FETÖ'nün ByLock Üzerinden Haberleştiğini Tespit Eden MİT Darbeyi Niye Öğrenemedi?

 > -

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, FETÖ mensuplarının kullandığı belirtilen kripto yazışma programı ByLock'u aylar öncesinden tespit eden MİT'in 2016 Mayıs ayına kadar programın şifrelerini kırdığını aktardı ve ekledi: "ByLock’un şifreleri kırılırken onlar 2016 yılı Ocak ayından itibaren başka bir sisteme geçmiş bile. Eagle sistemi üzerinden haberleşmeye başlıyorlar."

Selvi'nin Hürriyet'te "ByLock'u izleyen MİT, darbeyi neden haber alamadı?" başlığıyla yayımlanan yazısından bir bölüm şöyle: 

"MİT bu sistemi tespit ettikten sonra kriptoları kırmaya başlıyor. Ne zamana kadar? 2016 yılı Mayıs ayına kadar. Darbeye şunun şurasında ne kaldı? MİT, ByLock’un şifrelerini kırarken onlar 2016 yılı Ocak ayından itibaren başka bir sisteme geçmiş bile. Eagle sistemi üzerinden haberleşmeye başlıyorlar. 

ByLock programının şifrelerini kıran MİT’in darbeyi haber alamamasının altında yatan neden, Eagle sistemi."

"Darbe planları 17 Şubat’ta kesinleşiyor"

Darbe planlarının 17 Şubat’ta kesinleştiğini belirten Selvi şöyle devam ediyor:

"İş ciddiye binince haberleşme sisteminden çıkıp, darbenin olgunlaştırıldığı bir üst aşamaya geçiyorlar. Eagle sistemini laptop’lara ve sabit bilgisayarlara yüklüyorlar. Sinyalin takibe girmemesi için laptop’ları da sabit bilgisayar gibi kullanıyorlar. Ayrıca konuşmaları silen bir yazılım yüklüyorlar.

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin en yeni bilgiler ise ByLock’ta değil, Eagle programında yer alıyor."

Peki o zaman kamuda açığa almalarda ve ihraçlarda en çok ByLock’un üzerinde durulmasının sebebi ne?

"Çünkü ByLock’a birinin akredite etmesiyle giriyorlar. Gerçek isimlerini ve telefon numaralarını kullanıyorlar."

İşte Darbeci Askerlerin WhatsApp Konuşmalarının Tam Dökümü - onedio.com
İşte Darbeci Askerlerin WhatsApp Konuşmalarının Tam Dökümü - onedio.com

Eagle’da ise kod isimleri üzerinden haberleştikleri için gerçek kişilere ulaşılamadığını vurgulayan Selvi, darbe gecesi yapılan ve daha sonra basına yansıyan WhatsApp yazışmalarını ise şu şekilde açıklıyor: 

"Eagle programının sinyal takibinde tespit edilmemesi için cep telefonlarına yüklememişlerdi. Darbe gecesinde de dışarı çıkarmıyorlar. Ağırlıklı olarak WhatsApp üzerinden haberleşiyorlar."

Yazının tamamı için tıklayınız

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir