Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Financial Times Artık 'Dijital İçerik Şirketi'

 > 
21PAYLAŞIM

İngiliz Financial Times gazetesi, dijitalde önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. Gazetenin dijitalden elde ettiği gelirler, basılı yayınlardan elde ettiği gelirleri geçti ve böylece Financial Times İngiltere’deki büyük yayınlar arasında artık 'dijital içerik şirketi' olarak görülebilecek ilk gazete oldu.

Journo'nun The Guardian'dan aktardığı habere göre gazete, daha önce içerikten kazandığı paranın reklam gelirlerinden fazla olduğunu açıklamıştı. 

Şu anda içerik gelirleri, FT grubunun toplam kazancının %60’ını oluşturuyor.

Okurların %75'i sadece dijital abone

Gazetenin basılı ve dijital abone sayısı son bir yılda 75 bin artarak 854 bine ulaştı (artış %13). 

Bu okurların %75’i sadece dijital aboneliğe sahip. 

Rakamlara bakarak ‘paywall’un (içeriklere ücret ödeyerek erişmeye dayalı sistem) işe yaradığı söylenebilir.

'Basılı yayın hâlâ kâr getiriyor'

Financial Times CEO'su John Ridding ve Nikkei Başkanı Tsuneo Kita

Financial Times, geçtiğimiz hafta perşembe günü, Japon medya kuruluşu Nikkei tarafından satın alınışının ilk yılını kutladı.

Nikkei Başkanı Tsuneo Kita Guardian’a bir yıl önce verdiği mülakatta gazetenin yayın politikasına ve içeriklerine karışmasının kesinlikle söz konusu olmadığını söylemişti. 

FT CEO’su John Ridding, bu bir yıl boyunca Kita’nın sözüne sadık kaldığını, editoryal kararlarda tamamen bağımsız olduklarını belirtti.

Basılı gazeteye devam edip etmeme hususunda Ridding, "Basılı yayın hâlâ kâr getiriyor. Özellikle hafta sonu baskımızın satış rakamları oldukça dinamik" diye konuştu.

Ridding ayrıca ekim ayında yenilenen web sitelerinin hızına dikkat çekerek, masaüstünde 1.5, mobil cihazlarda ise 2.1 saniyede yüklenen sitenin dünyanın en hızlı dijital haber platformu olduğunun altını çizdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir