Fikret Orman "Feda Falan Bitmiştir"

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

Orman: 'Demirören Bizi Desteklemiyor'

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Genel Kurul öncesinde birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman , 16 Haziran'da yapılacak kongre öncesinde Lig TV'de Şansal Büyüka'nın sorularını yanıtladı. Orman'ın röportajında öne çıkan kısımlar şunlar oldu:

 • Altı aydır Vodafone ile görüşüyorduk. Çalışmalar bu proje üzerindeydi. Bunları kamuoyuyla paylaşmıyorduk, iş bittikten sonra duyurduk. Konserler yapıldı, ana sponsor Vodafone idi. Stadımızı eğlence merkezi olarak planlıyoruz. Herkes Şampiyonlar Ligi'ni izlemeye gittiğimi biliyor ama Vodafone ile görüştüm. Anlaşmanın tam metni 15 Temmuz'da belli olacak. Stat isim hakkı ve futbol takımımızın göğüs reklamını kapsayacak. Türk spor tarihinin en büyük sponsorluk anlaşmalarından birisidir.

 • Bu yıl da Avrupa 'ya gidemezsek büyük kaybımız olur. Geçen sene futbol takımının geçmişe yönelik aşırı borçları, transferde çok zorlandık. Genç oyuncularımız Avrupa'da kendilerini göstermek istiyor. Maddi kayıplar büyük ama hiçbir şey Beşiktaş'ın prestijinden önemli değildir.

 • UEFA 'da kulübümüzü savunacağız. Bizim suçlu olduğumuz bir konu yok. Alnımız açık.

 • Bu kaosun içinden çıkmak zorundaydık. En büyük enerjimizi süren davalara verdik. Feda üzerinden yaptığımız kampanya iyi sonuçlar verdi. Bunun maddi bir beklentisi yoktur.

 • Stat bittiğinde rakiplerimizle aramızdaki fark kapanır. Serdal Adalı , 1 senede bitmez dedi. Kendisi benim yüreğimde olsaydı 15 ay önce aday olurdu. Biz Beşiktaş'ın mali bilançosunu yükselttik. Geçen sene konuşulanlara baktığımızda gece ve gündüz gibi fark var.

 • Serdal Adalı ve Murat Aksu 'nun aday olması beni mutlu etti. Benim ve arkadaşlarımın emekleri sonrasında adaylığını koymuşlardır.

 • Göreve geldiğimizde kulübün 580 milyon lira borcu vardı. Bir senede 470 milyon liraya düşürdük. Sermaye arttırımında 76 milyon lira, kira gelirlerinden 15 milyon, Kartal Yuvaları'ndan 30 milyon, tasarruflardan 20 milyon lira arttırdık. Bankalardan 10 yıl vadeyle kredi aldık ve toplam 190 milyon liraya yakın kasamıza para soktuk.

 • Emirates'in önümüzdeki yıllar için böyle bir projesi olmadığını biz biliyorduk zaten. Biz de görüşmeler yaptık. Ama dediğim gibi, biz altı aydır çalışıyoruz. Ben Vodafone ile görüştüğümde Serdar Bey aday değildi.

 • İnönü Stadı 'nın her türlü yasal izni alınmıştır. 2011 yılında stadın sadece restore edebileceği yönünde bir karar vardı ama biz itiraz ettik. Daha sonra adım adım bütün izinleri aldık. Futbol kamuoyunu yanlış yönlendirmeye gerek yok.

 • Quaresma 'nın bonservisini ödemekten daha çok ağrıma giden 2004 yılından otel masraflarını ödemek olmuştur.

 • Stadın inşaatına geç kaldık. Nisan'da başlamamız gerekti. Stadı arkaya doğru çektik. Arazi ölçüleri içinde en fazla 42 bin kişilik kapasiteye imkan var. Eylül, Ekim 2015 gibi stadı bitirmeye çalışacağız. Önümüzdeki sezon nerede oynayacağımız belli ama açıklamıyoruz. Zamanı gelince söyleyeceğiz.

 • İnsanlar göğüslerini gere gere Feda tişörtleriyle sokakta yürüdü. Sadece Feda ürünlerinden 2 milyon dolar elde ettik. Bu sezondan itibaren artık Feda falan bitmiştir.

 • Üyelerimizin kullanacağı üç tane tesis yapacağız. YÖK'ten izin aldık, spor fakültesi kuracağız. Bakanlıktan onay bekliyoruz. Tesisleşme konusunda önemli işlere imza atacağız.

 • Tamer Kıran 'ı yönetime tekrar almak istedim ama olmadı.

 • Çok kıymetli bir futbol direktörümüz var. Biz amatörüz. Bir profesyonele ihtiyaç vardı. Futbol direktörümüz gelecek hocanın üstünde olacaktır.

 • Yıldırım Demirören ile kişisel bir sorunumuz olmamıştır. Zihniyet olarak farklıyız. Yönetimimde, Demirören ekibinden gelen bir tane yönetici yoktur. Net olarak söylüyorum: Yıldırım Demirören bizi desteklemiyor.

 • Her oyuncuyla görüşürsünüz ama kontratı olan, yılda 20 milyon avro kazanan ismi buraya getiremezsiniz.

 • Demirören'den hesap sormayacak olsaydım rapor hazırlatmazdım. "Beşiktaş Başkanı'nı mahkemelere verdi" gibi şey olsun istemedik. Bağış konusunu da Demirören gündeme getirmiştir. Görüşmelerimizde de bunu kendisi söyledi. 100 milyon lirayı silersek, bir yıl sonra borcumuz 280 liraya iner. Tribünler Demirören'e küfredince üzülüyorum. Bunu toplumsal uzlaşıya dökmemiz gerek. Bu bir tehdit değildir. Herkes bana "Hesap sor" diyor. Bunu tartıştık ve doğru yöntemin uzlaşma olduğunda karar kıldık. Yapılacak bağışlar benim cebime girmeyecek. Bir Beşiktaşlı olarak kulübe yakışan şekilde konuşuyorum. Bunu artık daha fazla taşıyamayız.

 • Hiçbir şekilde Prosinecki ile görüşmedik. Gelen raporlarda ismi geçiyor ama görüşme yapmadık. Kendisi hakkında olumlu şeyler var önümüzde. Başka ilgilendiğimiz hocalar da var. Gelen ismin uyumlu çalışmaya müsait olması lazım. Artık hoca istedi diye transfer yapmayız.

 • Samet Aybaba başarılıydı. Çok da rahat çalıştık. Ama bizim bir futbol hedefimiz var. O yapılanma içinde 3-4 senede Avrupa'da kupa kaldırmayı düşünüyoruz.

 • UEFA'daki dava transfer politikamızı değiştirebilir. Bizden Katar'a gidecek değil Avrupa'ya gidecek isimler alacağız.

Haberin Tamamı İçin:

Fikret Orman"Feda Falan Bitmiştir"

Fikret Orman"Feda Falan Bitmiştir"

Beşiktaş'ta yaklaşan seçim öncesi Başkan Fikret Orman Lig TV'ye açıklamalarda bulundu.

Vodafone ile yapılan anlaşmaya değinen Fikret Orman, "Dün itibariyle ön protokolu imzaladık, stad ismi hakkı ve futbol takımının ön göğsü reklamlarını kapsıyor. Türk spor tarihinin yaptığı en büyük anlaşmadır. Rakiplerimiz ile aramızdaki farkı anca böyle kapatabilirdik" dedi.

UEFA SÜRECİ

Geçen sezon UEFA'dan men edilmemiz nedeniyle transferde baya zorlandık. Herkesin elini vicdanına koyup geçmişi hatırlamak lazım. Hem borçlar ve hem de UEFA'nın aldığı karar vardı. Bu sezon da aynı şey ile karşı karşıyız. Çok büyük maddi kayıp olabilir ama önemli olan hiçbir şey Beşiktaş'ın prestijinden önemli değildir. Biz suçlu değiliz, alnımız açık. Beşiktaş'ın en iyi şekilde savunacağız"

BAŞKANLIK DÖNEMİ NASIL GEÇTİ?

Seçildiğimizde öncelikli hedefimiz Beşiktaş'ın itibarını yükseltmekti. Beşiktaş'ın durumunu herkes biliyordu. Bütün yoğunluğumuzu davalar üzerine harcadık. Feda kampanyasının amacı Beşiktaş'ın yıkılmadığını göstermekti.

Başkan adayı Serdal Adalı'nın sözlerini değerlendiren Fikret Orman, "Serdal Adalı benim yüreğimi taşısaydı 15 ay önce aday olurdu. Geçen sezon Beşiktaş kayyuma gider diye aday olmayanlar şimdi de bunu kullanıyorlar"

ORMAN'DAN BORÇ AÇIKLANMASI

Adalı'nın borçlar azalmadığına iddia eden konuşmasına da cevap veren Beşiktaş'ın başkanı, kulübü mali disipline aldıklarını belirtti ve 100 milyon dolar borç ödediklerini ifade etti.

"Sermaya artırımı yaptık, Kartal Yuvası'nın gelirlerini 3'e katladık, futbol takımının bütçesini kıstık. 40 milyon TL'lik kredi aldık. Bunları sermayeye koyduk. Kasaya yaklaşık 190 milyon koyduk ve bunlarla da borçları ödedik"

"2004 YILINDAN KALMA OTEL BORÇLARINI ÖDEDİK"

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman 2004 yılından kalma otel borçlarını ödediklerini söylerken "Quaresma'nın bonservisinden daha çok zoruma giden şey 2004 yılından kalma borçlarını ödedik"

"YER BELLİ AMA AÇIKLAMAYACAĞIM"

"Maçları nerede oynayacağımız belli oldu ama önümüzdeki ayın başında açıklayacağım. Şu an gündemimizde yok. İnsanlar göğüslerini gere gere Feda tişörtleriyle sokakta yürüdü. Sadece Feda ürünlerinden 2 milyon dolar elde ettik. Bu sezondan itibaren artık Feda falan bitmiştir."

"DEMİRÖREN İLE ZİHNİYET FARKIMIZ VAR"

Yıldırım Demirören benim eski arkadaşım... Ancak Demirören ile zihniyet farkımız var. Serdal Adalı ve Murat Aksu o zihniyetten geliyor. Yıldırım Demirören beni desteklemiyor. Hesap sorulacak dönemin 3/2'sinde bu arkadaşlar var"

"YILDIZ TRANSFERİ YAPACAĞIZ AMA..."

Her oyuncuyla görüşürsünüz ama kontratı olan, yılda 20 milyon Euro kazanan ismi buraya getiremezsiniz. Bizim şartlarımızı kabul eden her yıldıza kapımız açık.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 TemmuzBeşiktaş Jimnastik KulübüFikret OrmanKatarQuaresmaSamet AybabaŞampiyonlar LigiUEFAYıldırım Demirörenfutboltransfer
Görüş Bildir