Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Türkiye FBI'dan Yardım İstedi'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

FBI, Ankara Mesaisinde

ABD Ankara Büyükelçiliği’ne bombalı saldırı ve Sarai Sierra’nın İstanbul’da öldürülmesiyle ilgili Federal Soruşturma Bürosu devrede. FBI ajanları polisle çalışacak.

ABD Ankara Büyükelçiliği’ne saldırıyla ilgili Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın da araştıracağı açıklandı. Dışişleri Sözcüsü Victoria Nuland, “FBI ajanları, Türk polisi ile yakın ve koordineli şekilde çalışacak” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, DHKP-C örgütü tarafından üstlenilen saldırıyla ilgili yürütülen çalışmalar hakkında şu bilgiyi verdi: “Türk Hükümeti ile işbirliğimiz kesinlikle olağanüstü. FBI, saldırıyla ilgili geniş bir soruşturma yürütmek için Türk polisi ile yakın bir şekilde koordineli çalışacak.”

CIA GİBİ ÇALIŞIYORLAR

Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA, ABD’nin yabancı ülkelerdeki istihbarat faaliyetlerinden sorumluyken, Federal Soruşturma Bürosu FBI ise iç istihbarat, kontrespiyonaj ve federal suçların araştırılması için kurulmuş bir örgüt. Ancak özellikle 1980’lerde yapılan bir düzenlemeyle, bugün FBI, Amerikalılara yönelik suçları araştırmak için tıpkı CIA gibi dünyanın başka yerlerinde de faaliyetler yürütüyor. Bu kapsamda şu anda 100’e yakın ülkede FBI ajanı görev yapıyor. 2000’den beri Türkiye’de de bir ofisleri bulunuyor.

YASAL ATAŞE

Amerikan büyükelçilik ve konsolosluklarında ‘yasal ataşe’ unvanıyla çalışan FBI ajanları, bulundukları ülkelerin ABD ile sürdürdüğü ortak operasyonları koordine ediyorlar. Aktif bir soruşturma yürütebilmek için o ülkeden izin almaları gerekiyor. FBI’ın internet sitesinde verilen bilgiye göre Ankara’nın dışında halen İstanbul’daki Amerikan misyonunda da FBI ajanları var. Ancak Ankara’daki bombalamayı Türkiye’deki ekiplerin mi araştıracağı yoksa Washington’dan takviye mi yapılacağı net değil. ABD Dışişleri Bakanlığı, konu hakkında daha fazla detay vermeyi reddetti. FBI basın bürosu da tamamlanmamış soruşturmalar hakkında basına bilgi vermediklerini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

'Türkiye FBI'dan Yardım İstedi'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraİstanbul
Görüş Bildir