Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Festivaller Bitiyor Sıra Albümlerde

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Festivaller bitiyor sıra albümlerde

Festivaller bitiyor sıra albümlerde

Sıcak yaz gecelerini serinleten Caz festivalleri sona ermek üzereyken, bu müziğin tutkunlarını kaldıkları yerden devam ettirecek üç yeni albümden söz etmenin sırası geldi.

Yora ekibi: Akif Yerlioğlu, Uygar Çehreli, Büşra Yalçınöz, Burak Özkök, Fundagül İnce, Emir Erünsal ve Ozan Tekin.

-SHUARA: İlk Albüm Murat Verdi’den; Shuara adını taşıyor. Verdi, uzun yıllar yurtdışında yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönen çok yönlü bir müzisyen. Sanatçı’nın Ekinoks Müzik’ten çıkan Shuara albümü davul ve tuşlu çalgılarla bezeli oldukça hareketli parçalardan oluşuyor. Enerjisi yüksek bu albümde sanatçıya Brezilyalı müzisyen Nana Vasconcelos dışında İmer Demirer, Levent Altındağ, Mısırlı Ahmet, Murat Berber ve Ebru Yazıcı gibi birbirinden nitelikli müzisyenler eşlik ediyor. Bu arada albüme adını veren ‘Shuara’ kelimesinin eski Türkçe de” Şairler” anlamında kullanıldığını da hatırlatalım.

-KAVİS: Bu albümde ‘Aman Doktor’dan ‘Yağ Bal’a ‘Kışla’dan ‘Büyükada’ya kadar pek çok tanıdık eser ile karşılaşacaksınız ama caz formlarında elbette. Cenk Erdoğan’ın Baykuş Müzik’ten çıkan ‘Kavis’ adlı albümünden bahsediyoruz. Kavis, Erdoğan’ın ikinci albümü. Erdoğan, 2008 yılında Baykuş Müzik tarafından yayınlanan “İle” albümünün ardından Türkiye’nin prestijli caz festivalleri de dahil olmak üzere pek çok konser verdi. Amerikalı müzisyenler Kai Eckhardt, Jason Lewis ile Sumru Ağıryürüyen ve Gökhan Sürer’in de katkılarıyla gerçekleşen Kavis, doğaçlama duygusu oldukça yüksek bir albüm.

-Gün Sözleri: ‘Caz, iyi ki var’ dedirtecek albümlerden biri de Yora’nın son çalışması ‘Gün Sözleri’ Bu albüm insana adeta bahar aşısı yapıyor. Akıcı müzikler eşliğinde sözlerin lirizmine kapılıp kaybolmamak elde değil. Yora’nın “Gün Sözleri” müzik türleri arasında gezinen üslubuyla bağımsız bir tavır sergiliyor. Indie, rock, caz, pop, tınılarının bir bütünlük içinde sunulduğu albümde denize ve güneş ışıklarına bol bol göndermeler de var. Gün Sözleri’nde şarkılar bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlı üstelik.

Öyküler birbiriyle ilişkili ve dokuları uyumlu. Böyle olunca da akıcı ve sürükleyici bir albümle karşı karşıya olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sınırları zorlamayan, kulağa batmadan rahatça dinlenebilen bir tarzları var grubun.

Cenk Erdoğan, Kavis adlı ikinci caz albümünde yabancı müzisyenlerle birlikte çalıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriKonsermüzik
Görüş Bildir