Filipinler Lideri, Obama'yı Yine Hedef Aldı: 'Cehenneme Kadar Yolun Var'

 > 
45PAYLAŞIM

ABD Başkanı Barack Obama'ya 'O...Çocuğu' diyerek hakaret eden ve bu sözleriyle uzun süre tartışma yaratan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Obama'yı bir kez daha hedef aldı. ABD'nin ülkesine silah satmamasını umursamadığını söyleyen Duterte, " cehenneme kadar yolun var Bay Obama" dedi.

Salı günü Başkent Manila'da konuşan Filipinler lideri, ABD'nin ülkesini "hayal kırıklığına uğrattığını" ve dış politikasını gözden geçireceğini belirtti.

Duterte ayrıca ABD'nin ülkesine silah satmamasını umursamadığın belirterek Rusya ve Çin'in kendilerine rahatlıkla füze ve silah satmaya hazır olduğunu söyledi.

"Cehenneme kadar yolun var Bay Obama"

Duterte, "Bu söylediklerim size saçmalık gibi gelse de, bu cumhuriyetin birliğini ve insanlarını sağlıklı tutmak benim kutsal görevim" diyerek kendini savundu.

Filipinler Devlet Başkanı, generallerini Rusya'ya yolladığını ve "Kaygılanma, bizde ihtiyacın olan her şey var ve sana vereceğiz" yanıtı aldıklarını vurguladı.

Duterte, "Çin'e gelince, bize 'Gel, imzala ve her şey sana teslim edilecek' denildi" diye konuştu.

ABD Dişleri Bakanlığı'nı ülkesine yardım etmek yerine ona darbe vurmakla" suçlayan Duterte, "O zaman cehenneme kadar yolun var Bay Obama, cehenneme git" dedi.

Bu yorumlar Washington’ın Doğu Asya’daki en kritik askeri müttefikliklerinden biri hakkında soru işaretlerinin doğmasına neden oldu.

Duterte'nin açıklamalarından ayrıca Avrupa Birliği (AB) de nasibini aldı. Filipinli lider, "AB, arafta kalmayı seçti. Cehennem zaten ağzına kadar dolu. Sizden neden korkayım ki?" diye uyardı.

Obama'ya "O… çocuğu" demişti

Washington ile Duterte arasındaki sözlü atışmalar, Obama'nın 6 Eylül'de Laos'ta yapılması beklenen ASEAN (Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği) zirvesi öncesinde Filipinler hükümetinin "uyuşturucu ile mücadele kapsamında yaptığı yargısız infazları"  Duterte ile ikili görüşmelerine taşıyacağını açıklamasıyla alevlenmişti.

Filipinler Devlet Başkanı'ndan Obama'ya: 'Saygılı Olmayı Öğreneceksin O..... Çocuğu' - onedio.com
Filipinler Devlet Başkanı'ndan Obama'ya: 'Saygılı Olmayı Öğreneceksin O..... Çocuğu' - onedio.com

Obama- Duterte görüşmesi Flilipinli liderin Obama'ya yönelik sözlerinin ardından iptal edilmişti. Haziran ayında görevi devralan Duterte, eğer gerçekleşseydi ABD Başkanı ile ilk kez görüşmüş olacaktı.

Duterte daha sonra yaptığı açıklamada, 'O....çocuğu' ifadesini kullanmadığını ve sözlerinin yanlış çevrildiğini belirterek, , ‘o… çocuğu’ değil, ‘fırlama, alçak, p.ç kurusu’ gibi anlamlara da gelen bir ifade kullandığını söylemişti.

Uyuşturucu operasyonlarına Hitler benzetmesi

Rodrigo Duterte son olarak Cuma günü ölüm mangalarına onay vermekle suçlandığı Davao kentinde yaptığı açıklamada, uyuşturucuyla mücadele için yürüttüğü kampanyayı Yahudi Soykırımı ile kıyaslamıştı.

Duterte, "Hitler 3 milyon Yahudi'yi katletti. Ülkemde 3 milyon uyuşturucu bağımlısı var. Onları Hitler gibi katletmekten memnuniyet duyarım" demişti.

Yerel medya, Duterte'nin "En azından Almanya'nın Hitler'i varsa, Filipinlerin de ..." sözleriyle kendisine işaret ettiğini aktarmıştı.

Duterte bu sözlerinden dolayı hafta başında özür dilemek zorunda kalmıştı.

BBC Türkçe, VOA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir