Görüş Bildir

Fenerbahçe Saldırısında Failler Hâlâ Meçhul

Anasayfa > Gündem

Türkiye'yi ayağa kaldıran saldırının üzerinden dört gün geçti ama soruşturmada önemli bir ilerleme sağlanamadı. Vali'nin 'deliller, bulgular, büyük ipuçları var' açıklamasının altı henüz doldurulamadı.

Fenerbahçe kafilesine yönelik silahlı saldırı soruşturmasında gözaltına alınan iki şüpheli Nihat S ve Emre A 48 saat dolmadan delil yetersizliğinden adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Haberi kamuoyuna Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün duyurdu.

Salı sabahı saat 07:13’de gözaltı haberini duyuran Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ise herhangi bir açıklama yapmadı.

Şüphelilerin avukatı Turan Çelik ise Al Jazeera’ye “Müvekkillerim suçlamaları kabul etmiyor. Zaten ortada somut bir delil yok. Tüfekteki izler örtüşmüyor” demişti. Çelik şüphelilerin neden gözaltına alındığı sorusuna, “Onu gözaltına alanlara soracaksınız” diye yanıt vermişti.

‘Büyük ipuçları’ mı?

Vali Öz 7 Nisan sabahı, saldırının yaşandığı 4 Nisan gecesinden 7 Nisan sabahına kadar yaptığı her şeyi basın karşısında tek tek anlattıktan sonra saldırının av tüfeğiyle gerçekleştirildiği bilgisini verdi. Ardından da iki şüphelinin gözaltına alınması sürecini anlattı ve gazetecilere ' büyük ipuçları, deliller ve bulgular' olduğunu söyledi:

“Alan çalışmaları, deliller, tanıklar, istihbaratlar ve diğer çalışmalarla beraber sabaha doğru 2 kişi üzerinde yoğunlaştık. Bu iki kişiden birisinin otobüsle beraber konvoyla Rize'den intikal eden, bir kişinin de silahlı saldırıyı gerçekleştiren kişi olduğu yönünde bulgular vardı ve bu iki kişiyi sabah erken saatlerde aldık. …. Deliller, bulgular, olay yerindeki araç, plaka ve diğer ibarelerin bu iki kişiyi doğruluyor. … Tahkikat devam ediyor ve bu iki kişinin büyük oranda olayın failleri olduğunu değerlendiriyoruz. … Bulgular var ancak dediğimiz için alan çalışmaları, teknik bilgiler, deliller, görgü tanıkları ve bölgede aldığımız ifadeler, bunların bu işin faili olduğu yönünde büyük ipuçları veriyor'

Vali “büyük oranda olayların failleri olduklarını değerlendiriyoruz”, “büyük ipuçları” gibi ifadeler kullandı. Ancak gazetecilerin soruları üzerine henüz şüphelilerin parmak izlerinin alınmadığı, telefon trafiklerinin kontrol edilmediği de anlaşıldı.

Vali Öz şüphelilerin konvoydaki aracının görüntülere takıldığını belirtti, bazı televizyonların çekimlerinde o kişiyi olay yerinde olduğunu teyit eden görgü tanıklarının bulunduğunu da ekledi.

‘Vali ne söyleyecek, merak ediyorum’

Şüphelilerin aileleriyse seslerini duyurmaya çalıştı. Emniyetin önünde gelişmeleri takip eden Nihat S.'nin amcası Dursun S. yeğeni ile teyze oğlunun haksız yere gözaltında tutulduklarını öne sürmüş ve Vali’nin iki şüpheliyi daha ortada net bir şey yokken suçlu ilan ettiğinden yakınmıştı:

“Ellerinde ne delil var? Nihat, Trabzon ile Sürmene arasında dolmuşçuluk yapıyor. Hat kiralamış, üç çocuğunun nafakasının peşinde. Olay akşamı, teyze uşağı Emre Rize’den geliyor. O da otobüsçülük yapıyor zaten. Nihat, Emre’yi telefonla arıyor buluşmak için. İki kuzenin buluşmasından daha doğal ne olabilir? Emre de yaklaştıkça telefonla buradayım, şuradayım diye bilgi veriyor. Sürmene girişinde olayı gören Emre durup fotoğraf çekiyor. Yeğenlerimin bu olayla ilgisi bundan ibaret. Ne parmak izi var, ne başka bir şey. Köprü dibinde bir tane çift kırma uyduruk tüfek bulmuşlar. Ne olmuş, kim atmış onu oraya belli değil. … Sayın Vali çocuklarımızı daha ortada net bir şey yokken suçlu ilan etti basının önünde. Şimdi bu çocuklar serbest kalırsa ne söyleyecek çok merak ediyorum.”

Şüphelilerden Emre A 'nın eniştesi Ömer Yıldızbaşoğlu da akrabalarının suçsuz olduğunu anlatmaya çalışıyor ve medyaya “saldırganların İstanbul bağlantısı olarak anlatılan seyahatin bir hasta ziyareti olduğunu belirtiyordu:

“İki gündür araştırıyorlar, açıklamalar yapıyorlar. Ama ortada ne var? İstanbul bağlantıları araştırılıyor diye bir şey attılar ortaya. Oysa bu çocukların bir teyzeleri Avusturya’da kanser hastası. İki ay önce İstanbul’a geldi. Tüm aile hatta benim eşim de dahil İstanbul’a gitti, teyzeleriyle buluşup helallik aldılar. Şimdi bu son derece insani bir durumu bile sanki bir örgüt bağlantıları varmış gibi sunuyorlar. Herkesi vicdanlı olmaya davet ediyorum.”

Fenerbahçe kafilesine düzenlenen saldırının üzerinden dört gün geçti. Ligler bir hafta ertelendi. Fenerbahçeli futbolcular Sürmene’den geçerken otobüse av tüfeğiyle ateş açan saldırganlar hâlâ bulunamadı.

Kaynak: Al Jazeera

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/fai...

Fenerbahçe kafilesine yönelik silahlı saldırı soruşturmasında gözaltına alınan iki şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şüphelilerin avukatı Turan Çelik, müvekkillerinin parmak izi ile olay yerinde bulunan tüfekteki izlerin örtüşmediğini söyledi.

Fenerbahçe kafilesine yönelik silahlı saldırı soruşturmasında gözaltına alınan teyze çocukları Nihat Saka ve Emre Altıntaş'ın Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Mahkeme iki şüpheliye adli kontrol şartı koydu.

'PARMAK İZİ EŞLEŞME VERİSİ YOK'

Fenerbahçe kafilesini taşıyan otobüse yapılan silahlı saldırıya ilişkin gözaltına alınan iki şüphelinin avukatı Turan Çelik, 'Elde parmak iziyle eşleşmeyle ilgili bir veri yok' dedi.

Trabzon Emniyet Müdürlüğüne gelen Çelik, çıkışta basın mensuplarının, zanlıların parmak izlerinin silahla eşleşmediği yönünde iddiaların bulunduğunu hatırlatması üzerine, 'Elde parmak iziyle eşleşmeyle ilgili bir veri yok. Dolayısıyla müvekkillerime bu yönde sorulan bir soru da yok. Soru olmadığına göre öyle bir rapor da yok. Ben öyle tahmin ediyorum' yanıtını verdi.

Müvekkillerinin bugün adliyeye çıkarılacağı yönünde kendilerine bilgi verildiğini anlatan Çelik, 'Müvekkillerimin bu olayla ilgilerinin olmadığını düşünüyorum. Rutin bir soruşturma sonucu kişiler gözaltına alınmış. Yarın birkaç kişi daha gözaltına alınabilir' diye konuştu.

Çelik, suçlamalarla ilgili somut bir delil olup olmadığının sorulması üzerine, 'Ben dosyalarında onu göremedim, yani sorulara göre'' ifadesini kullandı.

Gazetecilerin, 'Bu olay parmak iziyle mi çözülecek' şeklindeki sorusuna, 'Parmak izi en büyük delildir ama bu konuda erken konuşmuş oluruz. Bir şekilde emniyet bu suçu işleyenleri gerçekten yakalayacaktır. Tutuklanmalarını gerektirecek bir delil bence yok' cevabını verdi.

TRABZON VALİSİ ÖZ'DEN EMNİYET MÜDÜRÜ KÖKSAL'A ZİYARET

Trabzon'un Sürmene ilçesinde 4 Nisan Cumartesi gecesi Fenerbahçe kafilesini taşıyan otobüse düzenlenen silahlı saldırı olayı ile ilgili gözaltına alınan iki şahsın sorgusu Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nde sürerken, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz beraberinde İl Jandarma Alay Komutanı Albay Turgay Aras ile birlikte Emniyet Müdürlüğü'ne ziyarette bulundu

ZANLILARIN YAKINLARI VALİ İLE GÖRÜŞMEK İSTEDİ

İl Emniyet Müdürü Murat Köksal'a yapılan ziyaretin Polis Haftası kapsamında yapılan bir ziyaret olduğu belirtilirken, ziyaret sonrası Emniyet Müdürlüğü bahçesi çıkışında gözaltında bulunan Emre A. ve Nihat S.'nin yakınları Vali Abdil Celil Öz ile görüşmek istedi. Ancak Öz'ün aracı ailelerin yanından durmayarak Emniyet binasından ayrılırken, arkadan gelen koruma aracı bir basın mensubuna çarparak hafif şekilde yaralanmasına neden oldu.

AA-İHA-DHA 

Fotoğraf: AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Okanarzu Taşdelen

Parmak izi onlardan birine ait olsa ne olur? Iki futbol eşkiyasının basit bir Saldırısı değil ki bu?

kartacali

illa dış güçler olacak demi iki tane aptal saldırmış olamaz demi illa ergenekon olacak balyoz paralel vs vs olmazsa olmuyor artık şu kurtlar vardisini bırakı... Devamını Gör

Metehan Kocaman

Siz Polis arabaları yakarken hiç böyle sesiniz çıkmıyordu, hayırdır ?

dr.kingschultz

hala tarafsınız illa küfür hakaret istiyorsunuz, hay o polis arabaları kadar tepene taş düşsün... ulan fındık beyinli, araba yakmayı savunan mı var??? tarafı... Devamını Gör