Ferhat Tunç'a Hapis Şoku!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ferhat Tunç'a Hapis Şoku!

Ferhat Tunç'a Hapis Şoku!

MİLLETVEKİLLİĞİ döneminde Tunceli’de yaptığı konuşma nedeniyle Malatya’da yargılanan sanatçı Ferhat Tunç’a "Terör örgütü propagandası" yaptığı gerekçesiyle 2 yıl hapis cezası verildi.

Tunceli’de 1 Mayıs 2011 tarihinde düzenlenen işçi bayramı mitingine katılan ve burada yaptığı konuşma nedeniyle Malatya Özel Yetkili Savcılığı tarafından hakkında dava açılan sanatçı Ferhat Tunç’un yargılanmasına devam edildi. Özel Yetkili 3üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bugünkü duruşma Tunç, avukatı Ercan Kanar ile katıldı. Duruşmada söz alan Tunç, 30 yıllık sanatçı olduğunu ve muhalif kimliği ile bilindiğini belirterek daha önce de söylediği şarkılar nedeniyle DGM’lerde yargılandığını söyledi. Yaptığı konuşmanın hiçbir suç unsuru taşımadığını ileri süren Tunç, hazırlanan iddianamede sadece belirli bölümlerin cımbızlanarak hakkında dava açıldığını bildirdi.

Tunç, "Propagandasını yapmakla suçlandığım MKP, Tunceli’de seçimi boykot etmeseydi şuanda Milletvekili olurdum" diyen Tunç, açılan davada ve uygulanan süreçte konuşan insanların susturulduğunu savunarak, "Oysa bu ülkede ileri demokrasinin tesis edilmesi gerekir" dedi. Mahkemeden ceza çıkması halinde bir sanatçının ve mücadelesinin cezalandırılacağını ifade eden Tunç, hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

Savunmaların ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti, sanık Ferhat Tunç’un MKP terör örgütü propagandası yaptığını gerekçesiyle 2 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca Tunç’un geçmişi, yargılama sürecindeki davranışları, yöneltilen suçu işlemeyi alışkanlık haline getirdiği ve suç işlemedeki ısrarı göz önüne alınarak cezada indirim yapılmayacağını açıkladı. Karar, Yargıtay tarafından onanırsa sanatçı Ferhat Tunç, cezaevine konulacak.

KARARI AİHM’E GÖTÜRECEĞİZ

Ferhat Tunç, üzücü bir kararla karşılaştığını anlatırken, "Burada cezalandırılan aslında sanat, bu ülkede yaşayan muhalif olan sanatçılardır" dedi. Tunç konuşmasını şöyle sürdürdü;

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısMalatyaTerörTunceliYargıtay
Görüş Bildir