FETÖ'nün Siyasi Ayağı Tartışması: 6 AKP'liden İlker Başbuğ Hakkında Suç Duyurusu

 > 
132PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla harekete geçen 6 AKP milletvekili, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve eski milletvekili Dursun Çiçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Başbuğ, FETÖ'nün siyasi ayağı tartışmaları ile ilgili olarak 2009'da askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanması için hazırlanan teklife dikkat çekmiş ve "Bu teklifin FETÖ'nün direktifiyle hazırlandığını düşünüyorum" demişti. 

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, 2009 yılında Meclis'ten geçirilen ve askerlerin özel yetkili mahkemelerce yargılanmasının önünü açan düzenleme için "Teklifi getirenler araştırılsın" çıkışı yeni bir tartışma başlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İlker Başbuğ'u sert sözlerle eleştirdi, AKP Grubu'na da "Süratle dava açmalısınız" talimatını verdi. 👇

Erdoğan'dan Milletvekillerine 'İlker Başbuğ'a Dava Açın' Çağrısı - onedio.com
Erdoğan'dan Milletvekillerine 'İlker Başbuğ'a Dava Açın' Çağrısı - onedio.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çarşamba günü partisinin grup toplantısında söz konusu düzenlemeyi, "Darbelere zemin hazırlayan, hukukun işlemesinin önüne geçen, ülkemizi uluslararası platformlarda sürekli eleştiri konusu yapan yanlış bir uygulamanın düzeltilmesidir" diye savundu.

"CHP'nin de desteğiyle geçti"

Yasanın CHP'nin de desteğiyle Meclis'ten geçtiğini belirten Erdoğan, Başbuğ'un Genelkurmay başkanlığı döneminde "lav silahı" ile düzenlediği basın toplantısına göndermede bulunarak sert sözlerle eleştirdi ve "Bu boru göstermeye benzemez, parlamentonun hukuku boru ile sindirilemez!" dedi.

Erdoğan'ın sert çıkışının ardından Başbuğ yazılı bir açıklama yaptı. 👇

İlker Başbuğ'dan Erdoğan'a Yanıt Geldi: 'Bu Durum En Çok FETÖ'yü Sevindirir' - onedio.com
İlker Başbuğ'dan Erdoğan'a Yanıt Geldi: 'Bu Durum En Çok FETÖ'yü Sevindirir' - onedio.com

Yaptığı açıklamalardan TBMM'yi ve bazı üyelerin ismen itham eden bir sonuç çıkartılmasının doğru olmayacağını belirten Başbuğ, "Televizyon programındaki konuşmamızın kapsamı hükümet tasarısı dışında iki önerge ile yapılan düzenlemeler olup esasen bunların üzerine FETÖ gölgesi düşürmek değil gece yarısı yapılan bu düzenlemelerden FETÖ'nün istifade ettiğinin ortaya konulmasıdır" dedi.

Şikayetçiler, Başbuğ'un işaret ettiği değişiklik önergesinde imzası bulunan 6 AKP'li vekil

BBC Türkçe'nin haberine göre sabah saatlerinde söz konusu yasal düzenlemeyle ilgili önergede imzası bulunan milletvekilleri, avukatlarıyla birlikte parti genel merkezinde bir toplantı yaptı.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Mustafa Elitaş, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının yolunu açan yasal düzenlemeyle ilgili önergeyi veren 6 milletvekili olarak avukatları aracılığıyla Başbuğ ve Dursun Çiçek hakkında suç duyurusunda bulunma kararı alındığını bildirdi.

Bu kapsamda önergede imzası bulunan Mustafa Elitaş, Bekir Bozdağ, Ahmet Aydın, Yahya Doğan, Mehmet Ceylan, Abdurrahman Müfit Doğan, avukatları Hüseyin Aydın ve Muammer Cemaloğlu aracılığıyla Başbuğ ve Çiçek hakkındaki suç duyurusu dilekçesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdi.

Dilekçede şu görüşlere yer verildi:

"TBMM'nin iradesiyle yasalaşan kanun tasarısı ve değişiklik önergelerinin FETÖ'nün direktifiyle hazırlandığını iddia etmek 15 Temmuz gecesinde FETÖ'ye karşı kahramanca direnen ve bu nedenle bombalanan gazi meclisimize ve onun mensuplarına açık bir saygısızlık olup, bu nitelikteki bir ithamın Genelkurmay başkanlığı yapmış bir kişiden sadır olması büyük talihsizliktir."

Milletvekillerinin yasama faaliyetlerinden dolayı suçlanmasının ancak antidemokratik, vesayet rejimlerinde sözkonusu olabileceği kaydedilen dilekçede, "Kaldı ki FETÖ'yle mücadele edenleri, asılsız ithamlarla itibarsızlaştırmak, FETÖ'yle mücadeleye zarar vermekte ve sonucu itibariyle FETÖ'ye hizmet etmektedir" denildi.

Başbuğ'un açıklamalarının "ifade özgürlüğü" kapsamında değerlendirilemeyeceği savunulan dilekçede, şu isteme yer verildi:

"Sonuç itibariyle şüpheli, ifade özgürlüğünün sınırlarını aşarak, müvekkilimizin onur, şeref ve saygınlığını rencide etmek suretiyle atılı suçu alenen işlemiştir. Basın yayın ve medya aracılığı ile suç konu ifadelerin birçok kişiye ulaştığı açık olduğundan aleniyet unsuru gerçekleşmiş olup, şüphelinin kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçundan Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesinin 3 ve 4. fıkraları uyarınca cezalandırılması gerekmektedir."

Dursun Çiçek yapacağı suç duyurusunu beklemeye aldı

İlker Başbuğ'un söz konusu düzenlemenin yapılma nedeni olarak gösterdiği emekli albay ve eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek, düzenlemenin çıkması için özel gayret sarf edenlerin FETÖ’nün siyasi ayağı olarak soruşturulması için suç duyurusunda bulunacağını açıklamış ve 6 Şubat tarihini işaret etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, milletvekillerine "dava açın" çağrısı yapmasının ardından Çiçek, suç duyurusunu beklemeye aldı.

BBC Türkçe'ye konuşan Çiçek, "O düzenlemeyi yapanlar FETÖ'cü olmayabilir ama FETÖ'nün oyununa gelmiş olabilirler, o nedenle araştırılsın diyoruz. Dava açılsın, üzerine gidilsin ki, bu işi kimin tezgâhladığı, kimin planladığı, siyasi ayak kim ortaya çıksın" görüşünü dile getirdi.

Dursun Çiçek, sonradan çökecek Ergenekon davası kapsamında 4,5 yıl cezaevinde yatmıştı.

İlker Başbuğ ne demişti?

Ergenekon kumpası nedeniyle 26 ay tutuklu kalan İlker Başbuğ 2014'te cezaevinden çıkmıştı.

Başbuğ, geçtiğimiz günlerde katıldığı Haber Global yayınında, Haziran 2009'da Meclis'e getirilen ve askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmalarının yolunu açan düzenlemeye işaret ederek arkasında FETÖ'nün olabileceği yorumunu yapmıştı:

"26 Haziran 2009'da bu iki konuyu içeren kanun teklifini kim hazırladı? Ben bilmiyorum. 'Araştırsınlar' diyorum. Ben bir ipucu veriyorum. Bu kanun teklifinin FETÖ'nün emriyle, direktifiyle hazırlandığını düşünüyorum. Çünkü ikisinde de FETÖ komplolarıyla bağlantılı bir olayla karşı karşıyayız. Çok merak ederim bu kanun teklifini kim, neden, nasıl, 25'ini 26'sına bağlayan gece yarısı gündeme getirdi. Ayrıca mevcut anayasaya da aykırı. Mevcut anayasada 'askeri mahallerde askerlerin işlediği suçlar askeri mahkemelerin konusudur' der. Yasa, anayasaya aykırı olamaz. İyi niyet olduğunu düşünmüyorum. Bayağı art niyet olduğunu düşünüyorum. 26 Haziran 2009 tarihindeki kanun teklifi üzerinde durulmasını, bir düşünce olarak burada söylüyorum. Sonuç ne olur bilmem."

İlker Başbuğ, dün Twitter hesabı üzerinden bu açıklamayı yaptı 👇

CHP'li Özgür Özel: "AB düzenlemesine destek verdik"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de düzenlediği basın toplantısıyla Elitaş ve AKP'lilerin "CHP'lilerin önergeyi desteklediği" açıklamalarına yanıt verdi.

AKP'nin kendilerinden Avrupa Birliğine (AB) uyum çerçevesinde yapılacak düzenlemeye destek istediğini belirten Özel, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının yolunu açan önergedeki ifadeleri kastederek, "Biz tüm AB uyum yasalarına evet oyu verdik. Yapılan operasyon Tayyip Erdoğan imzasıyla uyuşturucu ile mücadele diye konulup, gecenin bir yarısı Mustafa Elitaş önergesiyle "hali dahili"ndeyi 'halinde'ye çevirme meselesidir" görüşünü dile getirdi.

O dönem CHP Genel Başkanı olan Deniz Baykal'ın da tasarıya "uyuşturucuyla mücadele"ye ilişkin kelime ekleneceği bilgisine sahip olduğunu kaydeden Özel, özetle şu görüşlere yer verdi:

"Ama gece yarısı yapılan bu işten haberi yok. Bu işi bir şeytan, bir FETÖ, bir de bu imzayı atanlar ya biliyor ki öyleyse suçlular, bilmiyorlarsa önergeyi ellerine kim tutuşturmuş açıklasınlar. Şunu sormazlar mı sen dürüstsen, namusluysan neden Recep Tayyip Erdoğan bu uyuşturucu yazdı da bunu yazmadı? İlk kanunun metnine koyaydın. Bu 'halinde'yi yazıp daha 'demokratik bir şey biz askerleri sivil mahkemelerde yargılayacağız demiyorsan 'oyun yapıyorsan bunu görecek, bileceksin. AKP için bir suç duyurusunda ayıp örtme değil öz eleştiri yapıp özür dileme zamanıdır. Yok bu iş FETÖ yaptı diyor, sahipleniyor, ben o FETÖ'nün yaptığı tüm Balyoz, Ergenekon'u sahipleniyorum demektir. Ey Erdoğan sen yine FETÖ'cülerin yanında saf tut, biz yine bu insanların yanında oluruz."

Tartışma konusu olan düzenlemeler şu anda yürürlükte değil 👇

CHP, 9 Temmuz 2009'da yürürlüğe giren söz konusu maddenin iptali için Anayasa Mahemesi'ne yürürlüğü durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı. Anayasa Mahkemesi başvurudan kısa süre sonra düzenlemenin yürürlüğünü durdururken, 2010 yılında da tartışılan maddeyi iptal etti.

Ajanslar ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir