ABD Basınında Uyuşturucu Bağlantısı İddiası

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

FBI'dan Çok Çarpıcı Sierra Raporu

FBI'dan Çok Çarpıcı Sierra Raporu

Türkiye'de kaybolduktan sonra öldürülen Amerikalı Sarai Sierra soruşturmasında ilginç iddialar ortaya atıldı.

Amerikan New York Post gazetesinin haberine göre FBI ajanları Sierra'nın, İstanbul gezisi öncesinde ve gezi sırasında suça bulaşmış kişilerle görüştüğü ihtimalini değerlendiriyor. Gazeteye konuşan, davaya yakın bir kaynak, 'cevaplanması gereken pek çok açık nokta var' dedi.

Amerikalı kadının 7 Ocak'ta İstanbul'a gelmesinin ardından, 15 Ocak'ta Amsterdam'a, 16 Ocak'ta Münih'e gittiği, 19 Ocak'ta İstanbul'a döndüğü ortaya çıkmıştı. Gazeteye konuşan kaynak, Sierra'nın bu yolculuklarında ilk görüştüğü kişilerin suç unsuru olduğunu ileri sürdü.

Sierra'yı bazı karanlık tipte insanlarla birlikte gören şahitlerin olduğunu da iddia eden bu kaynak, ajanların bu konuyu da incelediklerini belirtti.

'AİLENİN SÖZLERİ HİKAYEYİ AÇIKLAMIYOR'

Siera'nın ailesi, Amerikalı kadının fotoğraf çekmek için Türkiye'ye geldiğini açıklamıştı. New York Post'a konuşan kaynak, bu sözlerin tüm hikayeyi açıklamadığını belirterek, Sierra'nın kocası ve erkek kardeşinin de işbirliği içinde olduğunu iddia etti. Ancak, 'işbirliği' yapmakla 'yardım etmek' arasında fark olduğunun altını çizdi.

New York Post'ta yayınlanan haberde, Sierra'nın maddi durumunun iyi olmadığının altı çizilerek, ailenin 2005'te iflas ettiği, Sierra'nın kocasının otobüs şoförü olduğu ve yolculuğun kilise yardımı ile gerçekleştiği belirtildi. Cenaze masraflarının karşılanabilmesi için Sierra'nın çektiği fotoğrafların satışa çıkarıldığı detayı da haberde yer aldı.

Haberin Tamamı İçin:

ABD Basınından İlginç İddia

Türkiye’de öldürülen ABD’li Sarai Sierra’nın ölümünü soruşturan FBI ajanları, Sierra’nın Türkiye’ye sadece fotoğraf çekmek için gelmediğini ve Türkiye’de bazı “suç unsurları”yla görüştüğünü söyledi.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), fotoğraf çekmek için gittiği İstanbul’da kaybolduktan bir süre sonra Cankurtaran yakınlarında sur dibinde cesedi bulunan Amerikalı turist Sarai Sierra’nın, göründüğü kadar masum olmayabileceğine yönelik açıklamada bulundu.

New York Post gazetesine konuşan bir FBI ajanı, Sarai Sierra’nın, İstanbul’a yalnızca fotoğraf çekmek için gittiğine inanmadıklarını, Amerikalı kadının başta uyuşturucu kuryeliği olmak üzere karanlık bazı ilişkiler içine girip girmediğini araştırdıklarını söyledi. Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre, ‘yanıtlanması gereken bir çok soru var’ diyen FBI görevlisi, görgü tanıklarının verdikleri ifadelerde ilk kez ABD dışına çıkan Sarai Sierra’nın bazı şüpheli kişilerle görüştüğünü belirttiklerini açıkladı. Sarai Sierra’nın, işsiz olduğunu, 2005 yılında kişisel iflas istediğine değinen FBI ajanı, Sarai Sierra’nın, ‘fotoğraf makinesi olmadan, akıllı telefonlarla İstanbul fotoğrafları çekmeye gitmiş olmasının’ kendilerine inandırıcı gelmediğini belirtti. Sierra’nın 7 Ocak’ta İstanbul’a yola çıkmasından sonra, 15 Ocak’ta Amsterdam’a, 16 Ocak’ta Münih’e gidip, 19 Ocak’ta da İstanbul’a geri dönmesini, yoksul bir aileden gelen bir kişi için ‘en azından ilginç’ olarak niteleyen FBI ajanı, iki çocuk annesi 33 yaşındaki Amerikalı kadının, ilk yurtdışı gezisinde bazı ‘kriminal kişilerle’ görüştüğünü belirtti. Amerikalı kadının, yakın çevresine ‘tam 3 haftalık bir yurtdışı yolculuğuna çıkacağını’ söylediği, ancak 12 gün sonra internet üzerinden attığı mesajla, ‘üzgünüm ki gezimi kısaltmak zorundayım’ diye mesaj atmasının ‘ilginç’ bulunduğu belirtildi.

Amerikan medyasında yer alan haberlerde, Sarai Sierra’yı arama çalışmalarına katılmak için Türkiye’ye giden, Sarai Sierra’nın otobüs şoförlüğü yapan kocası Steven Sierra ile erkek kardeşi David Jimenez’in, uçak biletlerinin iki kilisede gerçekleştirilen yardım kampanyaları ile alındığı belirtildi. Sarai Sierra’nın ailesi, genç kadının sosyal paylaşım sitelerinden Instangram’da yayınladığı fotoğrafları, cenaze masraflarını karşılamak için açık artırma ile satışa çıkardı.

Nafiz ALBAYRAK / NEW YORK (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Uyuşturucu Bağlantısı Olabilir

İstanbul'da öldürülen Sierra'nın uyuşturucu bağlantısı olabileceği iddia edildi. New York Post gazetesi bir FBI ajanına dayandırdığı haberinde Sierra'nın gezisini tartışmaya açtı.

Türkiye'de hayatını kaybeden ABD'li Sarai Sierra'nın ölümü etrafındaki şüpheler artıyor. Sarai'nin ölümünü soruşturan bir ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI ajanı, Türkiye, Almanya ve Hollanda üçgeninde geçen iki haftalık seyahatin, sıradan bir fotoğrafçılık gezisi olmadığını düşünüyor. Sarai'nin ölümü hakkında ilk bilgilerin ortaya çıkmasından sonra ABD medyası da seyahat amacını yeniden tartışmaya açtı. Çünkü maddi geliri kötü olan Sarai'nin bilet fiyatlarının çok düşük olmadığı bir sezonda Türkiye'ye tek başına fotoğraf çekmek için gitmesine şüpheyle yaklaştı ve soru işaretlerine dikkat çekmeye başladı. Üstelik bir ülkeye fotoğraf amaçlı seyahat eden bir kişinin fotoğraf makinesinin olmaması bu konuya olan tutkusunu da sorgulatıyordu. Cinayetten günler sonra New York'un yerel gazetesi New York Post, ismini açıklamadığı bir FBI ajanına dayandırdığı haberinde bu gezinin FBI tarafından sıradan, fotoğraf amaçlı bir gezi olarak değerlendirilmediğini yazdı. Sarai, FBI ajanına göre Türkiye'de bazı "kriminal unsurlar" ile temas etmişti. Türkiye'den Hollanda ve Almanya'ya yaptığı kısa ziyaretlerin içeriği de işi sıradan bir fotoğraf gezisi olmaktan çıkarıyordu. New York Post'un haberine göre FBI, Sarai'nin uyuşturucu ile ilgili bir işin içinde olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

GÜVENLİK ENDİŞESİ

ABD'lilerin yurtdışı merakı pek yoktur. Çoğu ABD'li pasaport sahibi bile değildir. Sıradan bir ABD'li yurtdışına çıkmaya karar verdiğinde güvenliği önceleyen bir seyahat planı yapar. Hele gideceği ülke Amerikan sinemasında resmedilen Ortadoğu'ya yakın bir ülke ise planın ciddiyeti biraz daha artar. New York, Staten Island'da yaşayan iki çocuk annesi Sarai Sierra hayatında ilk kez deniz aşırı bir ülkeye seyahat etmeye karar verdiğinde ailesi onun iyi ve güvenli bir plan yaptığını düşünüyordu. Türkiye'ye gelen Sarai, ailesine her şeyin normal ve sıradan gittiğini günlük raporlar halinde anlatarak onların endişelerini gideriyordu. 21 Ocak'a kadar bu iletişim periyodik olarak sürdü. İletişimin kesildiği günden bu yana Sarai Sierra Türkiye'nin ve ABD'nin gündemine oturdu. Çoğu ABD gazetesi cinayet haberini birinci sayfadan verirken televizyonlar haber bültenlerinde konuyu işlemeye başladı. Gün geçtikçe soru işaretleri daha da arttı. Sarai ile ilgili gelen yeni bilgiler eski sorulara yanıt vermediği gibi yeni soruları gündeme getirmeye başladı.

"MUHAFAZAKÂR ANNE"

Evinin olduğu bölgeye gittiğimizde konuştuğumuz herkes şaşkındı. Ailesi dışında fazla çevresi olmayan Sarai'yi tanıyanlar onu sıradan, Latin kökenli, muhafazakâr bir anne olarak tarif ediyordu. Hiç kimse Sarai'yi kafasına eseni yapan, "Çılgın bir NewYorker" olarak tanımlamadı. Maddi durumu iyi değildi ve iki çocuğunu çok seviyordu. Küçüklüğünden beri kiliseye gidiyordu. Eşi ile de kilisenin gençlik kampında tanışıp evlenmişti.

'AJAN YA DA KURYE' İDDİASINA TEPKİ SIera 'nın ailesine destek veren eski FBI çalışanı kongre üyesi Michael Grimm konunun etraflıca araştırılmasını ve Türkiye'deki güvenlik birimlerinin olayı bir an önce aydınlatması gerektiğini söyledi. Aileye destek veren bir isim de Sarai'yi 9 yaşından beri tanıyan ve evlenmelerine aracılık edip nikâhlarını kıyan Staten Island Pentecostal Papazı John Carlo. John Carlo kendisinin papazlıktan önce dedektif olarak görev yaptığını belirterek, "Sarai ile ilgili bazı spekülasyonlar duyuyorum onun ajan ya da kurye olduğu iddaları doğru değildir. Ben onu 9 yaşından beri tanıyorum" diye konuştu.

Sayfa

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriCasusİstanbulUyuşturucu
Görüş Bildir