Görüş Bildir

Fed Faiz Kararını Açıkladı! Fed Faiz Kararı Ne Oldu?

Anasayfa > Güncel

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Politika faizinin değişmediği bilgisini veren Fed, kasım ayı ve sonrasında varlık alım hızının azaltılacağını belirtti. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrası faizlerde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Politika faizi 0-0.25 değeri aralığında bırakıldı fakat varlık alımlarında ayda 15 milyar dolarlık bir azalmaya gidildi. Fed faiz kararı ne oldu? Detayları haberimizde sizin için derledik...

Amerika Merkez Bankası Fed oy birliğiyle verilen politika faizini sabit tutma kararına uydu. Faiz 0-0.25 oranında sabit bırakıldı. Bunun yanında kasım ayından itibaren varlık alım durumunda 15 milyar dolarlık bir azalmaya gidilecek. İşte haberin detayları...

Varlık Alımlarına 2022 Ortasında Son Verilebilir

Varlık Alımlarına 2022 Ortasında Son Verilebilir

Fed, hazine tahvil alımlarını 10 milyar dolar ve mortgage destekli menkul kıymet alımlarını 5 milyar dolar azaltacağını duyurdu. Açıklamada, ABD ekonomisinde kayda değer gelişme sağlandığı vurgusu yer aldı. Fed, aylık 80 milyar dolar tutarında Hazine kağıdı ve 40 milyar dolar tutarında mortgage destekli menkul kıymet olmak üzere 120 milyar dolar olan varlık alım programına sahipti. Buna paralel olarak Fed, ekonomik görünümün gerektirdiği şekilde varlık alım hızlarının azaltılmasının devam edeceğini belirtti. Varlık alımının azaltılması bu hızda devam ederse Haziran 2022’de varlık alım programı sona ermiş olacak.

Powell "Enflasyon Geçici" Dedi

Powell "Enflasyon Geçici" Dedi

Fed Başkanı Jerome Powell, kararın ardından kameraların karşısına geçti. Powell konu ile ilgili şunları söyledi:

Üçüncü çeyrekte büyümenin yavaşlaması ve corona virüsü vakaların artması ekonomik toparlanmayı yavaşlattı. Genel ekonomik aktivitedeki iyileşme hızı yavaşladı. Arz darboğazlarının yanında toplam talep bu yıl çok güçlüydü. Bu dengesizlikler bazı sektörlerde daha fazla fiyat artışına sebep oldu.

Sonuç olarak enflasyon yüzde 2’lik hedefimizin üzerinde. Yüksek enflasyon, pandeminin sebep olduğu durumlardan kaynaklanıyor. Arz ve talep dengesizliklerinin giderilmesi sonrasında enflasyon hedeflerimize yaklaşacağız ama bunun ne zaman olacağı belirsiz.

Pandeminin etkisi azaldıkça ve aşılama ilerledikçe ekonomik toparlanma hızı tekrar artacaktır. İş gücü piyasasına katılımın yavaşlaması da ekonomik toparlanma hızındaki düşüşü gösteriyor.

Varlık alımlarımız pandeminin ilk dönemlerinde finansal istikrar sağladı. Geçen aralıkta komite varlık alımlarını devam ettirme kararı almıştı. Bugünkü toplantıda istihdam ve fiyat istikrarı ekonominin testi geçtiğine ve varlık alımlarının azaltılmasına karar verdik.

Ekonomi beklenildiği gibi giderse bu alımların azaltılmasının her ay aynı şekilde devam edileceği görüşündeyiz. Önümüzdeki yılın ortasında bitecek gibi düşünebiliriz. Ancak ekonomik görünümde herhangi bir değişiklik olursa hızı uyarlamaya hazırız.

Kararın Faize Bir Etkisi Yok

Kararın Faize Bir Etkisi Yok

Bugün açıkladığımız varlık alımlarının hızını düşürme kararı, faiz politikası konusunda bir şey ifade etmemektedir. Bu konuda daha büyük bir testin geçilmesi gerekmektedir.”

Faiz artışına ilişkin soruları da yanıtlayan Powell, şimdi faiz artırmak için iyi bir zaman olmadığını, toplantının ana gündeminin varlık alımlarının azaltılması olduğunu söyledi. Powell, bunun gerçekleşmesi için maksimum istihdam hedefine yaklaşmanın önemli olduğunu savundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?