Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

FB'li Kadir Ökçesiz Cinayetine Haksız Tahrik İndirimi

22PAYLAŞIM
FB'li Kadir Ökçesiz Cinayetine Haksız Tahrik İndirimi

Mahkeme Fenerbahçe taraftarı Kadir Ökçesiz'in katiline 'haksız tahrik indirimi' uyguladı.

Fenerbahçe taraftarlarının geçtiğimiz yıl Haziran ayında UEFA kararlarına tepki yürüyüşünün ardından çıkan kavgada Kadir Ökçesiz’i(28) bıçaklayarak öldürdüğü 3 kişiyi de yaraladığı gerekçesiyle yargılanan Batuhan Özdemir (26) yargılama sonunda toplam 19 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Özdemir’i “kasten öldürme” den suçlu bulan mahkeme, bu suçun karşılığı olarak verdiği “müebbet hapis” cezasında, “cinayetin haksız tahrik altında işlediği” kanaatine vararak indirime gitti. Davanın tutuksuz sanığı L. C. Ş. ise mahkumiyeti için somut delil elde edilemediği gerekçesiyle beraat etti.

KARAR DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında UEFA kararlarına tepki yürüyüşünün ardından çıkan kavgada Kadir Ökçesiz’i(28) bıçaklayarak öldürdüğü ve 3 kişiyi yaraladığı gerekçesiyle Batuhan Özdemir (26) ve L. C. Ş.(17) hakkında “Kasten öldürme”, “Kasten yaralama” suçlarından müebbet hapis cezası istemiyle açılan davanın karar duruşması görüldü.

“BENİ SOKAĞA GÖTÜRMESELERDİ BU OLAY YAŞANMAZDI”

Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuklu sanık Batuhan Özdemir ve tutuksuz sanık L. C. Ş. hazır bulundu. Duruşmaya Kadir Ökçesiz’in babası İbrahim Ökçesiz, annesi Perihan Ökçesiz, ablası Tuğba Gümüştekin ve taraf avukatları ile olay sırasında yaralanan Özkan Eroğlu da katıldı. Duruşmada söz alan Kadir Ökçesiz’in babası İbrahim Ökçesiz sanığın cezalandırılmasını talep ettiğini belirterek, “Sanık, Aziz Başkanı ve hükumeti istemediği için oğlumu öldürmüştür. Kendisi parayla öldürmüştür. Gezicidir, militandır” dedi. Son sözü sorulan sanık Batuhan Özdemir ise, “Beni olayın bulunduğu sokağa götürmeselerdi bu olay yaşanmazdı, üzgünüm” diye konuştu.

KASTEN ÖLDÜRME VE KASTEN YARALAMA SUÇU: 19 YIL 6 AY HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti Batuhan Özdemir’in “Kasten öldürme” suçunu işlediğini belirterek önce müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanık Özdemir’in suça konu eylemi haksız tahrik altında işlediğini ifade eden mahkeme Özdemir’in 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. 3 kişiyi “Kasten yaralama” suçundan da 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmedilen Özdemir toplamda 19 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum oldu. Mahkeme davanın tutuksuz sanığı L. C. Ş. hakkında ise ani gelişen olayda üzerine atılı suçtan mahkumiyeti için somut delil elde edilmediğini belirterek L.C.Ş’nin beraatına karar verdi.

DAHA ÖNCE DE KAVGA ETTİLER

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olaydan 7 ay sonra hazırladığı iddianamede, Fenerbahçe Spor Kulübü taraftarlarının kulübe UEFA tarafından ceza verilmesini protesto etmek amacıyla yapılan yürüyüş sırasında taraftarlar arasında çıkan kavga sonucu Batuhan Özdemir’in Kadir Ökçesiz’i öldürdüğü, Cenk Eroğlu, Baran Ayken ve Özkan Eroğlu’nu da yaraladığı ifade edildi. Maktül Kadir Ökçesiz’in 40-50 kişilik grupla yürüyüşe katıldığı, şüpheli Batuhan Özdemir’in ise 20-25 kişilik arkadaş grubuyla katıldığı yürüyüşte gezi olaylarıyla ilgili ve hükümet aleyhine slogan atması üzerine Ökçesiz’in olduğu grubun yürüyüşün siyasi olmadığı, sadece Fenerbahçe lehine slogan atılmasını söylediği belirtildi. İki grubun daha önce de Yoğurtçu Parkı’nda kavga ettiği, olay günü de birbirlerini fark ettikleri belirtilen iddianamede, iki grup arasında laf atma ve gerginliğin başladığı kaydedildi.

“KASTEN ÖLDÜRME” VE “YARALAMA” SUÇLAMASI

Mağdur Cenk Erdoğlu’nun tatsızlık yaşanmasın diye Batuhan Özdemir ile konuşmak amaçlı Özdemir’in yanına geldiği, beraber konuştukları sırada aralarında kavga çıktığı ifade edilen iddianamede, L.C. Ş. isimli kişinin bu esnada Özdemir’e bıçak verdiği ve Özdemir’in de bıçağı çekerek Eroğlu’na vurmaya başladığı anlatıldı.

Cenk Eroğlu’nun bulunduğu gruptan Baran Ayken, Özkan Eroğlu ve Kadir Ökçesiz’i de olaya müdahale ettikleri esnada bıçak darbesiyle yaraladığı belirtilen Özdemir’in olay yerinden kaçıp 2 gün sonra yakalandığı ifade edildi. Kadir Ökçesiz’in kaldırıldığı hastanede kesici ve delici alet yaralanmasına bağlı iç kanama sonucu öldüğü kaydedilen 3 sayfalık iddianamede Batuhan Özdemir ve L. C. Ş. hakkında, “Kasten yaralama” ve “Kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir