkânlarında ulusal ya da uluslararası açıdan bozulmaların meydana gelmesi ve toplam harcamalarda ekonominin üretebilme yeteneğini olumsuz yönde etkileyecek artış ya da azalış şeklinde sapmaların yaşanması olduğu belirtildi.

Araştırmaya göre, Merkez Bankalarının temel amacı fiyat istikrarını sağlamanın yanında, artık finansal istikrarı da sağlayacak politikalar üretmek.

Merkez bankasının müdahalesini gerektiren neden ise finansal sisteminin kendisinden kaynaklanıyor. Finansal sistem kendi içinde istikrarsızlık oluşturma ve bu istikrarsızlığı etrafa yayma eğilimine sahip.

Kısa vadeli faizlerin yavaşça (gradually) uyarlanması durumunda Merkez Bankası, finansal kriz ihtimalini azaltabilir. Merkez bankalarının kısa vadeli faizleri düzleştirerek ve düzleştirmeyi sürdürerek finansal piyasalar ve oyuncuları ile etkin iletişim kurabilir.

Merkez bankaları kısa vadeli faiz oranları ile toplam talebi etkilerken uzun vadeli faizler ile toplam talep üzerinde de etkili olabilir.

Finansal sistem içinde önemli bir yer tutan bankaların varlık-yükümlülük dengesini kuramadığı dönemlerde, merkez bankalarının faizleri düzleştirmede başarılı olması, oluşabilecek risklerin azalmasını sağlayabilir.

Faiz düzleştirme kuralının geçerli olması ve yüksek bir düzleştirme katsayısına ulaşılması ise para politikasının finansal istikrarı sağlama ve sürdürme şansını arttırır.

Araştırmada, Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı, Bankacılık Yeniden Yapılandırma Programı ve T.C. Merkez Bankası Kanunu'ndaki değişikliklerin, para politikası - finansal istikrar ilişkisi ve analizinde önemli bir dönüm noktası oluşturduğu belirtildi.

Para politikası ve finansal istikrar analizi için gerekli olan altyapıyı oluşturacak yenilikler ve T.C. Merkez Bankası Kanunu'ndaki önemli düzenlemelerin, bu dönemden itibaren uzun vadeli olarak para politikasının finansal istikrarı sağlayıcı ve sürdürücü politikalar yürütmesinin önündeki engelleri ortadan kaldırmaya ve dolayısıyla para politikasının etkinliğini arttırmaya başladığı anlatılan çalışmada, şu görüşler dile getirildi:

''Bu noktada Türkiye ekonomisinde ödemeler sisteminin sağlıklı işlemesi, kredi piyasalarının fonksiyonlarını yerine getirebilmesi, bankaların yakından izlenmesi ve bilançolarının güçlendirilmesi, sistemdeki tasarruf sahiplerinin güvence altına alınması, finansal değişkenlerin izlenmesi ve gerekli görüldüğü hallerde para politikası ile müdahalelerde bulunulması vb. uygulamalar etkin bir para politikası kapsamında TCMB tarafından yürütülmektedir. TCMB'nin hem kanuni hem de uygulamalı olarak araç ve amaç bağısızlığının sağlanması ile birlikte, finansal istikrar fiyat istikrarı amacından sonra ikincil amaç olmuş, finansal istikrarı oluşturacak ve sürdürecek uzun vadeli para politikaları uygulamaları bu tarihten itibaren yürütebilmiştir. Özellikle kırılganlığın ve risklerin arttığı dönemlerde TCMB'nin yürüttüğü esnek ve pro-aktif para politikası uygulamaları önemlidir. Bu süreçte 2008 Global Finansal Kriz Sürecinde de TCMB'nin finansal stresi azaltıcı ve finansal istikrarı sürdürücü para politikası uygulamaları ön plana çıkmaktadır.''

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Merkez Bankası
Görüş Bildir