Eski HSYK Üyesi: ‘2010'da Seçilen 160 Yargıtay Üyesinden 120'si Cemaat Üyesiydi’

 > -
Abone ol

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanıp serbest kalan eski HSYK üyesi Kerim Tosun, ifadesinde 2010 yılında Yargıtay’a üye olarak seçilen 160 üyeden 120’sinin cemaat mensubu olduğunu söyledi.

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanıp serbest kalan eski HSYK üyesi Kerim Tosun, 23 sayfalık ifadesinde cemaatin yargıdaki yapılanmasına ilişkin bazı açıklamalarda bulundu.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre Tosun, 2010 yılında Yargıtay’a üye olarak seçilen 160 üyeden 120’sinin cemaat mensubu olduğunu söyledi.

İfadesinde üniversite dördüncü sınıftan itibaren Gülen Cemaati’ne dahil olduğunu ifade eden Tosun, 28 Şubat olayları olduğunda Cemaat’in herhangi bir faaliyette bulunmadığını söyledi.

2001’de Cemaat mensubu 25 kişiyle birlikte Yargıtay savcılığına getirildiğini de sözlerine ekledi, şöyle konuştu:

"Şubat 2011 tarihinde yapılacak Yargıtay üyeliği seçimleri için bir grubun kurulduğunu biliyorum. Bu grup Yargıtay üyesi seçilecek 160 kişiyi belirleyecekti. 160’lar olarak belirtilen Yargıtay üyelerinin yaklaşık 120’ye yakınının Cemaat mensubu olduğunu biliyorum."

Tosun ifadesinde ayrıca "Hukuk ve Ceza Daireleri’nin sorumlularının üstünde ise Yargıtay İmamı olan İlyas Şahin vardır" dedi.

Maaşlarının yüzde 10’unu himmet olarak vermeye başladıklarını anlatan Tosun, sohbetlerin yapıldığı toplantıların da grup sorumlusu Turgut Emiroğlu’nun evinde başladığını söyledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir