Görüş Bildir

Fikirtepe'de Kentsel Dönüşüm Krizi: İnşaatlar Durdu, 1.000 Aile Mağdur ve Bir Yıldır Kira Yardımı Yapılmıyor

Anasayfa > Gündem

Fikirtepe'de 2011 yılında el sıkıştıkları Selimoğlu İnşaat'ı satın alan Pana Yapı'nın iki şantiyesinde inşaatlar durdu. Firma 'finansman sorunları var' diyor, yaklaşık 1000 aile ise sokakta kaldı.

İstanbul'da kentsel dönüşüm denilince akla gelen ilk yerlerden biri Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe. 6 yıl önce dönüşümün başladığı ilçede teslim edilen işler de var, ağır işleyenler de ve hatta yarım kalanlar da. Bölgenin en son mağdur kitlesi ise Pana Yapı ile anlaşanlar oldu.

Hak sahipleri 2011’de anlaşma yaptı, 2016’da evlerini boşalttı.

Hak sahipleri 2011’de anlaşma yaptı, 2016’da evlerini boşalttı.

Eski evler yıkıldı, yenisi beklenirken şantiyede işler durdu. Firmadan kira yardımı da alamayan hak sahipleri mağdur oldu. Üstelik hak sahiplerinin yanı sıra projeden ev alan tüketicilerin de hayalleri yarım kaldı.

Yaklaşık 1000 aile, dizi film sektöründen sonra inşaat sektörüne giren Pana Yapı’nın işleri yoluna sokmasını bekliyor.

Yaklaşık 1000 aile, dizi film sektöründen sonra inşaat sektörüne giren Pana Yapı’nın işleri yoluna sokmasını bekliyor.

Şirketin sahibi Kurtlar Vadisi ve Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizilerinin yapımcısı Raci Şaşmaz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na dilekçe verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na dilekçe verildi

Dönüşümzedeler dün mağduriyetlerini anlatmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne gitti, dilekçe verdi.

'İnandım imza verdim'

'İnandım imza verdim'

Pana Yapı mağdurları ile biraraya gelen Hürriyet gazetesi muhabiri Gülistan Alagöz, mağdur Fikirtepelilerin yaşadıklarını aktardı.

“Okuma yazmam yok, inandım imza verdim. Evlerimizi elimizden aldılar. Mağdur olduk. Kira yardımını da kestiler, zor geçiniyoruz. Çocuklarımı kaybettim, yetim torunlarına bakıyorum. Bizim sorunumuzu çözsünler.” Bu sözlerim sahibi 80 yaşındaki Mustafa Yılmaz. Yılmaz, ilerleyen yaşına ve yürüme zorluğu çekmesine rağmen yapılan protestolara katılıyor, hakkını arıyor. Diğer bir mağdur Şehriban Düzgünoğlu ise “Terziyim, iğne deliklerini sayarak, zorluklarla aldım bu evi. Bir evimden başka ne malım, ne de gidecek yerim var” diyor. Mağdurların çoğu geçim sorunu yaşadıklarını, yeni taşındıkları evlerde de kiralarını ödeyemediklerini söylüyor.

'Temel atıldı inşaat durdu'

'Temel atıldı inşaat durdu'

Mağdurlar adına konuşan Engin Akgüzel ise süreci şöyle anlatıyor; “Şirket burada önce Selimoğlu İnşaat ile ortak oldu, sonra o şirketi satın aldı. Katarlılar ile ortak yaptıklarını Brooklyn City projesinde sorun yok, finansmanı Katarlı ortak sağlıyor. Bizim evlerimizin yıkıldığı yerde Brooklyn Dream adına proje yapılacaktı. İmza verildi, yıkım yapıldı, hafriyata takıldı. 400 hak sahibi var, onlarca da yeni ev sattığı kişi. Onların da evleri ellerinden gidecek. Diğer bir yarım kalan iş de Brooklyn Life adıyla duyuruldu. Temel atıldı, şimdi inşaat durdu.' dedi.

'Bir yıldır kira yardımı da yapılmıyor'

'Bir yıldır kira yardımı da yapılmıyor'

Akgüzel ayrıca 'Bir de teslim ettikleri iş var ama onda da iskan yok, eksik imalat var. Geçen yıl haziran ayından bu yana kira yardımı yapmıyorlar. Üstelik inşaat durduğu halde arsanın bir bölümünü kendi haklarına geçirmişler ve onun üzerinde haciz var. Şirket yetkilileri ile görüştük, ‘paramız yok’ diyorlar ama başka yatırımlar yapılıyor. Aynı grup adına şirketler var ve sürekli el değiştiriyor. Bakanlıkla durumu paylaştık çözüm bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

'Bankalar kredi vermiyor'

'Bankalar kredi vermiyor'

Konuyla ilgili Pana Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mahir Şaşmaz şirketin yaşadığı finansman sorununa dikkat çekerek şunları söyledi: 'Yönetim Kurulu Başkanımız Raci Şaşmaz Fikirtepe’ye konut yatırımı yapmaya geldi, sonra projeye ortak oldu ve bazı sebepler yüzünden iş bizim üzerimize kaldı. Aslında sorun bizim şirketimiz özelinde yaşanmıyor. Fikirtepe, hatta tüm inşaat sektöründe yaşanıyor. Bankalar inşaat sektörüne 1 kuruş finansman sağlamıyor. Bu işlerin öz sermaye ile bitmesi de mümkün değil. 3 aydır 1 ev satmadık. Satışlar yavaşlamadı, kesildi.' açıklamalarında bulundu.

'Söz verdik tamamlamak istiyoruz'

'Söz verdik tamamlamak istiyoruz'

Şaşmaz ayrıca, 'Biz de mali sıkıntılar nedeniyle işlerimizi yavaşlattık. Kamudan destek bekliyoruz. Burası dönüşüm alanı ama devlet Fikirtepe’de vatandaşa kira yardımı yapmıyor, firmaların da harç KDV muafiyeti yok. Bu konuda bize destek olmalarını bekliyoruz. Söz verdik, işlerimizi tamamlamak istiyoruz.” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
101
28
22
8
7
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Yiyemeyeceğiniz yarrağın altına neden giriyosunuz o zaman

Ahmetcan Oral

İnşaat parası tatlı gelmiş te ondan.

uranicus

Polat alemdar dan proje müdürü, memati den şantiye şefi abdüley den de formen yaparsan batarsın tabii..

Monser

Al sana KURTLAR VADİSİ ne bekliyordun? kurt işte hepsi toplanıp leşlerinizi yiyorlar, dizilerden yediler şimdi inşaatlardan..