Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fazıl Say'dan Hapis Cezasına İlk Yorum

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Fazıl Say’a hapis cezası!

Fazıl Say “Dini değerleri aşağılama” suçlamasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis çarptırıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Fazıl Say'a 10 Ay Hapis Cezası!

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say "dini değerleri aşağılama" suçlamasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, piyanist ve besteci Fazıl Say'ın "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı" iddiasıyla yargılandığı davada, 10 ay hapisle cezalandırılmasını kararla...

Haberin Tamamı İçin:

Fazıl Say'a 10 Ay Hapis

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Fazıl Say'a 10 Ay Hapis

Sosyal Paylaşım sitesi Twitter’da yazdığı yazılar nedeniyle 'Halkın benimsediği değerleri alenen aşağıladı gerekçesiyle' 1,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanatçı Fazıl Say, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasını erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erhan Gülcan’ın hazırladığı iddianamede, Say’ın davaya konu tweet’lerini, ifade özgürlüğü çerçevesinde bir eleştiriden ziyade insan ilişkilerinin gelişmesine yarayan kamusal tartışmaya hiçbir katkıda bulunmayan ve 3 büyük dinin mensuplarının ortak değerleri olan Allah, cennet ve cehennem gibi kavramlara yönelik hislerini nedensiz yere inciterek ve bu kavramların anlamsız, gereksiz ve değersiz olduğu kanaatini uyandıracak şekilde dini değerleri aşağılamak kastıyla yazdığı kanaatine varıldığı belirtilmişti.

Haberin Tamamı İçin:

Fazıl Say'dan İlk Açıklama

Fazıl Say'ın 10 aylık hapis cezasına ilk tepkisi: Yurdum adına çok üzgünüm.

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, “halkın bir kısmının benimsediği dini değerlere hakaret”ten aldığı 10 aylık hapis cezasına ilk tepkisini verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Sosyal Medya Sanığı Fazıl Say'a Hapis Cezası

Fazıl Say’a Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Bir anda sadece sosyal medyanın değil; Türkiye’nin de gündemine oturan dava, yurtdışında da büyük yankı uyandırmıştı.

İddianame hazırlanırken ifadesi alınan Fazıl Say, yazdıklarının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu ve yazılarından dolayı kamu barışını tehlikeye düşürmediğini dile getirmişti. Ancak iddianamede Say’ın ifadelerinin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olmadığı ve ‘dini değerleri aşağılamak kastıyla’ yazıldığı belirtilmişti.

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, Fazıl Say’ı 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Say bu suçu yayın yolu ile işlediğinden ilgili kanun gereğince cezası yarı oranda artırılarak 12 aya çıkarıldı. Ancak mahkeme, Fazıl Say’ın duruşmalardaki iyi halini dikkate alarak cezayı 10 aya indirdi ve hükmün açıklanmasını geriye bıraktı. Mahkeme, Fazıl Say’ın müştekilerin 660 lira tutan avukatlık ücretini de ödemesine karar verdi. Say’ın, nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurarak bu karara itiraz etme hakkı bulunuyor.

Kararın açıklanmasının ardından dünyaca ünlü piyanist şu açıklamayı yaptı: “Mahkeme sonucu çıkan karar için yurdum adına çok üzgünüm. İfade özgürlüğü açısından hayal kırıklığına uğradım. Hiçbir suçum olmamasına rağmen ceza almış bulunmam şahsımdan çok, Türkiye’deki ifade ve inanç özgürlüğü adına kaygı vericidir.”

Dinamik Gazete

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Fazıl SayİstanbulSosyal MedyaTwitter
Görüş Bildir