Felç Edene 2,5 Yıl, Felç Olana 3,5 Yıl Ceza

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Ferhat Gerçek'e 3,5 Yıl, Sakat Bırakan Polise 2,5 Yıl Hapis

Ferhat Gerçek’i 17 yaşında sırtından vurarak sakat bırakan polislere 2’şer yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Gerçek ise “polis aracına zarar verdiği ve polise hakaret ettiği” gerekçesiyle 3,5 yıl ceza aldı.

Ferhat Gerçek ile ilgili Bakırköy 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava bugün sonuçlandı.

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, “mala zarar vermekle” suçlanan Gerçek, kendisini silahla vurarak sakat bırakan polislerden daha fazla ceza aldı.

Gerçek 17 yaşında dergi satarken sokakta sırtından vurulmuştu. Polislere 10,5 yıl ceza istemiyle dava açılırken, Ferhat ve davadaki diğer sanıklar 15 yıl hapisle yargılandı.
Davanın son duruşması bugün görüldü.
Suçlu değil mağdur

Avukat Aycan Çiçek, Ferhat Gerçek’in olayın mağduru olduğunu, bu nedenle beraat talep ettiklerini, polislerin de cezalandırılmasını istediklerini belirtti. Çiçek soruşturmanın usulüne uygun sürdürülmediğini, olay yerinde keşif yapılmadığını, tanıkların bile dinlenmediğini de ekledi.
Bakırköy 9. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Tayyip Ahmet Aydın bu taleplerin bir kez daha reddine karar vererek hükmü açıkladı.
Ferhat Gerçek, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 125/1. maddesindeki “kamu görevlisine hakaretten” 11 ay 20 gün, TCK 265/1 maddesindeki “Görevi yaptırmamak için direnmeden” 6 ay 20 gün, TCK 152/1 maddesindeki “kamu malına zarar vermekten” 10 ay, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleir Kanunu’na muhalefetten de 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı.
Toplam 3 yıl 7 ay 10 gün ceza alan Gerçek’in cezasıyla ilgili hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildi.
Polislere ceza indirimi

Polisler Cengiz Çalış, Yavuz Özer, Aydın Özdere, Hasan Bayraktar, Emre Taşkın, Can Koçbülbül ve Muzaffer Ünal’a ise 2’şer yıl 6’şar ay hapis cezası verildi.
Yedi polisin, “mağdurun hayatını tehlikeye attığı ve iyileşme olanağı bulunmayan bir hastalığa yakalanmasına neden oldukları” kararda belirtildi.
Polislerin “olası kast” ile hareket ettiği de vurgulandı. Ancak polislere verilen hapis cezası, “cezanın sanıklar üzerindeki olası etkisi” dikkate alınarak cezada indirime gidildi.

Ayça Söylemez | Bianet

Haberin Tamamı İçin:

Felç Edene 2,5 Yıl, Felç Olana 3,5 Yıl Ceza

Ferhat Gerçek, bundan 6 yıl önce, henüz 17 yaşındayken polis kurşunuyla felç kaldı. O 'olay'ın davasında karar bugün açıklandı. Ferhat'ı felç bırakan polisler, ondan daha az ceza aldılar

Bakırköy 9. Asliye Ceza Mahkemesi, polis kurşunuyla felç kalan Ferhat Gerçek davasında skandal bir karara imza attı. Mahkeme, Gerçek’i vuran polislere 2, 5 yıl hapis cezası verirken, aynı davada “müşteki sanık” olarak yargılanan Ferhat Gerçek ise 3,5 yıl hapis cezası verdi.

Mesut Hasan Benli'nin Radikal gazetesinde yer alan haberine göre, Ferhat Gerçek, henüz 17 yaşında olduğu 2007 yılında, 6 arkadaşıyla birlikte İstanbul Yenibosna’da “Yürüyüş” isimli dergiyi satmak isterken polis müdahalesiyle karşılaştı. Gençler ile polis arasında yaşanan “dergi” tartışması kısa sürede arbedeye dönüştü. Bunun üzerine polisler gençlerin üzerine ateş açtı.

Felç kaldı

Açılan ateş sonucu 17 yaşındaki Ferhat Gerçek omuriliğinden yaralandı ve felç kaldı. Savcılık, Gerçek’i vuran polisler hakkında “Zor kullanma yetkisi aşılarak kasten yaralama” suçlamasıyla dava açarken, ilginç bir şekilde Ferhat Gerçek ve arkadaşları için de “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, görevi yaptırmamak için direnme, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve nitelikli mala zarar verme” suçlarından ceza istedi.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız

T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınİstanbulPolisRecep Tayyip Erdoğanolay
Görüş Bildir