Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

FIFA'nın Yeni Başkanı Gianni Infantino

Anasayfa > Gündem

FIFA Olağanüstü Kongresi'nde geçerli 207 oyun 115'ini alan UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino FIFA'nın yeni başkanı oldu.

İsviçre'nin Zürih kentindeki FIFA'nın merkez binasında yapılan seçimin ilk turunda çoğunluk sağlanamayınca ikinci tura geçildi. İlk turda Infantino 88 delegenin desteğini alırken, Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife 85 oyla en yakın takipçisi oldu.

İkinci turda ise geçerli 207 oyun 115'ini alan Gianni Infantino FIFA'nın yeni başkanı oldu.

Diğer adaylardan Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife 88, Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin 4 oyda kaldı.

Eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne'ne ise 2. turda oy çıkmadı.

FIFA'nın yeni başkanı Gianni Infantino, herkesle ortaklaşa çalışarak FIFA'da yeni bir çağ açmak istediklerini söyledi.

Seçim sonucundan memnuniyet duyduğunu belirten 46 yaşındaki futbol adamı, 'Herkese teşekkür ederim. Fevkalade bir yolculuktan geçtim. Futbolu seven ve onunla nefes alabilen harika insanlar tanıdım. FIFA'ya üye tüm 209 federasyonun başkanı olmak istiyorum' ifadelerini kullandı.

Başkanlığı sürecinde fikir alışverişini ön planda tutmak istediğini vurgulayan Infantino, 'Herkesle ortaklaşa çalışarak, FIFA'da yeni bir çağ açmak ve bunun merkezine futbolu inşa etmek istiyorum' dedi.

Hedefi FIFA Dünya Kupası'nda Mücadele Eden Takımların Sayısını 32'den 40'a Çıkarmak

Hedefi FIFA Dünya Kupası'nda Mücadele Eden Takımların Sayısını 32'den 40'a Çıkarmak

Türkiye'deki şike davası sürecinde UEFA adına aldığı rolle gündeme gelen 45 yaşındaki Infantino, Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Avrupa Şampiyonası gibi büyük futbol organizasyonlarının kura çekimlerinde UEFA'nın ekran yüzüydü.

Eski UEFA Başkanı Michel Platini'nin 'sağ kolu' olarak gösterilen İtalyan asıllı İsviçreli futbol adamı, Platini'nin futboldan men cezası alması ve devre dışı kalmasıyla FIFA başkanlığına adaylığını açıklamıştı.

Infantino, başkanlık koltuğuna oturması halinde FIFA Dünya Kupası'nda mücadele edecek takım sayısını 32'den 40'a çıkarmayı hedeflediğini ve futbolda teknolojik gelişmelere açık olduğunu dile getirmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
13
5
4
3
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
KOVALA NEJDET

amına kodumun keltoşundan kurtulamadık, platini ne pislikse bu da onun yancısı işte -.-

Barış Buzluk

Türkiye Milli Futbol Takımı tehlikenin farkında mı?UEFA da Türk takımlarına çektirdiği yetmedi sıra FİFA da geldi :/

Ahmetcan Oral

Peygamber efendimizin torunun FIFA başkanı olarak görmek isterdim ama nasip olmadı tüh :S Kaldık yine kele