Görüş Bildir

Fikri Işık'tan Füze Savunma Sistemi Açıklaması: 'Havada Yakalayıp İmha Edecek'

Anasayfa > Gündem

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, sosyal medyada yoğun bir şekilde tartışılan bedelli askerlikle ilgili 'Şu anda bedelli askerlikle ilgili bir çalışmamız yok' dedi. Bakan Işık, Katyuşa füzelerini etkisiz hale getirecek bir çalışmanın yaklaşık 1,5 yıldır sürdüğünü, laboratuvar ortamında başarı sağlandığı açıkladı ve 'Şimdi saha testlerine hızlı bir şekilde başlayacağız' ifadelerini kullandı. 

CNN TÜRK Hafta Sonu programında Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, sınır güvenliğine milli savunma sanayi konularına ilişkin önemli bilgiler verdi. 

Bakan Işık, Kilis gibi IŞİD'in attığı füzelerin tehdidi altında bulunan sınır illerini güvenlik altına alacak bir projeyi açıkladı ve ‘füzeleri havada yakalayıp yok edecek savunma sistemi’ geliştirildiğini söyledi.

Sınır ötesinden atılan roketler için geliştirilen savunma sistemini ilk kez CNN TÜRK'te açıklayan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, şöyle konuştu:

Sınır ötesinden atılan roketler için geliştirilen savunma sistemini ilk kez CNN TÜRK'te açıklayan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, şöyle konuştu:

'Katyuşa füzelerini etkisiz hale getirecek bir çalışmayı yaklaşık bir buçuk yıldır yerli milli imkanlarla yapıyorduk. Labarotuvar ortamında başarıyı sağladık, şimdi hızlı bir şekilde saha testlerini başlayacağız. Katyuşa'yı havada yakalayıp imha edeceğiz. Demir Kalkanı gibi pek çok projeyi çalışıyoruz ama problem şurada bunlar duyarsız mühimmat. Yani çok eski teknoloji, bunun için de bazen bunlarla mücade etmek yeni teknolojiyle mücadele etmekten daha zor olabiliyor. Ama şu anda laboratuvar ortamında bir başarı sağlandı.'

'Füze kalkanından mı bahsediyorsunuz?' sorusuna Işık, bunun farklı bir teknoloji olduğunu belirterek, 'Katyuşayı havada yakalayıp, havada imha etmek. Bu hafta başlamasını bekliyorum. Saha testleri yapılacak. Sahada deneyler yapılacak. Katyuşa fırlatılacak, bu atılacak. Sonra havada imha edip etmediği değerlendirilecek.' dedi.

Öte yandan Suriye tarafındaki IŞİD denetimindeki bölgelerden Kilis'e 3 bugün yine roketatar mermisi atıldı...

Öte yandan Suriye tarafındaki IŞİD denetimindeki bölgelerden Kilis'e 3 bugün yine roketatar mermisi atıldı...

Roketlerden 2'sinin sınıra yakın, 3'üncüsünün ise kent merkezinde boş araziye düştüğü öğrenildi.

İmha işlemi sırasında patlama: 1 şehit

Ancak roket mermisine ait parçaların imhası sırasında patlama meydana geldiği ve ilk belirlemelere 1 polisin şehit olduğu, 2 askerin de yaralandığı belirtildi.

Haberin detayları için...

Kilis'te bir çocuğun füzelere karşı aldığı 'önlem' İsveçli gazeteci Katja Magnusson tarafından böyle görüntülenmişti...

Kentte roket mermileri nedeniyle 20'den fazla insan can verdi, 100'e yakın insan ise yaralandı...

Kentte roket mermileri nedeniyle 20'den fazla insan can verdi, 100'e yakın insan ise yaralandı...

Kilis, 18 Ocak'tan bugüne kadar defalarca IŞİD tarafından ateşlenen roket mermilerinin hedefi oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
71
27
14
5
4
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Külmiz Onaran

Bakanın haberi yok sanırım, Cübbeli anlattı Youtube'da videosu var, eskiden Şankiti hazretleri varmış, bastonuyla Fransız uçaklarını düşürüyormuş. Füze, uçak... Devamını Gör

Burak

Ironi yapıyorsun umarım. Tam anlayamadımda.

Remzi Boldon

Bize yüksek irtifada ve yüksek hızdaki füze, hava araçları gibi tehditleri vurabilen füzeler lazım. Bu konuda çok ciddi bir açığımız var. Tabi projeye kötü d... Devamını Gör

yorumsuz

Doğru ama bizimkiler zamanında çinden balistik füze almaktan vazgeçmişlerdi.Milli bf yapacağız diye.Ama bizim ihtiyacımız şimdi için.Zira Rusya Ermenistan,İr... Devamını Gör

Ahmet Kafa

Hadi Hayırlısı :) İnşallah Elimize Yüzümüze Bulaştırmayız :)