Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Final Sınavında Profesörün Sorusu Öğrencilerin Aklını Karıştırdı! Senin Cevabın Ne Olurdu?

 > 
4bPAYLAŞIM

Soruya geçmeden önce birkaç kelam etmek gerek diye düşünüyorum.

Öncelikle bu soruyu görünce aklıma direkt yakın zamanda kaybettiğimiz ünlü matematikçi John Nash'in önemli teorilerinden birisi olan 'Oyun Teorisi' geldi. 

Kişisel anlamda hangisini seçeceğim aslında birçok faktöre bağlı olsa da sanırım ... seçerdim. Önemli olan siz hangisini seçerdiniz?

Soruya geçmeden önce merak edenler için: Nash Dengesi - Oyun Teorisi

Soru: Final sınavınız için ekstra 2 ya da 6 puan kazanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdakilerden birini seçmek. Ama unutmayın eğer sınıfın %10'undan fazlası 6 puanı seçerse kimse herhangi bir ekstra puan kazanamayacak.

2
6

Bu ankete oy verecekler olarak kocaaaman bir sınıf olsaydık kaç puan alırdık acaba?

Unutmayın! Verdiğiniz her oy sadece sizin değil hepimizin alacağı puana etki edecek! Ayrıca 'Sonucu göster' sekmesine tıklamadan önce cevap vermeniz sağlıklı bir sonuç elde etmemiz için önemli.

Olası Cevap:

eksisozluk.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
duygucci

Beynim yandı

remzi-unal

Sanki 0 alınca sınıfta kalcaksın.ekstra puan olarak 2 her durumda 0dan iyidir. 10 kişilik bi sınıf için düşünecek olursak en fazla 1 kişi 6 seçebiliyo 9 kişi 2 seçmek zorunda puan almak için.yani ; 9*2=18+6=24 puan sınıfa dağıtılmış durumda 24/10=2.4 ortalama kişi başı alınan puan. 10 kişi 2yi seçtiği durumda 10*2=20/10=2 ortalama sınıf ortalamasından 0,4 kaybetmiş gibi görünsede aslında bir kişiyi etkileyen bir durum oda ortalamaya dönmüş oluyor. kişinin 6 seçtiği durumda herkesnin 6 alma gibi bi olasılık yok yüzde 10 yüzde 90a göre 9 kat daha kolay ulaşılabileceğinden kişinin 6 yazması olası 6 yazanların sayısını artıracak buda kuranın yüksek ihtimalle patlamasına yol açacak ortalamayı 0 a düşürecektir. geçiş notu sabitse kişinin 2yi seçmesi her zaman daha mantıklı olur. çan varsa işler karışır

duygucci

Okumadım ama eminim çok mantıklı şeyler yazmışsındır :3

Gizli Kullanıcı

Birileri fedakarlık ya da akıllılık yapıp 2' yi işaretlemeli. Hem de bayağı bir kişi. Sanırım oyun teorisinin mantığı da bu. Yoksa her halükarda 6' yı seçenler her halükarda sıfır puanı alırlar ve aldırırlar :)

dnz-krg

ben 6 seçtim çünkü her zaman ya büyüğünü alırım ya hepsini kaybeder kazanmak için çalışırım. kapitalist de değilim sadece çalışkanım hepsi bu. kaldı ki sınıf arkadaşlarımın çoğu da eminim benim kaç alacağımı umursamıyorlar.

Gizli Kullanıcı

2 dedik ya la. Her yerde tavşanız amk :D

Görüş Bildir