Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Filmekimi’nde Görülmesi Gereken 10 Film

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Filmekimi’nde Görülmesi Gereken 10 Film

Bu sene 28 Eylül-6 Ekim 2013 tarihleri arasında 12. kez düzenlenecek Filmekimi, 2013’ün ilk yarısında dünya sinemasında olup bitenlerin bir özetini sunacak. Festivalin bu seneki 38 filmlik programında öne çıkan filmler... Kerem Akça, Filmekimi’nde önerdiği filmleri sizler için seçti KEREM AKÇA / keremakca@haberturk.com

Kaynak: http://galeri.haberturk.com/diger/galeri...

1-Bükreş’e Gece Çöktüğünde ya da Metabolizma (Când Se Lasa Seara Peste Bucuresti Sau Metabolism / When Evening on Bucharest or Metabolism) (2013)

Romen Yeni Dalgası’nın bana göre en önemli ismini, hatırlarsanız geçen sene 2000’lerde piyasaya giren en iyi yönetmenler listesine de dördüncü sıradan dahil etmiştim. 2012’de İstanbul Film Festivali’nin uluslararası jürisinde yer alan Corneliu Porumboui, üçüncü filminde kişisel bir hikayeye bakıyor. Bir filmin kamera arkasına, bir seks sahnesinin çekim süreci üzerinden odaklanırken, absürt durumlar ve plan sekanslar inşa ediyor. ‘Minimalizmin bilinçlisi nasıl olur?’ sorusunun dersini vererek elbette.

2-Gerçeğin Dansı (La Danza de la Realidad / Dance of Reality) (2013)

Sinema tarihinin gerçeküstücü ve aykırı ustalarından Alejandro Jodorowsky, bu kez Şili’de geçen çocukluk dönemine bakış atıyor. Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nin ‘Yönetmenlerin On Beş Günü’ bölümünde prömiyerini yapan eser, kişisel, anlaşılmaz ve hayal gücünün sınırlarını zorlayacak bir otobiyografik itiraf kıvamında. Anımsamayan varsa Jodorowsky’nin ismini “Köstebek” (“El Topo”) ve “Kutsal Dağ” (“The Holy Mountain”) gibi iz bırakmış eserlerle hatırlatmış olalım.

3-Son Şans (The Congress) (2013)

Animasyonu “Beşir’le Vals” ile dünya çapında yankı uyandıran Ari Folman, bu kez bir Stanislaw Lem uyarlamasıyla şansını deniyor. Robin Wright ve Harvey Keitel’ın da rol aldığı eser, animasyon ile kurmaca parçaları birleştiren live-action-animasyon örneği olarak dikkat çekiyor. Bir Hollywood aktrisinin öyküsünü yüzeysel bir yaklaşımla değil, özgün çizgilerle resmetmeye çabalıyor.

4-Büyülü Tarla (A Field in England) (2013)

Halüsinatif bir savaş kabusu, anti-militarist bir çayır macerası, alternatif bir stoner film ya da açık alanda kapana sıkışmanın bir tezahürü olarak anılabilecek, özellikleri olan bir eser. “Ölüm Listesi” ve “Garip Turistler” ile İngiliz sinemasına dinamizm getiren Ben Wheatley, bu kez İngiliz İç Savaşı’na “Hayat Ağacı”na benzer bir ambalaj giydiriyor. Mantar toplama, iki kafadar mizahı ve 17. yüzyıl coğrafyası üzerinden tuhaf, vizyon sahibi ve siyah-beyaz bir seyirliğe alan açıyor.

5-Heli (2013)

“Sangre” ve “Piçler” ile tanıdığımız, şiddetin zararını son dönemde en iyi anlatan yönetmenlerden biri… Amat Escalante, bu konuda çarpıcı yaklaşımını, soğukkanlılıkla filizlendirmesiyle nev-i şahsına münhasır bir isim. Burada da kamerasını uyuşturucunun, çetelerin, 12 yaşındaki bir kız çocuğunun ve bir ailenin arasına sokuyor. Onlardan gerçekçi ve vurucu tepkiler bekliyor. “Heli”, Mayıs ayında Cannes Film Festivali ana yarışmasında ‘En İyi Yönetmen’ ödülüne ulaşmıştı.

6-Ölümsüz Aşk (Ain’t Them Bodies Saints) (2013)

Kurguculuk kariyeriyle bilinen David Lowery’nin bu ikinci kişisel uzun metrajı, stilize ve ruhsal bir suç analizi kıvamında. Casey Affleck ve Rooney Mara’nın başrol performanslarından güç alan eser, Ocak’ta Sundance Film Festivali’nin ana yarışmasında prömiyerini yaptı, ardından Cannes’da ‘Eleştirmenlerin Haftası’ bölümünde gösterildi. O zamandan beri büyük bir ilgiyle karşılandı, 1970’lerden yükselen western ve katil aşıklar tabanıyla dikkat çekti.

7-Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive) (2013)

Rock müzisyeni Adam, teknoloji ile örülü modern dünyadan sıkılınca vampir eşi ile yeniden bir araya gelir. Ancak araya onun kontrolsüz kız kardeşi girince bu ilişki bir sınavdan geçecektir. Jim Jarmusch usulü, sukünet ve alt kültür yüklü bir vampir filmi. Bir çeşit Adam ile Havva hikayesi sunan “Sadece Aşıklar Hayatta Kalır”, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışmıştı.

8-Günahın Dokunuşu (Tian Zhu Ding / A Touch of Sin) (2013)

Çin sinemasının altıncı kuşağına dahil edilebilecek Jia Zhangke, Berlin ve Venedik’teki ödüllerine bu filmiyle Cannes’ı da ekledi. 90’lardan beri üretim yapan sinemacı, burada da modern Çin toplumunu, ‘minimalist’ bir yaklaşımla gözlemleme alışkanlığını sürdürüyor. Dört hikayeden oluşan “Günahın Dokunuşu”, işin ucunu şiddete de ekonomik krize de götürüp sıradan insanların arasından bir çıkışsızlık tablosu sunuyor.

9-Genç ve Güzel (Jeune et Jolie / Young & Beautiful) (2013)

17 yaşındaki bir kızın cinsel uyanışına uzanan yapıt, François Ozon’un çok yönlü dünyasında bir başka yaprak anlamına geliyor. Böylece 90’lı Marine Vacth’ın cesaretiyle Fransız Yeni Dalgası’nın ahlaki bakışına tutunan bir eser aile, ergenlik, cinsellik gibi kavramları aynı potada eritiyor. Elbette Filmekimi’nin usta yönetmenlerin işlerini tatma arzusunu da yerine getiriyor. Meraklısı için hatırlatalım “Genç ve Güzel”, Mayıs ayında Cannes’da Altın Palmiye için yarışarak bu şerefi yaşayan ikinci Ozon filmi olmuştu.

10-Locke (2013)

Daha ziyade “Kirli Tatlı Şeyler” ve “Şark Vaatleri”nin senaryolarından tanınan Steven Knight, burada ikinci kez yönetmenlik koltuğuna oturuyor. Tek bir arabanın içinde zamana karşı başlayan yarışı, Tom Hardy’nin başrol performansıyla kalıcı kılmak istiyor. Bu yıl Venedik Film Festivali’nin en çok beğenilen filmlerden olan “Locke”, gerçek bir keşif hissiyatı yaratıyor. Filmin aksiyon ve gerilim matematiğiyle çokça konuşulduğunu da ekleyelim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

AltınCannes Film FestivaliÇinCinsellikİngiltereİstanbulKatilSavaşSinemaSiyah BeyazVenedik Film Festivaliaşketmarinetatlı
Görüş Bildir