Görüş Bildir

Fed Faiz Kararı Açıklandı! Fed Faizleri Arttı mı, Düştü mü? İşte Powell'in Açıklamaları...

Anasayfa > Güncel

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından faizler değiştirilmedi ve yüzde 0 - 0.25 aralığında sabit bırakıldı. Varlık alımlarındaki 15 milyar dolarlık kesinti 30 milyar dolara çıkarıldı. Noktasal grafikten 2022 yılı için 3, 2023 yılı için 3 faiz artışı beklentilere girdi. Enflasyondaki artışın 'geçici' olduğu ifadesi metinden çıktı. Peki Fed faizleri arttı mı, düştü mü? İşte merak edilen detaylar...

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini yüzde 0 ve 0,25 aralığında sabit tuttu. Varlık alım azaltımını ikiye katlayarak 30 milyar dolara çıkarttı. Fed, aylık ABD Hazine kağıdı alımını 20 milyar dolara, mortgage destekli menkul kıymet alımını 10 milyar dolara indirdi. Karar 11-0 oranıyla oy birliğiyle alındı.

Buna göre varlık alım programının önümüzdeki yılın Mart ayında sonlanması söz konusu olacak.

Faiz üyelerinin tahminleri ise 2022 yılında 3 faiz artışı, 2023’te 3 faiz artışı öngördü. Fed enflasyonda artışın geçici olduğu ifadesini metinden çıkardı. Ayrıca Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefi tutana kadar destekleyici para politikası izleyeceğine dair ifadeler de metinden çıkarıldı.

Kararın ardından konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, “Tam istihdamın gelecek yıl yakalanacağını düşünüyoruz. Faiz oranlarının maksimum istihdama ulaşana kadar sıfırda kalmasını bekliyoruz” dedi.

Enflasyon Tahmini Arttı

Enflasyon Tahmini Arttı

Fed ayrıca yıl sonu enflasyon beklentisini 2021 için yüzde 4.2'den yüzde 5.3'e yükseltti. 2021 sonu için çekirdek enflasyon tahminini ise yüzde 2,3’ten yüzde 2,7’ye çıkardı.

Ekonominin devam eden risklerle karşı karşıya olduğunu bildiren Fed’den yapılan açıklamada, “Gelecekte varlık alım hızını ekonomik görünüme göre ayarlamaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Fed, “pandemi ile arz ve talep dengesizlikleri ve ekonominin yeniden açılması enflasyon seviyelerinin yüksek olmasına katkı vermeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Omicron ve İşsizlik Vurgusu

Omicron ve İşsizlik Vurgusu

Metne ayrıca omicron varyantına dair endişelerle ilgili ifadeler eklendi. İşsizliğin ciddi oranda düştüğü ve istihdam kazanımlarının da ortaya çıktığı belirtildi.

ABD'de kasım ayı enflasyonunun beklenenden fazla gelerek son 39 yılın en yükseğinde gerçekleşmesi ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın geçici enflasyon tezini terk ettiğini söyleyerek varlık alımını düşürme işlemini hızlandırabileceği (tapering) yönünde sinyaller vermesi, Fed'in parasal sıkılaşma adımları atacağı beklentilerini artırmıştı.

Powell'dan Açıklamalar

Powell'dan Açıklamalar

Fed Başkanı Jerome Powell, kararın ardından basının karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Powell konu ile ilgili şunları söyledi:

“Ekonomik gelişmeler ve görünümdeki değişiklikler, para politikasında da değişiklikler gerektirdi. Son haftalarda corona virüsü vakalarının artması ve omicron varyantının hayata geçmesi ile birlikte görünüme dair riskler oluşmuştur.

Virüsün etkisini ve arz tarafındaki kısıtları düşündüğümüz zaman hızlı büyüme öngörüyoruz. Büyüme için bu yıl medyan tahmin yüzde 5,5, önümüzdeki yıl için yüzde 4.

İstihdam artışları son aylarda güçlü. İşsizlik oranı ise büyük oranda düştü. İşsizlik son toplantıdan beri 0,6 puan düşüş gösterdi. İş katılımında artış, kasımda iyi görünümde ancak bir miktar baskılandı. Bunda pandeminin de etkisi var. Ücretler de yıllardır görünmeyen şekilde artıyor. Önümüzdeki günlerde iş piyasasının iyileşmeye devam etmesini bekliyoruz.

Enflasyon Vurgusu

Enflasyon Vurgusu

Arz ve talep tarafındaki dengesizlikler ekonominin açılması ile alakalı olarak yüksek enflasyona katkı sağlamaya devam etti. Bu beklenenden daha uzun sürdü. Virüs de buna katkı sağladı. Bu nedenle yüksek enflasyon beklediğimizin çok üzerindedir. Büyük olasılıkla önümüzdeki yıl da yüksek kalmaya devam edecektir. Yüksek enflasyonu destekleyen şeyler pandemiden kaynaklanmaktadır.

Enflasyonun önümüzdeki yıl sonunda yüzde 2’lik hedefimize yaklaşmasını bekliyoruz. Yüksek enflasyon, temel ihtiyaçlarını zorluk yaşayan insanları daha fazla etkiliyor. Ekonomiyi ve güçlü iş piyasasını desteklemek adına ve enflasyonun kemikleşmesini engellemek amacıyla araçlarımızı kullanacağız.

Faiz ve Tapering Açıklaması

Faiz ve Tapering Açıklaması

Tam istihdamın gelecek yıl yakalanacağını düşünüyoruz. Faiz oranlarının maksimum istihdama ulaşana kadar sıfırda kalmasını bekliyoruz

Bu yılki toplantıda taperingi de yüksek enflasyon baskısı ve işgücü piyasasının hızlı güçlenmesi nedeniyle  hızlandırdık.”

Powell: Maksimum istihdam Hedefinde Kayda Değer İlerleme Sağlandı

Powell: Maksimum istihdam Hedefinde Kayda Değer İlerleme Sağlandı

Fed Başkanı Powell, karar sonrası basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Ekonomik görünümdeki değişikliklerin varlım alımlarını daha hızlı azaltmayı desteklediğini ve bunda yüksek enflasyonun etkili olduğunu belirten Powell, ekonominin maksimum istihdam hedefine doğru kayda değer derecede ilerleme sağlandığını söyledi.

'Yüksek enflasyonun kalıcı olmasını önlemek için araçlarımızı kullanacağız' ifadelerini kullanan Powell, para politikasında sıkılaşmanın kademeli olması beklendiğine dikkat çekti. Powell'ın açıklamalarından öne çıkan diğer notlar şöyle:

- Varlık alımlarının azaltılması sürecinin sona ermesi ile ilk faiz artışı arasındaki süre konusunda bir karar verilmedi.

- Maksimum istihdamın gelecek yıl yakalanacağını düşünüyoruz. Faiz oranlarının maksimum istihdama ulaşana kadar sıfırda kalmasını bekliyoruz

- Bilançomuzun genişlemesi durduğunda, hâlâ destekleyici finansal şartlara sahip olmaya devam edeceğiz.

- Kimse ekonominin gelecek yıl veya sonrasında nerede olacağını şu anda bilemez.

- Ücretlerdeki güçlü yükseliş enflasyon artışında büyük bir faktör değil.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?